Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vláda i opozice představily vlastní vizi elektronické vlády

aktualizováno 
Další ročník konference Internet ve státní správě a samosprávě měl nabitý program, kde se probírala témata související s informační společností. Očekával se i střet opozice a vlády nad koncepcí elektronizace samosprávy.
Více než 2000 účastníků z 26 zemí mohlo absolvovat zhruba 300 přednášek či workshopů, které se uskutečnily v rámci akce Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS). Probíralo se opravdu mnoho témat, pohledem na e-government (elektronická vláda) počínaje a geografickými aplikacemi konče.

Vládní koncepce do roku 2006

Ministr Mlynář hned na úvod přítomné seznámil s nově přijatým dokumentem s názvem Státní informační a komunikační politika. V něm jsou definovány cíle, které si vláda v této oblasti vytýčila do roku 2006. Základní teze jsou shrnuty do následujících šesti bodů:

 • Budování moderních dostupných a bezpečných služeb
 • Pokračování liberalizace telekomunikačního trhu
 • Rozšíření širokopásmového internetu
 • Pokračování legislativního zakotvení informační společnosti tam, kde je to nutné
 • Zvyšování počítačové gramotnosti
 • Rozvoj elektronického obchodu podporou rovných a neutrálních podmínek

Mlynář také ukázal prioritu letošního roku. Zatímco minulý rok se jeho resort zaměřil na Zákon o elektronických komunikacích, jako hlavní letošní úkol stanovil dokončení Zákona o výměně dat ve veřejné správě (známý také jako zákon o registrech).

Ministr představil nový program, který umožní radnicím získat zdarma na jeden rok zaručený elektronický podpis, aby se s ním starostové naučili pracovat. Ministerstvo informatiky (MI) proto na vydání kvalifikovaných certifikátů všem 6253 obcím uvolnilo tři milióny českých korun z vlastního rozpočtu. Zatímco běžná cena elektronického podpisu činí 770 Kč, objemem nákupu dosáhlo ministerstvo u První certifikační autority mimořádně výhodných cenových podmínek. Jeden kvalifikovaný certifikát nakoupí za 370 Kč. První elektronické podpisy obcím budou na jejich požádání vydány v polovině tohoto roku.

Vláda chce do konce roku 2004 dosáhnout připojení všech knihoven, pošt a informačních kiosků.

Mlynář se pochlubil mírnou inovací, které se dostalo Portálu veřejné správy. Na něm přibylo 20 nových životních informací a určité změny doznal i design.

Další člen vlády - ministr Gross - označil jako hlavní prioritu propojení jednotlivých informačních systémů, tak, aby lidé nemuseli na každém úřadu znova poskytovat údaje, které již státní instituce mají.

Projekt moderní úřad od ODS

Opozice na ISS představila vlastní projekt, který nazvala Moderní úřad. Podle Ivana Langra by takový měl splňovat pět požadavků:má pět principů:

 • Jednou a dost – občan podá informace jednou a již po něm nebudou duplicitně vyžadovány
 • Informace kdekoliv – možnost podat své informace i mimo své bydliště na jakémkoliv úřadě
 • Informace samy putují – sdílení informací mezi jednotlivými orgány a jejich databázemi
 • Informace kdykoliv – odpadají úřední hodiny
 • Okamžitá kontrola – uživatel si může kdykoliv ověřit, co se právě s podáním či žádostí děje.

S pěti body projektu ODS se ztotožňuje i ministr Mlynář. Nelze je však podle něj splnit mávnutím kouzelného proutku, ale vede k nim dlouhá cesta. Právě rychlost přechodu k tomuto stavu je podle ODS největším kamenem úrazu.

Projekt Moderní úřad byl však některými kritizován, protože nebere v potaz současný stav, kdy existují mnohé zákony, různé databáze, návyky, které s tímto zjednodušeným schématem neladí. Poslanec Martínek k tomu přidává problém tzv. resortizmu, kdy si jednotlivá ministerstva a skupinky uvnitř nich hrají na vlastním písečku a nejsou nakloněny výraznější spolupráci a propojení.

Co dělá Ministerstvo informatiky?

Mlynářovo ministerstvo i disponuje necelými 170 zaměstnanci, jejichž počet podle ministra nenarůstá. V závěrečné diskuzi prvního dne uvedl Mlynář jako jeden z úspěchů MI, který má svědčit o smysluplnosti jím řízeného ministerstva, následující příklad z poslední doby. MI se podařilo proti tlaku Ministerstva vnitra (MV) prosadit možnost žádat o vytvoření občanského průkazu elektronickou formou. Podle Mlynáře by se MV s případným jiným orgánem s menšími kompetencemi ani nebavilo. Ministr tuto skutečnost uvedl jako příklad, kdy MI vstupuje do legislativního procesu připomínkováním jednotlivých legislativních norem. Veliký posun vidí Mlynář v přijetí legislativního rámce, který ukazuje cestu, kudy se má elektronická komunikace ubírat.

Langer spekuloval o tom, že by možná stejnou práci svedl Mlynář i jako ředitel obecně prospěšné společnosti, která by nebyla placena z daní. Na což Mlynář odpověděl, že by těžko takto mohl připravit 50-60 pozměňovacích návrhů, které by pak vláda přijala.

Ivan Langer dále v diskusi kritizoval pomalý rozvoj elektronické komunikace při kontaktu se státní správou a i mezi jednotlivými orgány státní správy. Dále se mu nelíbí neexistence zákona o registrech a jejich naplňování. Opozičnímu poslanci také chybí jednotné a bezpečné rozhraní pro komunikaci a metaadresář institucí.

Doprovodný program

V rámci tohoto ročníku ISSS došlo k vyhlášení několika cen. Na akci byl překonán světový rekord v napsání a odeslání e-mailu s délkou 1 500 znaků. Tento úkon zvládla paní Matoušková za jednu minutu a třicet sedm sekund.

Seznam dalších oceněných je v následující tabulce:

Český zavináč

Projekt nahlížení do katastru nemovitostí Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního

Nejlepší webová stránka obce – Zlatý erb

Okříšky

Nejlepší webová stránka města – Zlatý erb

Dačice

Nejlepší el. služba a cena asociace krajů

Hradec králové

.Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

T-Mobile v Praze testoval technologie pro 5G sítě, byli jsme u toho

Test mMIMO v Petrovicích

V pražských Petrovicích proběhl nejrozsáhlejší test technologie Massive MIMO v kontinentální Evropě. Ta poslouží k...

Forbes, Time i VanityFair. Apple koupil magazínový on-line servis

Aplikace Texture.

Aplikace obsahující přes dvě stovky magazínů přechází po akvizici pod Apple. Servis zahrnuje tituly jako People, Vogue,...

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Najdete na iDNES.cz