Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vlajková loď Philips EXP 511 vyplouvá! (recenze)

aktualizováno 
Nejnovější discman společnosti Philips vyráží na trh. A rozhodně dobře vyzbrojen: bohaté příslušenství, podpora MP3, atraktivní design, to jsou jen některé vlasnosti, které vás mají přesvědčit o jeho koupi. Co dále nabízí? To se dozvíte v naší exkluzivní recenzi.

Nizozemský gigant zabývající se výrobou profesionální techniky i spotřební elektroniky, se chystá v tomto kvartálu uvést na trh několik novinek v řadě MP3 přístrojů eXpanium. Převážně se jedná o přenosné audio, jsou to přístroje EXP 211, 311, 431 a 511. Kapitola sama pro sebe je společný výrobek Philipsu a společnosti Nike z nové řady sportovního audia, MP3 discman psa[cd 12. Preview těchto produktů naleznete zde. Nám se podařilo exkluzivně získat model EXP 511, novou vlajkovou loď MP3 discmanů Philips. Co tento přístroj přináší nového? Obstojí na trhu v silné konkurenci?

philips_expanium_511 


Napněte plachty! – Loď vyráží z přístavu

Pln nadějí, že konečně jedna z korporací vytvoří výrobek hodný její velikosti sledující současné trendy a technologie, jsem dorazil do sídla Philipsu. Zde jsem obdržel nevelkou krabici klasických tvarů, která mě ihned informovala o všemožných funkcích výrobku. Už na zastávce autobusu jsem ji nedočkavě otevřel a spatřil discman tmavě vínové metalízy s kombinací stříbrné a šedé. Svým tvarem se dosti podobal na Technetu recenzovanému discmanu Panasonic SL-MP35. První dojem z designu byl veskrze dobrý, jediné co ho kazilo byla tloušťka přístroje, která mírně vybočuje z normálu.
 Přední kryt je tvořen stříbrným kruhem po jehož celé polovině obvodu jsou umístěny ovládací prvky. Prostředek vyplňuje odrazivý šedý povrch v němž je zasazen displej a dvě tlačítka. Přímo na přístroji se dočteme, že držíme v ruce přístroj umožňující reprodukci MP3 s ESP o velikosti 480 vteřin. Při pohledu shora je EXP 511 opravdu k „sežrání“.
  Spodní a postranní část je vyrobena ze šedého plastu, zde se nachází výstup pro sluchátka (respektive dálkový ovladač), vstup pro adaptér, jezdec k otevírání dvířek a konečně ovládání funkcí „Hold“, „Resume“ a hlasitosti. Po otočení přístroje spatříme bateriový kryt (dvě tužkové čili AA) a klipsnu na opasek, kterou lze jednoduše odejmout.
 Příslušenství je tvořeno dvěma dobíjecími bateriemi ECO-PLUS, AC/DC adaptérem, dálkovým ovladačem s displejem a sluchátky. Kdyby přibyl ochranný pytlík nikdo by se myslím nezlobil.


 

Ovládání a funkce

Díky tlačítkovému půlkruhu je ovládání hračkou, každý se okamžitě zorientuje. Na pravé straně se nachází ovládání pohybu v albech a skladbách. O kousek výš je možné nastavit stupeň zesílení basů. Ten zajišťuje systém DBB (Dynamic Bass Boost neboli dynamické zesílení basů), který je používán ve většině výrobků Philips. Má dva stupně, pro dodávaná sluchátka stačí stupeň jedna, to ale záleží pouze a jen na vašich potřebách jaký zvolíte. Stejným tlačítkem ovládáme zvýraznění výšek, zvukový rozdíl je opravdu znatelný a hudba působí daleko příjemnějším dojmem.
Samozřejmostí je u přenosného audia i elektronická ochrana prosti otřesům ESP. V tomto případě Philips vytvořil třístupňový systém: Off, ESP a ESP LP. Klasicky zapnuté ESP poskytuje vysokou ochranu proti otřesům (480 vteřin pro MP3 a 200 vteřin pro audio CD), ESP LP zvyšuje výdrž baterie, ale snižuje stupeň ochrany.
Dalším tlačítkem, Mode, si můžete nastavit jakým způsobem chcete CD přehrát. K dispozici je přehrávání v náhodném pořadí v albu nebo celém disku, opakování skladby, alba nebo opět celého disku. Navíc si lze pomocí dvou tlačítek v šedé části přidávat vámi vybraném skladby do tzv. Favourites (Oblíbených), paměť je na 2000 souborů. Vybrané soubory jsou po vložení CD a zapnutí funkce přehrávány přednostně. Stisknutím tlačítka Display se zobrazují informace o skladbách, „pětsetjedenáctka“ samozřejmě podporuje ID3 tagy, tudíž se každým stiskem mění informace na displeji. Pokud není např. přítomna informace o interpretovi, je automaticky vynechána a zobrazí se následující informace.
Zbytek tlačítek na předním panelu tvoří „Play“ a „Stop“, nacházejí se úplně vlevo. Hlasitost je ovládána kolečkem, mně sice vyhovuje více systém dvou tlačítek + a -, přesto jsem byl v tomto případě spokojen. Kolečko je totiž chytře zastrčené do přístroje, aby bylo zabráněno  jeho nechtěnému otočení. S funkcí Hold je to už horší, přepínání má tři polohy: Off, Resume a Hold. V poloze Off nejsou blokována tlačítka a pokud přístroj vypnete, začne při dalším spuštění přehrávat CD od začátku. Přepnutím do Resume docílíte toho, aby si přístroj zapamatoval místo, ve kterém je přehrávání přerušeno. Poslední polohou je Hold, tlačítka se zablokují a paměť je také zapnuta.
Tento systém mi přijde zbytečně složitý, funkci Resume bych separoval do zvláštního tlačítka. Často se totiž stane, že „jezdce“ omylem přesunete z polohy Hold rovnou do polohy Off, aniž byste si to uvědomily stisknete Stop a informace v paměti jsou ztraceny. Proč ale dělat věci jednoduše, když to jde složitě, že?

philips_expanium_511 

Displej a dálkový ovladač

Displej na přístroji je rozměrný, velice dobře čitelný a zobrazuje velké množství informací najednou. Bohužel není podsvícený, to je asi jeho jediná vada, jinak není skutečně co vytknout.
Jak je skvělý displej, tak je špatný dálkový ovladač. Jeho tvar je nepraktický a jeho použití nepohodlné. Drobný (nepodsvětlený) displej navíc nezobrazuje ID3 tagy (pouze číslo alba a skladby). Kolečko hlasitosti, na rozdíl od toho na přístroji, spíše vystupuje ven, takže jeho nechtěné otočení je bohužel velice časté.

             philips_expanium_511               

Podporované formáty

Konečně je na světě další značkový výrobek, se kterým se nemusíte bát příchodu nového formátu, je u něho totiž možné upgradovat firmware. Proto je trošku nelogické proč standardní firmware z výroby nepodporuje i jiné kompresní formáty, zatím zvládá pouze MP3. Na českých stránkách Philipsu je navíc uvedeno, že přístroj přehrává soubory AAC. Vytvořil jsem tedy několik písniček v tomto formátu a vypálil je na CD. Přístroj je bohužel nepřečetl, nejprvejsem se domníval, že nastala chyba při převodu z WAVu na AAC, našel jsem proto technické specifikace přístroje na mezinárodních stránkách Philipsu a k mému překvapení zde nebyla o AAC ani zmínka.
 MP3 sobory musí být v bitrate v rozmezí mezi 32 až 320 kbps. Potěšující je i okolnost, že MP3 může být ve variabilním datovém toku (VBR), kterým při stejném velikosti souboru docílíte o fous větší kvality. MP3 soubory stejně jako CD-DA mohou být zapsány na CD-R i RW, „empétrojky“ lze zapsat v ISO-9660 a UDF. Načítání CD je poměrně rychlé, uzavřený disk cca. 5 vteřin. Velice potěšujícím faktem je i to, že si discman poradí s neuzavřenými CD, načítání trvá jen o vteřinku či dvě víc, než u uzavřených.

philips_expanium_511a 

Poslech

Kromě vzhledu přístroje a snadného ovládání asi všechny zajímá jak EXP 511 hraje. Odpověď je vcelku jednoduchá, dobře, ba co, hraje víc než dobře. Sluchátka dodávaná k přístroji jsou kupodivu dost kvalitní, mají plné basy (na pecky) i obstojné výšky. Při použití těchto sluchátek není od věci zapnout zvýraznění basů a výšek. Zvuk je daleko plnější a nástroje i hlas živější. Jsou ve stříbrnočerném provedení, takže barevně ladí s přístrojem. Někomu to přijde jako hloupost, ale když už utrácím několik tisíc korun, chci, aby se k sobě jednotlivé části hodily a tvořily celek.
Pokud se rozhodnete použít polštářková sluchátka, nic nezkazíte. S mými Kossy byly basy cítit i bez DBB, zvýraznění výšek jsem ponechal zapnuté. Zvuk byl živý a plný, MP3 s bitrate nad 160 kbps od CD nerozeznáte.
Co se týče venkovního použití, byl jsem příjemně překvapen. Pro MP3 CD jsem ESP nechával vypnuté po celou dobu. Přístroj si skladbu načte velice rychle a při obyčejné chůzi mi nepřeskočila hudba ani jednou. U audio CD je to něco jiného, ESP je zde nezbytným prvkem. Abych ještě upřesnil informace, discman jsem nosil na opasku připevněný pomocí dodávané klipsny.

philips_expanium_511a 

Výdrž baterií

S dodávanými bateriemi, které je možné nabíjet přímo v přístroji, vydrží zhruba 8 hodin. Toto číslo je dost relativní, záleží na mnoha faktorech, např. na použitých sluchátkách, zapnutém/vypnutém ESP, hlasitosti či formátu CD. Klasické tužkové baterie 1,5 V mají zhruba dvojnásobnou výdrž.

Shrnutí a závěr

Discman EXP 511 vnesl mezi výrobky Philips nové světlo. Technologická vyspělost podpořená možným upgradem firmware, slušným příslušenstvím a kvalitní reprodukcí, dává tušit, že se Philips rozhodl vystoupat zase o stupínek výše. Dojem kazí pouze nepříliš povedený dálkový ovladač a silnější tělo přístroje. Pokud tyto neduhy výrobci odpustíte, dostane se vám za vašich 6990 korun velice kvalitní přístroj, který nezklame.

EXP 511 si bezpochyby své místečko na trhu najde a zasadí citelnou ránu konkurenci. Jakmile budou k dispozici další výrobky zmiňované v úvodu, očekávejte podrobné recenze.Témata: MP3, stop, AAC, hračky, Nike, Philips

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Ptáci se vracejí i do vaší kanceláře. Nalaďte rádio, které nevypnete

Slow Radio opět startuje, vysíláme přímý přenos z ptačího ráje na utajeném...

Poslechněte si, jak právě teď zpívá ptačí ráj u rybníka. V přímém přenosu Slow Radia pro vás nezištně pracují tisíce...

Najdete na iDNES.cz