Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vladimír Mlynář: „Nejsem klasický surfař“

  5:00aktualizováno  5:00
Jedním z několika málo politiků, kteří neberou IT a nové technologie na lehkou váhu, je Vladimír Mlynář. S ním jsme si povídali nejen o počítačích a internetu, ale také o jeho ambicích stát se jednou ministrem pro informační technologie.
Poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář je znám jako propagátor internetu. Významně se podílel na vzniku zákona o elektronickém podpisu a je přesvědčen, že daňové přiznání za rok 2001 už bude možno podat elektronickou cestou. Kritizuje to, jakým způsobem se zavádí internet do škol, a občas si klade otázku, co by si s tímto projektem počal, pokud by po volbách byl za tuto oblast zodpovědný. V letošním školním roce začal na Masarykově univerzitě distančně studovat obor veřejná správa. O tom, že by studoval informační technologie také uvažoval, ale dospěl k závěru, že by takový obor asi vystudovat nedokázal. Spolu s místopředsedou ODS Ivanem Langrem zastupuje politiky v Akademii českého internetu. Netají se svou ambicí získat opět exekutivní funkci. Pro tentokrát jsme se ale setkali v nevelké poslanecké kanceláři.

Jako člen Akademie českého internetu hlasujete o nejlepších internetových stránkách. Našel jste v poslední době nějaký nový web, který by si podle vás toto ocenění zasloužil?

Já sice hlasuji, ale porota je tak velká, že můj hlas je skutečně jeden z mála. Přiznávám ale, že takovou stránku jsem nenašel. Já jsem otrokem svého zaměstnání, a tak marně lovím v paměti, kdy jsem naposledy seděl a jen tak brouzdal…

A co stránky českých politiků? Sledujete je?

Sleduji čas od času stránky Václava Klause, Ivana Langera a Hany Marvanové. Občas koukám na jejich diskusní fóra a na to, co vymyslí nového na svých stránkách. Mezi weby, které mne hodně překvapily, se řadí stránky poslance Vidíma, ty jsou takové strašidelné, respektive mají takovou zvláštní grafiku. Jinak já mám politiků dost v práci, takže si s nimi nechci kazit svůj pobyt na internetu.

Jak je možné, že mnozí politici stále internetové stránky nemají? Vždyť přeci je to v jejich vlastním zájmu, aby prezentovali svoje názory, měli zpětnou vazbu od voličů...

Tak zaprvé, mít dobrou stránku vyžaduje trvale se jí věnovat. To je jako venčit každé ráno pejska, a ne každý, kdo má rád zvířata, si pořídí psa. Druhá věc je, že ne každý politik dobře snáší svobodný prostor internetu, kde si každý může napsat co chce. Další důvod je asi generační. Myslím, že pro spoustu kolegů internet stále není brán jako rovnoprávný prostředek komunikace. Mnozí z nich si myslí, že energie do toho vložená se nerovná výsledku. No a pak tady někteří mají módus toho, že internetem pohrdají, jako třeba pan předseda vlády, který si z toho udělal image.

V květnu 1999 jste pro časopis Internet uvedl, že mezi vaše oblíbené stránky patří například iDnes, Neviditelný pes a Mobil.cz. Přibyly k těmto stránkách nějaké nové, přestal jste některé navštěvovat?

Přiznám se, že nejsem klasický surfař, který objevuje nové a nové stránky. Od té doby jsem sice nějaké nové stránky prošel, ale neřekl bych, že obliba se nějak změnila. Snad jen ještě občas koukám na Svět namodro. V poslední době také sleduji server Česká škola, protože tam je hodně informací o projektu Internet do škol.

Na akci „Internet mění svět“ předvádíte, jak jednoduché je nakupovat na Internetu. Nakupujete prostřednictvím internetu i v soukromí?

Pravidelně kupuji nové pouzdro na telefon, tu a tam nějaká CD a knihy. Dvakrát jsme vyžili služeb Do Domu, ale tady je problém, že ještě musím manželku naučit, jak na této stránce nakupovat. Teď uvažuji, že koupím rodině na Vánoce domácí kino. Už jsem na nějaké stránky koukal a uspořit bych mohl asi dva tisíce korun.

V lednu 1998 jste po nástupu do Tošovského vlády představil první internetové stránky naší vlády. Jedním z vašich cílů bylo i to, aby se na vládním webu objevovaly všechny projednávané dokumenty, to se bohužel stále neděje. Ministr Březina v rozhovoru pro BBC uvedl, že by se tak mělo dít snad někdy koncem roku 2002 nebo 2003. To je trochu dlouhá doba na dotažení zdánlivě jednoduchého projektu?

Za mne to bylo tak, že ne všechny resorty byly schopny dodávat tisky v elektronické podobě. Pak byl problém, že resorty nebyly schopny podřídit se nějakému jednotnému formátu. Já se přiznám, že za těch pár zbylých několik týdnů jsem nedokázal resorty přinutit, aby na Úřad vlády dodávaly materiály ve formátu, který by umožňoval převod do nějakého formátu vhodného pro web. Nechci být laciný kritik svého nástupce, ale moc nerozumím tomu, proč to stále nejde. Upřímně řečeno, dnes platí, že návrh zákona se musí do parlamentu posílat nejen v tištěné, ale i elektronické podobě. Faktem tedy je, že si nedokážu vysvětlit, proč to tak vázne.

V čem ještě vidíte rezervy na vládním webu?

Já si myslím, že se zlepšil. Když my jsme ho otvírali, tak byl v plenkách. Nejen na vládním webu, ale i na všech stránkách vládních úřadů vidím jeden problém. Není tu jednotná koncepční podoba webů. Když třeba testuji na své tchýni schopnost ovládat stránky jednotlivých úřadů, tak se logicky ptá, proč není na všech úředních stránkách to, že vlevo dole jsou formuláře, vpravo nahoře seznam telefonů toho úřadu a tak dále... Já nevolám po tom, aby všechny weby byly ve stejné barvě a ve stejné grafice, ale aby tam byla nějaká jednotná unifikace pro člověka, který není počítačový nadšenec. Jinak si myslím, že by se úřední stránky daly postavit takříkajíc s menším počtem cvakání. Řekl bych, že mnohdy se stavitelé těch webů tváří, jako by každý měl pevné připojení.

Každopádně i ta sebelepší internetová prezentace bude k ničemu, pokud se lidé nebudou moci na internet dostat. Jednou z aktivit, která měla vaši podporu, bylo též daňové zvýhodnění nákupu počítačů pro domácnost. Tato aktivita se s velkou podporou nesetkala...

Přiznám se, že jsem podobný návrh chtěl podat znovu. Tentokrát rozšířený o myšlenku odpočitatelnosti poplatku za připojení k internetu z domova. Po sondáži jsem však zjistil, že by to asi nezískalo dostatečnou podporu, tak jsem si ušetřil předložení a opětovné neuspění. Nicméně uvidím, jaká bude situace po volbách.

V besedě vysílané na Českém rozhlase jste o volbách konaných na internetu řekl, že je považujete za nebezpečnou věc. Dokážu pochopit, že technicky by se to ještě dnes nemuselo zdařit, ale odmítnutí myšlenky jako celku?

Ano, považuji to za nebezpečnou věc. Internetové volby jsou o přímé demokracii a já jsem příznivcem zastupitelské demokracie. Nemám problém s tím, že ve výjimečných případech je demokracie na místě, ale důraz dávám na slovo výjimečných. Internetové volby otevírají legitimní otázku, proč bychom měli jenom volit po internetu, proč nehlasovat i o výši daní a spoustě jiných věcí, to já považuji za velmi nebezpečné. Pokud jde o samotný akt voleb, tak se přiznám, že jsem trošku konzervativní, staromódní a třeba i zpátečnický v této věci. Můj názor je, že volby jsou závažný akt a že je správné vzít kravatu, děti za ruku, vyplnit volební lístek a vhodit ho do urny. Je to přeci jen něco jiného, než koupit cédéčko nebo poslat esemesku cestou z hospody. Je možné, nebo dokonce dost pravděpodobné, že volby po internetu jednou budou, ale já to podporovat nebudu.

Prohlásil jste, že byste chtěl jednou být ministrem pro informační technologie. Jak by takové ministerstvo mělo podle vás vypadat a čím by se mělo zabývat?

Já se přiznám, že jsem politik, že mojí ambicí je mít exekutivní funkci. Zda to bude pozice člena vlády nebo ministra pro IT nebo nějaká jiná, to je věc diskuse. Jde mi především o pojetí IT jako nadresortního problému. Můj názor je ten, že musí být jedno místo ve státní správě, které se zabývá legislativou v IT. Toto ministerstvo by se mělo zabývat také koordinací ostatních resortů a mělo by řešit takové projekty, jako je třeba Internet do škol. Já si myslím, že tento projekt nemá co dělat na Ministerstvu školství, protože to není problém pedagogický, ale manažersko technický. Tento úřad by se také měl zabývat telekomunikacemi, protože co si budeme nalhávat, ministr dopravy je především ministrem Českých drah.

Je někdo další nakloněn myšlence vzniku takového ministerstva?

Byl tomu nakloněn ministr Březina, dokonce to jednu dobu vypadalo, že se pokusí o změnu definice svého postavení, ale nepodařilo se mu to. Tato věc je také součástí Čtyřkoaličního programu, ale je to běh na dlouhou trať. Jinak spousta lidí to vnímá tak, že to má být ministerstvo na nakupování počítačů, tak to vám budu vděčný, pokud tam ponecháte větu, že to nemá být ministerstvo na nákup počítačů. Já si představuji, že by to byl velmi malý úřad, který by také většinu věcí musel zadávat mimo. Tvrdím, že by to stálo méně než současný Úřad pro veřejné informační systémy a mělo by to větší efektivitu.

Pokud to dobře chápu, tak jednou tu třeba bude ministr informačních technologií Mlynář. Druhá a asi ne zcela nepravděpodobná možnost je, že vaše hvězda vyhasne. Co byste dělal v takovém případě?

Kdybych prohrál ve volbách a dostal od veřejnosti na vědomí, že se mám živit něčím jiným, tak bych si samozřejmě nějakou práci někde hledal. Nabízí se otázka, zda bych si práci hledal v oboru informačních technologií... Vyloučit to nemohu, ale upřímně řečeno, nejsem informatik, neumím stavět sítě a nevyznám se v routerech, takže moje možnosti jsou omezené. Asi bych viděl, co by se dělo, a musel bych se hodně učit. Ale já s politikou nekončím, tak jsem o tom ani nepřemýšlel.

Abychom však nekončili úplně pesimisticky. Během akce Internet mění svět jste asi docela dobře poznal Ivan Langera a Karla Březinu. Rozumí Langer nebo Březina počítačům víc než vy?

Určitě tomu nejvíc rozumí Březina. Už z definice toho, že se tím zabývá jako ministr a má k tomu odborný aparát. To je dramatický rozdíl proti mně, i když se tím také zabývám. Ivan Langer se tím zabývá spíš z obecnějšího politického hlediska, také on chce být ministrem vnitra nikoliv ministrem pro oblast IT. Navíc Karel Březina vystudoval ekonomickou školu, kde se věnoval oboru informatiky či něčemu podobnému, takže některé věci zná lépe než já.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ukázka podvodné soutěže na Facebooku.
Útočníci lákají na Facebooku uživatele na výhru i slevu na brýle Ray-Ban

Dostat z uživatelů citlivé informace o jejich soukromí zkouší podvodníci různými způsoby. V poslední době jsou to například různé soutěže na Facebooku nebo...  celý článek

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

Politici a sociální sítě
Urážky, trapasy i nesmysly: jak čeští politici bojují na sociálních sítích

Předvolební kampaň vrcholí a při rozhodování voličů hraje vliv i to, jak politici vystupují na sociálních sítích. Ne všichni si na nový svět krátkých,...  celý článek

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG – NORMOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.