Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Voda ve skafandru donutila kosmonauty k návratu

  19:41aktualizováno  19:41
Poněkud kuriózní nehoda zastavila plánovaný výstup současných obyvatel Mezinárodní vesmírné stanice. Italský kosmonaut Luka Parmitano totiž zjistil, že mu zatéká do helmy.

Příprava na posléze předčasně ukončený 171. výstup z ISS. S kolegy Lucem Parmitanem a Chrisem Cassidym hovoří kosmonautka Karen Nybergová. | foto: NASA

Výstupy do vesmíru nejsou žádné nahodilé procházky, ale plánují se dlouho dopředu. Aktuální úterní se však plánům poněkud zkomplikoval.

Zhruba hodinu a půl pracoval podle NASA při svém druhém výstupu do volného kosmu italský kosmonaut Luca Parmitano, než se musel s americkým kolegou Chrisem Cassidym vrátit zpátky do stanice. Původně měli naplánován výstup na více než 6,5 hodin.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tak rozhodl poté, co se Italovi dostala do očí voda unikající uvnitř skafandru. Parmitano chvíli před tím informoval, že cítí na hlavě vodu. Únik byl podle agentury AP natolik značný, že k bezpečnému návratu do stanice potřeboval pomoc Cassidyho.

Místo potu voda

Cassidy a Parmitano měl v plánu dokončit celou řadu úkolů, které mají stanici připravit na přílet velkého ruského velkého víceúčelového laboratorního modulu MLM Nauka, který má dorazit v polovině prosince. Chtěli vyměnit experimentální kameru, přemístit bezdrátové zařízení pro televizní kameru, vyřešit potíže s krytem chránícím jednotku relé a přestavět tepelnou izolaci nad poškozeným boxem s elektronikou, který byl odstraněn v loňském roce. Podrobně si o plánu výstupu můžete v angličtině přečíst zde.

Fotogalerie

Parmitano prý vzhledem k úsilí při výměně jednoho z kabelů nejprve myslel, že cítí pot. Byl však opakovaně ujištěn, že o pot nejde. Cassidy pak upozornil, že to může být voda z vaku s pitnou vodou, a odhadl, že jí mohlo uniknout zhruba půl litru. Voda se nakonec dostala Italovi do očí, a NASA proto výstup předčasně ukončila.

"Mám opravdu mokrou hlavu a mám pocit, že je to čím dál horší," ohlásil podle agentury Reuters Parmitano kontrolnímu středisku v Houstonu. Posléze zamířil zpět do přechodové komory, zatímco Cassidy spěšně uklízel nářadí a chystal se kolegu následovat.

Italský astronaut podle líčení agentury zůstal v přechodové komoře v klidu ve skafandru, ale jeho situace se očividně zhoršovala.

"Je to hodně vody. Je to nasáklé a má ji v očích a ústech," sdělil Cassidy Houstonu.

Při vyrovnávání tlaku v přechodové komoře pak Cassidy italského kolegu pozorně sledoval. Parmitano v té době už nemohl použít komunikační systém svého skafandru. "Nevypadá dobře, ale je OK," hlásil americký astronaut kontrolnímu středisku.

Druhý nejkratší výstup z ISS

Tento výstup do vesmíru byl druhý nejkratší v historii vesmírné stanice. V pořadí to byla již 171. výprava z ISS, a celkem tak nyní kosmonauti mimo tuto stanici strávili 1 075 hodin a 22 minut.

Cassidy již během svých šesti výstupů nasbíral 31 hodin a 14 minut pobytu v kosmickém prostoru a Parmitano stihl za dvě cesty mimo ISS strávit ve volném vesmíru 7 hodin a 39 minut.

Autoři: ,Nejčtenější

Prahu by zatopila radioaktivní voda. Ihned by umřely desítky tisíc lidí

Celkový pohled na Prahu zatopenou vodou z Orlické a Slapské přehrady v rámci...

Píše se rok 1982 a Prahu zasahuje mohutná přívalová vlna z protržené Slapské a Orlické přehrady. Je to dílo nepřítele...

Dvakrát přežil ohnivé peklo a vrátil se do boje. Chybu udělal po válce

František Truhlář před válkou

Letec RAF František Truhlář přežil dvě těžké havárie při návratech z bojových letů. Při obou utrpěl těžké popáleniny,...Proč chtěl Hitler Svatý grál a archeologie za ČSSR nebyla marxistická

Svastika na archaické řecké keramice (8. století před Kr., Archeologické muzeum...

Jedním z oblíbených triků propagandy a propagandistů je návrat k mýtům a ohýbání historie do podoby, která politickému...

Tohle astronomové ještě neviděli. Přiletěla první mezihvězdná planetka

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

V naší soustavě už více či méně dobře známe 750 tisíc různých planetek a dalších menších těles. Ale žádný z nich se...

Legendární pragovka pokořila Balkán a Jugoslávci ji pojmenovali Pionir

Praga RND

Legendární nákladní automobil Praga RN, včetně dieselové mutace RND, vznikl v první polovině třicátých let, ale ve...Další z rubriky

Fenka Lajka zahynula krutou smrtí. Zabil ji stres a vysoká teplota

Fenka Lajka byla potulným zvířetem chyceným v jedné z moskevských ulic.

Před 60 lety, 3. listopadu 1957, se dostal do vesmíru první živý tvor. Sověti vypustili družici Sputnik 2 se psem,...

Vědci objevili obří planetu, která by teoreticky neměla existovat

Planetární monstrum NGTS-1b a jeho červený trpaslík.

Vědci objevili u vzdálené trpasličí hvězdy obří planetu, která by podle teorie formování planet neměla existovat....Najdete na iDNES.cz