Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vlastní fotoalba na webu aneb HTML galerie jednoduše

aktualizováno 
Na generování HTML galerií existuje velké množství programů. Některé z nich jsou dobré jiné zase excelentní. My jsme si vzali na mušku tři zástupce, pro které je tvorba fotoalb na internetu denním chlebem.

HTML stránku s vašimi obrázky vám vytvoří téměř každý lepší grafický editor, či nástroj pro úpravu snímku. I přesto se však najdou aplikace, pro které je tvorba HTML galerií hlavní náplní práce. Dnes vám představíme tři zástupce programů, které pokrývají celý segment trhu. Jde totiž jak o plně komerční aplikace, tak i o programy freewarové, za které nemusíte platit.

Výhoda všech níže zmíněných programů je především v uživatelské přívětivosti a také v tom, že s jejich pomocí zvládne vytvořit galerii během několika okamžiků každý uživatel a to i bez nutnosti znát programovací jazyk HTML.

Ti z vás, kteří si své HTML galerie tvoří dnes a denně pak možná mohou používat i jiné, specializované aplikace. Chcete-li se o ně podělit se čtenáři Technet.cz, pak je určitě nezapomeňte zmínit v diskusi.

Tip: Nechcete, nebo nemůžete do svého počítače instalovat program pro publikaci fotografií? Pak si můžete HTML galerii vytvořit i jinak. Stačí navštívit jeden ze specializovaných serverů, na který pomocí internetového prohlížeče nahrajete obrázky a o ostatní se postará serverová služba. Můžete využít např. Album.cz, Albumy.biz, WebAlbum.cz, Olympus.cz či mnoho dalších serverů.

PPSee 1.04b - freeware
První program, se kterým vás dnes seznámíme je typickým zástupcem softwaru pro tvorbu HTML galerií. Jde tedy o speciální nástroj, který má v popisu práce především tvorbu internetových stránek s fotografiemi či obrázky. Do aplikace lze snímky vkládat jak z pevného disku počítače, tak přímo i z digitálního fotoaparátu, ale i ze skeneru a jiných zdrojů. Po stažení instalačního archívu a instalaci je zapotřebí do PC doinstalovat modul Java Runtime Environment. Ten si lze stáhnout na této adrese. Je-li příslušný Java modul v počítači již instalovaný, pak máte o starost méně. Po spuštění programu se objeví hlavní okno. To kromě hlavní lišty obsahuje i tři okna. V nich se nachází stromová struktura, podrobnosti o načtených souborech a náhled snímku či jeho EXIF informace. V menu Nastavení si lze vybrat jazyk programu a také položku pro změnu vzhledu. Chcete-li vytvořit galerii, vyberte složku či jiný zdroj s fotografiemi. Pod položkou Příkazy najdete volbu Vytvořit nové fotoalbum, kterou lze vyvolat také klávesou F5. Dojde k přepnutí do nového okna, kde si záložkami Soubory a Parametry nastavíte vlastnosti vytvářeného internetového alba. Zde si lze kromě jiného definovat velikost náhledu, EXIF informace, styl navigace, barvu či promítání. S nastavením si lze skutečně vyhrát. HTML galerii vytvoříte kliknutím na tlačítko Vytvořit. V závislosti na počtu souborů proběhne zpracování dat. Soubory najdete ve výstupním adresáři. Jde o zdařilý projekt, škoda jen té složitější instalace.

Oficiální stránka: Pavel Ponec
Stažení zkušební verze: PPSee 1.04b
Licence: freeware
Cena: zdarma
Jazyk programu: český

PPSee

XnView 1.70.2 - freeware
Program XnView je nejen vynikající prohlížeč, editor a konvertor obrázků, ale zároveň i výborný nástroj pro tvorbu HTML galerií či grabovací nástroj. To vše navíc podtrhuje fakt, že jde o freewarový nástroj s jednoduchým a přehledným grafickým rozhraním, nabízející celou paletu funkcí. Ostatně, ostříleným uživatelům program netřeba představovat. Někteří však o jeho službách v oblasti výroby galerií nemuseli mít ponětí. Po jednoduché instalaci program spusťte. Možná vás zarazí české prostředí. Ne, program nemá na svědomí český autor, ale dle verze Windows si dokáže detekovat příslušnou jazykovou verzi. V XnView najdete opět tři hlavní okna, doplněná o hlavní panel a sadu ikon. Přesuňte se do složky s digitálními fotkami a klikněte na Úpravy a poté Vybrat vše. Tím označíte všechny snímky. Klepněte na ikonku s textem HTML. Otevřete okno pro tvorbu náhledu. V něm si můžete zvolit velikost náhledů, formát obrázků (JPEG a GIF), počet sloupců a řádků. U náhledu si lze definovat jaké informace se s nimi budou zobrazovat (jakýkoliv text, EXIF informace, datum, čas apod.). Vybrat si můžete i metodu řazení snímků. Opět nezapomeňte nastavit výstupní složku, kde poté najdete všechny vytvořené soubory. S XnView dostáváte plnohodnotný program pro úpravu fotografií a jejich prezentaci, kterému se nedá snad nic vytknout. Vřele ho tedy doporučujeme vyzkoušet.

Oficiální stránka: Pierre E. Gougelet
Stažení zkušební verze:
XnView 1.70.2 (3.6 MB)
Licence: freeware
Cena: 
zdarma
Jazyk programu: český

XnView

Zoner Media Explorer 6 - shareware
O Zoner Media Explorer 6 jsme se již zmiňovali v tomto článku. Tehdy jsme se o něm psali jako o programu pro archivaci a uspořádání digitálních fotografií. Jelikož toho však nabízí mnohem více, jistě by byla škoda nezmínit ho znovu. Mezi další jeho velmi kvalitní služby se totiž řadí i tvorba HTML galerií. Tuto volbu najdete pod položkou Publikovat a spustíte ji kliknutím na Vytvořit galerii HTML. Otevře se průvodce, který vás krok po kroku provede vytvořením galerie. Ve druhém kroku si lze například vybrat z několika šablon pro publikaci snímků a ve třetím na vás čeká detailní nastavení hlavní stránky, nadpisu či náhledů. Před koncem nabídne průvodce Náhled galerie nebo rovnou Uložení. Vítaná funkce je i ukládání na FTP server, takže pro upload nemusíte využívat externího programu.

Oficiální stránka: Zoner Software
Stažení zkušební verze: Zoner Media explorer Pro 6.0 (14.8 MB)
Licence: 30-ti denní zkušební verze
Cena: 
Professional 1 999 Kč, Home 929 Kč
Jazyk programu: český

ZME 6.0
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Najdete na iDNES.cz