Vládu čeká schvalování důležitého zákona

Vláda má na své dnešním zasedání schválit návrh nového zákona o elektronických komunikacích, který plně nahrazuje současný zákon o telekomunikacích a splňuje požadavky EU. Dále je na programu projednání prováděcí vyhlášky k zákonu o elektronickém podpisu, která stanoví povinnost veřejných orgánů zřídit takzvané e-podatelny.

Schvalování návrhu zákona o elektronických komunikacích má ve středu 25. srpna na programu vláda. Nový zákon plně nahrazuje současný zákon o telekomunikacích a splňuje požadavky Evropské unie. "Cílem předkládaného návrhu je posílit soutěž na trhu elektronických komunikací, a tím dosáhnout větší dostupnosti a kvality poskytovaných služeb," sdělila ČIA tisková mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Návrh zákona dokončilo ministerstvo informatiky již v březnu, legislativní rada vlády k němu však zaujala stanovisko až 13. srpna. Tato norma usnadní vstup nových subjektů na trh, zruší dosavadní licenční systém, včetně odstranění stotisícového poplatku za udělení licence, a zjednoduší pravidla a podmínky pro podnikání v oblasti elektronických komunikací. Mimo jiné též zavede přenositelnost čísel při změně mobilního operátora.

Nový zákon dále obsahuje ustanovení, že na zajištění univerzální služby bude regulační úřad vypisovat výběrová řízení. Ztráta z provozování linek bude hrazena z účtu univerzální služby, do kterého budou přispívat všechny společnosti podnikající v oblasti elektronických komunikací. Hospodaření s účtem bude veřejné. Regulace sektoru telekomunikací zůstane v kompetenci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Související články:

Vláda i opozice představily vlastní vizi elektronické vlády

Vláda schválila internetizaci knihoven v letech 2004 až 2006

Chcete zneužít elektronický podpis? Není to vůbec složité!

Použití elektronického podpisu v praxi

Podnikatelé mají zajem o internetové služby veřejné správy

Loni bylo elektronicky podáno přes sedm tisíc daňových přiznání

Vláda také projedná prováděcí vyhlášku k zákonu o elektronickém podpisu, která stanoví povinnost veřejných orgánů zřídit takzvané e-podatelny. Návrh dále ukládá úřadům povinnost zajistit ochranu zpracovávaných informací. Zavede též povinnost zveřejnit informace, které jsou k využívání služeb e-podatelen nezbytné. "Seznam adres e-podatelen zveřejníme na portálu veřejné správy," sdělila ČIA tisková mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Zákon o elektronickém podpisu platí od počátku července letošního roku. Kromě elektronického podpisu zavedl též elektronickou listinu, čili dokument nahrazující list papíru s podpisem a razítkem. Novela platná od konce července do zákona přidala takzvaná kvalifikovaná časová razítka a elektronické značky. Jejich využití se předpokládá zejména v situacích, kdy je nutné posílat velké objemy dat v krátkém časovém intervalu.