Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy na zajímavé weby: tvorba grafiky i pro laiky nebo bezpečí routeru

aktualizováno 
Vytvořit působivé grafické materiály jako jsou letáky, poukázky, koláže, vizitky či infografiku zvládne teď každý pomocí služby Canva.com. Inspirovat se, ukládat, sdílet a upravovat skvělé recepty máte možnost díky Vařme.cz. A zda není váš router potenciálně napadnutelný, zjistí služba Rom-o.cz.

Canva.com | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Jak na pěknou grafiku

Canva.com – www.canva.com

I laik si může vytvořit efektní grafické podklady pro další použití jako například marketingové účely, sociální sítě či prezentaci. Stačí k tomu chvilka času a chuti si naklikat, co potřebujete. O vše ostatní se postará online editor Canva.com. Během chvilky na několik kliků myši s ním zhotovíte skvělé grafické návrhy.

Tento nástroj hojně využívají provozovatelé webů, blogeři, youtubeři, ale i kreativci či marketéři. Velkou výhodou je nejen to, že v základu je zdarma (plně dostačuje), ale taktéž, že je v češtině. Konečně je tak možné snadno tvořit nejrůznější typy grafiky – facebookové posty, bannery, pozvánky, reklamní koláže, letáky, hlavičky, vizitky, plakáty a další – a to bez hlubší znalosti o grafice. Intuitivní prostředí vás po celou dobu vede a dovoluje kombinovat texty a obrázky, a to včetně dalších prvků či nahrávat vlastní obrázky. Výsledné dílo vždy vypadá působivě a moderně. Navíc v něm zůstane uložené k dalším úpravám a vrátit se k němu je možné odkudkoliv v dosahu internetu. Grafická díla je možné stahovat ve formátech JPG, PNG a PDF nebo sdílet přes odkaz či vystavovat na sociálních sítích.

Canva.com
Podobné weby
Stenciljs.com – grafika se stovkami šablon
Snappa.com –univerzální designový nástroj

Nástěnka s dobrými jídly

Vařme.cz – www.varme.cz

Na první pohled by se mohlo zdát, že tento web je dalším z řady těch, kde najdete pouze obrázky (v tomto případě jídla), kterými se chtějí pochlubit jejich autoři – jako je například Pinterest. Avšak není tomu tak. Jde o místo, kde k nim najdete také recepty, a kombinuje prvky sociálních sítí.

Vařme.cz je tak unikátní prostor pro inspiraci, ale také ukládání oblíbených receptů tak, abyste je v případě potřeby vždy našli. Libovolně je skládáte do svých kuchařek podle zvolených preferencí. Jednu kuchařku můžete mít plnou sladkých jídel, jiné recepty může spojit jediná ingredience, další se může tematicky vztahovat třeba k oslavám narozenin. Recepty máte možnost navíc snadno sdílet na sociálních sítích a posílat tak známým. U ostatních uživatelů webu máte možnost recepty „lajkovat“, uložit si do své kuchařky či komentovat a dokonce editovat, což se hodí v případě, kdy si recept chcete vylepšit podle svého. Pro rychlejší orientaci slouží nejen vyhledávání, ale také kategorie. Recepty jsou jak v češtině, tak řada z nich i v jiném jazyce (většinou angličtině).

Vařme.cz
Podobné weby
Recepty.cz – tisíce receptů
Labužník.cz – recepty, vaření, dobré jídlo

Otestujte zranitelnost router na rom-0

Rom-o.cz – www.rom-0.cz

Sdružení CZ.NIC vytvořilo testovací webovou aplikaci umožňující otestovat router na zranitelnost rom-0 – jde o nedostatečnou kontrolu přístupu ve webovém rozhraní pro správu routeru.

S testem se pracuje snadno - stačí spustit, a pokud se povede stáhnout 16kB velký binární soubor, tak je váš router pravděpodobně zranitelný. Správně by mělo dojít buď k odmítnutí tohoto požadavku anebo k vyžádání jména a hesla. Na rozdíl od ručního testu, který lze provést jen po lokální síti, tato testovací webová aplikace testuje routery zvenčí a simuluje tak přístup útočníka. Bezpečnostní chyba rom-0 umožňuje útočníkům snadno získat hesla k webovému administračnímu rozhraní routerů. Ti pak zneužívají takto získaný přístup ke změně DNS serverů a následně k podvrhu webových stránek a k instalaci virů do počítačů v síti s napadeným routerem.

Rom-o.cz
Podobné weby
GRC.com – otestuje zabezpečení vstupu do PC
Test.bezpečnosti.cz – test bezpečnosti připojení k internetu

Uwwwízlo v síti

Dopravní nehodu si lze nakreslit on-line, stačí znát webovou aplikaci Draw.accidentsketch.com, která umožňuje znázornit různé druhy silnic a směr jízdy automobilů. Dokonce si můžete vybrat z několika modelů aut, včetně barev. Kreslení se odehrává pomocí metody uchop a pusť.

Povinnou školní četbu není nutné číst, můžete si ji poslechnout. Český rozhlas nabízí na svých internetových stránkách možnost stáhnout si ji v MP3 formátu.

Máte rádi zeměpis? Že ne a spíše byste se ho potřebovali doučit? Co zkusit výuku zábavnou formou? Na serveru Umímefakta.cz se nacházejí slepé mapy rozdělené podle světadílů anebo i států. Vaším úkolem je v nich označovat zadaná místa, anebo naopak vybrat jednu z dostupných variant.

Umímefakta.cz


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Facebook nově kontroluje fotografie a videa, zda nejsou falešná

Logo společnosti Facebook

Facebook rozšiřuje své kontrolní mechanismy na boj s falešnými zprávami o fotografie i videa.

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Najdete na iDNES.cz