Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vlajková loď Panasonicu, která nadchne nejen amatéry (recenze digitální kamery Panasonic NV-GS400)

aktualizováno 
Digitální kamera Panasonic NV-GS400 plně těží ze svých tří CCD snímačů a ve spojení s řadou pokročilých funkcí a možností manuálního nastavení všech možných parametrů nabízí vše po čem srdce nadšeného amatéra či poloprofesionála touží.

Společnost Panasonic doplnila portfolio svých digitálních kamer o nový přírůstek do vybrané rodiny tříčipových videokamer. Cílovou skupinou kamery Panasonic NV-GS400 jsou nejen nároční amatéři, ale nepohrdne jí ani nejeden poloprofesionál. Krátce jsme vám ji už představili v článku Panasonic uvedl na český trh novou videokameru pro náročné amatéry. Není sice tak miniaturní jako její firemní kolegyně GS120/GS200, ale přesto si zachovává rozměry srovnatelné s amatérskými přístroji, do kterých se podařilo vměstnat řadu funkcí a parametrů, které bychom hledali spíše u profesionálních kamer.

Vzhled a výbava

Na první pohled vypadá tato stříbrná nádhera větší než doopravdy je. Může za to mimo jiné masivní tubus objektivu s výrazným ostřícím kroužkem, který se díky svému zdrsněnému povrchu, dobře ovládá. Dále zde naleznete tři tlačítka. Prvním z nich se v manuálním režimu přepíná, zda se má kroužkem ovládat ostření nebo zoom, druhé slouží pro změnu clony a času a třetí pro vyvážení bílé. Kromě toho naleznete nad tubusem výklopný účinný blesk vedle kterého je na pravé straně druhá video spoušť. Naopak pod tubusem naleznete na levé straně přepínač mezi automatickým a manuálním režimem.

Panasonic NV-GS400 Panasonic NV-GS400

To nad čím srdce každého nadšeného fandy zaplesá se však skrývá uvnitř tubusu a avizuje to již nápis na jeho horní straně mezi ostřícím kroužkem a bleskem. Panasonic již dlouhá léta spolupracuje s věhlasnou německou továrnou Leica, kterou není třeba blíže představovat, a samozřejmě že tomu není jinak ani v případě této kamery. NV-GS400 je vybavena objektivem LEICA DICOMAR se světelností F1.6/F2.8 a ohniskovou vzdáleností 3.3 - 39.6mm. K dispozici máte dvanáctinásobným optickým přiblížením, přičemž digitální maximum kamery je 600x, ale můžete si zvolit i 24x digitální zoom.

Světlo z objektivu putuje na tři CCD snímač s úhlopříčkou 1/4,7“. Každý z nich má přitom rozlišením 1.070.000 obrazových bodů. Udávané efektivní rozlišení je 3x 690.000 obrazových bodů pro video a 3x 990.000 obrazových bodů pro fotografie.

Panasonic NV-GS400 Panasonic NV-GS400

Levé straně kamery dominuje velký výklopný LCD Displej s úhlopříčkou 3,5" a rozlišením 200.000 bodů. Který je možné jak už je u společnosti Panasonic dobrým zvykem naklonit dopředu výrazně více o více než o 90°. Podle našich odhadů by to mohlo být více tak o 30° až 45°. LCD displej je navíc možné otočit kolem své osy o 180°. To využijete nejen při filmování sama sebe, kdy se obraz automaticky přetočí spolu s displejem, ale také při filmování při nulovém osvětlení. Tento režim spustíte tak, že dvakrát stisknete tlačítko pro zapnutí nočního režimu, poté se na displeji objeví výzva, aby jste obrátili displej dopředu. Jakmile tak učiníte, displej se rozzáří bílým světlem a přisvítí vám natáčenou scénu. Přesto si dovolíme při této příležitosti trochu rýpnout. Kameře těchto kvalit by jistě slušel dotykový displej. Zvláště, když jsou dotykovými displeji vybaveny i mnohem levnější přístroje.

Panasonic NV-GS400 Panasonic NV-GS400

Odklopením displeje získáte rovněž přístup k ovládacím prvkům pro nastavení a přehrávání, pod nimiž se navíc skrývá slot pro SD kartu. Jednotlivými funkcemi se budeme zabývat později. Na pravé černé straně přístroje nalezneme mechaniku Mini DV kazety se zapěstním řemínkem. Dále se zde nachází hlavní vypínač s video spouští, kulatý volič režimů kamery a na horní straně této části foto spoušť a ovládání transfokátoru, které slouží při přehrávání jako ovladač hlasitosti.

Horní straně kamery dominuje hledáček jehož tubus je možné povysunout dozadu zhruba o 2,5 centimetru a vyklopit nahoru přibližně až o 60°. Toto řešení tubusu je praktické i díky objemnému Li-ion battery packu, který se připojuje k zadní části kamery a který by mohl při zasunutém hledáčku trochu vadit. Vysunutím tubusu hledáčku získáme lepší přístup k sáňkám pro přípojení dalšího vybavení. My jsme testovali kameru spolu s externím mikrofonem Panasonic VW-VMH3. Před sáňkami ještě naleznete vestavěný stereofonní zoom mikrofon.

Panasonic NV-GS400 Panasonic NV-GS400

Ovládání a funkce

Tím za co si Panasonic zaslouží velkou jedničku je perfektní ergonomie. Prsty vaší pravé ruky dokonale padnou na všechny potřebné ovládací prvky. Palec přímo přiléha na videospoušť a s ukazováčkem můžete snadno obsáhnout kruhový volič režimů a foto spoušť a prostředníčkem ovládat transfokátor. Uživatelé s velkýma rukama by mohli s malíčkem dosáhnout i na druhou video spoušť.

Panasonic NV-GS400 Panasonic NV-GS400

Levačku při ovládání zas až tolik nevyužijete. Kromě pomocné stabilizace jí může využít při otáčení ostřícího prstence nebo tří ovládacích tlačítek na tubusu objektivu. Více ovládacích prvků není bohužel na levé straně vyvedeno a dostanete k nim až po odklopení LCD displeje. Jeho odklopením se vám odhalí jednak malý panýlek s tlačítky, který skrývá slot pro SD karty, a vedle něj jsou po sebou čtyři tlačítka. První z nich ASPECT/PRO-CINEMA zapíná režim záznamu ve formátu 16:9. Stisknete-li toto tlačítko dvakrát zapnete režim Pro-Cinema, při kterém je obraz navíc zaznamenáván s frekvencí 25 snímků za sekundu a stroboskopickým efektem. Pod ním je tlačítko pro nastavení blesku. Zbylá dvě tlačítka souvisí se záznamem. První z nich umožňuje kontrolu záznamu. Jeho stiskem v průběhu záznamové pauzy si přehrajete posledních několik sekund záznamu. Poslední tlačítko slouží ke kompenzaci proti světla.

Panasonic NV-GS400 Panasonic NV-GS400

Na panýlku naleznete jednak velké kruhové tlačítko, které využijete především při přehrávání, ale využijete je i při dalších příležitostech jako například při postupném stmívání během záznamu. Uprostřed tohoto velkého tlačítka je ještě jedno malé tlačítko, které má funkci play a enter. Kromě toho zde naleznete ještě pět tlačítek. Jednak jsou to tlačítka pro ovládání režimů COLOUR NIGHT VIEW, pro noční natáčení, SOFT SKIN pro jemné podání tělových barev a TELE MACRO, který umožňuje zaostřit při dvanáctinásobném zvětšení i na předměty ve vzdálenosti 50 cm. Další funkcí, která má své samostatné tlačítko je Picture-in-picture, kterou si však musíte aktivovat v menu přístroje. Tato funkce umožňuje přidat do obrazu malé okýnko s se statickým obrázkem.Posledním tlačítkem, které zde naleznete, je menu.

Panasonic NV-GS400

Menu vás překvapí množstvím parametrů, které umožňuje nastavit. Můžete si nastavit téměř vše, co vás napadne.Kromě skupin Camera a Digital zde naleznete mimo jiné ještě složku Advanced, která obsahuje známý semi-profi Zebra, který umožňuje zvýraznit potencionálně přepálená místa šrafováním. Kromě toho zde na naleznete nastavení obrazu, vyladění barevnosti, nastavení zvukové úrovně nebo vyladění barevnosti.

V dalších složkách si můžete nastavit všechny parametry, které potřebujete pro svou práci. Jako je například zapnutí či vypnutí stabilizátoru obrazu, rozsah digitálního zoomu, samospoušť, funkce Crystal Engine pro kvalitnější obraz, ale také rozlišení digitálních fotografií. V režimu záznamu můžete zároveň se záznamem pořizovat fotografie v rozlišení 1280x960 nebo 640x480. Zatímco v režimu fotografování máte navíc k dispozici i rozlišení 2288x1728 a 1600x1200 a to vše ve třech stupních kvality (FINE, NORMAL, ECONOMY). Mezi dalšími parametry naleznete i webovou kameru.Výrobce uvádí i možnost pořizování záznamu v MPEG4 na paměťovou kartu. Tuto funkci se ná však nepodařilo nalézt a zprovoznit.

Panasonic NV-GS400

Rozhraní

Videokamera Panasonic NV-GS400 je vybavena širokou škálu vstupů a výstupů, což ostatně typické pro všechny vyspělé tříčipové kamery. Na zadní straně je to digitální rozhraní DV a analogové S-Video. Na pravém boku pak naleznete USB port kompatibilní s USB 2.0, pod ním je konektor pro externí mikrofon a posledním je AV in/out, který má klasický 3,5 mm konektor. Externí mikrofon naleznete jak už je u Panasonicem v dodávané výbavě.

Obraz

Otestovali jsme kameru ve všech možných situacích a nejvíc kameře svědčí spíše standardní světelné podmínky. Musíme zdůraznit slovo "téměř", protože při natáčení v naprosté tmě, když jsme použili přisvícení LCD displejem, se záznam sekal a byl celkově rozmazaný. Záznam z tmavých místností, kde však bylo alespoň nějaké světlo, se jevil docela koukatelný. Při standardních podmínkách, ať už v interieru, tak i exterieru, byl obraz kvalitní a barvy věrné. Ani při promítání na televizi s velkou uhlopříčkou neodhalíte pouhým okem, žádné vady. Co se týče fotografií, tak výsledky jsou na to, že se jedná o kameru, poměrně kvalitní. V nejvyšším rozlišení a nejlepší kvalitě jsou však poměrně náročné na prostor. Jejich velikost se pohybuje kolem 1,5 MB.

Hodnocení

Co říci k hodnocení. Jedná se o špičkový přístroj s velice příznivým poměrem výkon:cena. Za své peníze dostanete přístroj, který vám umožní natáčet v takřka profesionální kvalitě za mnohem nižší cenu, než kolik byste zaplatili za profesionální kameru. Jednoznačným plusem je škála manuálních funkcí a možností nastavení, což ocení především pokročilí amatéři a profesionálové. Zkrátka však nepříjdou ani zámožní začátečníci, kteří si vystačí s automatickým režimem.

 

Snímač 3x 1/4.7" CCD (3x 1070k)
Rozlišení (video/fotografie) 3x 690k/3x 990k efektivní
Optika Leica Dicomar, 12x optický zoom, 24x/600x digitální zoom
Světelnost objektivu F1.6/F2.8
Ohnisková vzdálenost 3.3 - 39.6mm
Závěrka Páska:1/50 - 1/8000 sec. Karta:1/2 - 1/2000 sec
Formát Mini DV
LCD displej 3,5" LCD (200k pixelů)
EVF 0.3" barevný (123k pixelů)
Mikrofon stereofonní (s funkcí transfokace)
Reproduktor 1 kruhový reproduktor o průměru 20 mm
Formát zvuku PCM 16 bitů (48 kHz/2 kanály), 12 bitů (32 kHz/4 kanály)
Paměťové karty SD, MMC
Statický obraz JPEG, velikost obrazu: 2288 x 1728, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 · Kontinuální snímání: až 10 snímků v intervalu 0,7 sekund v rozlišení 640 x 480
Rozhraní S-Video (In/Out), AV (In/Out), mikrofon, sluchátka, USB 2.0, DV (In/Out), adaptér pro příslušenství (sáňky)
Rozměry 81x80x178 mm
Hmotnost Přibližně 700 g (bez baterie, DV kazety a krytky objektivu), přibližně 800 g (s baterií CGA-DU14, kazetou DVM60 a krytkou objektivu)
Cena 66 995,00 Kč

.
Autoři:


Témata: Leica, Panasonic, Srdce

Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Kosmonauti ji nosili na hlavě. Teď si 360° kameru Vuze může koupit každý

360stupňová 3D kamera Vuze

Akční VR kamera Vuze je jednou z nemnoha, která umí natáčet 360° videa ve 3D a s výsledným rozlišením 4K pro každé oko....

Pět vychytávek, které se vám budou k foťáku hodit

Stativ se vám může hodit nejen pro focení v noci.

Nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením. Vybrali jsme...

Jsou nejlevnější a dobře poslouží. Vyberte si ten nejlepší foťák

I tou nejlevnější zrcadlovkou se dají pořídit skvělé fotografie.

Vybrali jsme šest nejlevnějších a podle nás nejlepších fotoaparátů z kategorie zrcadlovek a bezzrcadlovek. Dozvíte, u...

Najdete na iDNES.cz