Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vláda plánuje kvůli digitalizaci zdražit analogové licence

  16:52aktualizováno  16:52
Dění v oblasti digitalizace začíná znovu nabírat na obrátkách. Zdá se, že po podcenění této problematiky se začíná v přístupu úřadů rýsovat světlo na konci tunelu. Nově stát nabízí dvě kompenzační licence Nově a Primě a vysílání zablokovaným televizím.

Digitální televize se blíží.... pomalu

Změny probíhají opravdu z týdne na týden a dá se říci, že co platilo včera, již dneska neplatí.

Dokládá to například osud novely zákona o digitálním vysílání, jejíž návrh nedávno připravilo Ministerstvo kultury (MK). Tento týden ji totiž stáhlo zpět. Důvodem je podle vyjádření ministra Václava Jehličky dohoda s Ministerstvem vnitra (MV). "V rámci pracovního jednání zástupců se totiž ukázalo, že návrhy ministerstva vnitra a ministerstva informatiky, jež měly být uplatněny jako připomínky, by představovaly podstatnou změnu, což by vyžadovalo nové připomínkové řízení," uvedla pro ČTK vrchní ředitelka ministerstva kultury Petra Smolíková. A tak mělo MV přinést ve spolupráci s MK novou verzi.

Bič...

A také přineslo. Nový návrh novely vysílacího zákona přichází s metodou cukru a biče. Pokud se současné analogové televize nepodřídí, mohou se jednoho rána dočkat toho, že za přenos signálu budou muset zaplatit mnohem více než doposud. A čím déle budou na analogu vysílat, tím dražší to pro ně bude. Stát je ochoten jít až na 100násobek současné ceny, která se nyní pohybuje mezi 375 a 180 000 Kč.

...a cukr

Na druhou stranu ministerstva nabízejí i cukr. Pokud se Nova a Prima přihlásí k Technickému plánu přechodu na digitální vysílání, získají jednu kompenzační licenci. Tento plán počítá s přechodem na digitální vysílání 10. 10. 2010. Pokud se však televize rozhodnou přejít na digitální vysílání ještě o zhruba rok dříve, konkrétně k 9. 9. 2009, pak získají jako bonus další licenci.

Požadavky Novy na jeden celý multiplex, tedy 5 licencí, tak, zdá se, vláda nevyslyšela.

Reklama podle digitalizace

Další řešení návrhu novely se týká reklamy na ČT. Její stažení z veřejnoprávní televize má být více harmonizováno se zaváděním digitálního vysílání. Dokud tedy Nova a Prima nepřistoupí k digitalizaci, měla by být ČT ponechána kvóta na reklamu. Ta by totiž byla vázána i na to, že ČT chce přejít na digitální vysílání již 8. 8. 2008.

Plán pro nové televize

Co se týká blokace současných držitelů digitálních licencí, zde novela navrhuje nabídnout jim 5 let experimentálního provozu s tím, že mezitím proběhne řádné licenční řízení pro provoz na následujících 12 let. Experimentální provoz je podmíněn zřeknutím se případných požadavků proti státu.

Pokud by nová televize v řádném licenčním řízení neprošla, měla by se kompletně vypořádat se svým nástupcem tak, aby nemohly vzniknout nároky proti státu. Když se oba subjekty nedohodnou, experiment se automaticky prodlouží o dalších pět let, a teprve poté bude moci druhá televize získat prostor pro vysílání.

V současnosti se počítá s pěti programy na jeden multiplex při komprimaci MPEG 2. První by obsadila ČT svými čtyřmi programy a jeden by zůstal pro nový. Druhý by obsadilo jedno vysílání současné TV Nova a jedna nebo dvě její kompenzační licence. Třetí multiplex by byl vyhrazen Primě a jejím kompenzačním licencím a regionálnímu vysílání. To znamená, že by zde zbyl prostor ještě pro jednu či dvě stanice, podle toho, jak rychle by Prima přistoupila k digitalizaci. Poslední multiplex by plně patřil novým vysílatelům. Celkem by tedy mělo být k dispozici v roce 2010 prostor pro 9 –11 nových televizí a celkem 20 programů.

A co MPEG 4?

Pro přechod na formát MPEG 4 chce vláda motivovat vysílatele zjednodušením licenčního řízení, které by bylo stejné jako v případě satelitního či kabelového vysílání.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

Na konci listopadu naladí lidé nové pozemní TV vysílání z dalších vysílačů

Mapa pokrytí signálem přechodové sítě DVB-T2 na konci listopadu 2017.

České radiokomunikace spustí v přechodové síti DVB-T2 dva nové vysílače.

Signál nového pozemního TV vysílání už pokrývá přes 97 % obyvatel

Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

Poslední spuštěné vysílače pro novou pozemní digitální televizi DVB-T2 přinesly signál části severních Čech a zlínském...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz