Na vodku v tabletách si ještě počkáme, není zatím prý o co stát

Na vodku v tabletách si ještě počkáme, není zatím prý o co stát | foto: shutterstock.com

Vodka v tabletách prý existuje. Zatím pouze pro zvířata

  • 85
Ruští vědci vyvinuli technologii pro výrobu alkoholu v prášku. Objev umožňuje výrobu pilulek obsahujících alkohol. Údajně je to užitečné pro veterinární účely. Vědci experimentovali i s vodkou v tabletách, ale prý chutnají po vosku, na trhu je zatím vyhlížet nemáme.

Není tomu tak dávno, co jsme se v reklamě bavili nad absurditou nazvanou "vódka tablétnaja", smyšleným produktem pro snadnou intoxikaci organismu alkoholem. Zdá se ale, že by se mohl stát skutečností.

Jevgenij Moskalev, profesor na technické univerzitě v Petrohradě, údajně vyvinul s kolegy technologii proměňující alkohol na prášek.

Měl k tomu ale docela nečekané důvody. Když po Perestrojce přišel o místo ve vojenském průmyslu, přešel na volnou nohu. Pracoval i na vývoji zařízení pro výrobu tablet. "Ale klient nám nezaplatil," vzpomíná Moskalev.

Zvířata nerada pach alkoholu, ale alkoholový prášek v potravě pozřou.

Málem prý celý výzkum vzdali, ale náhoda jim pomohla: "Další zákazník potřeboval vyvinout tablety pro zvířata. Pro rozpouštění roztoků ve vodě i v alkoholu. Zvířata totiž alkohol nemůžou ani cítit, zato tablety by jim šlo přidat rovnou do jídla. Ne proto, aby se z nich stali alkoholici, ale léčivé látky se lépe rozpouští právě v alkoholu. Výsledkem je technologie, s jejíž pomocí můžeme proměnit jakýkoli roztok na prášek," řekl ruský vědec deníku Pravda.

Nezapíjejte prášek alkoholem, už je v něm

Patentovaná technologie výroby spočívá ve využití vosku, který se s alkoholem smísí a uchová jeho strukturu i v drobných částečkách. Pak se zrodil i nápad experimentovat s ruským populárním nápojem vodkou.

Vodku v tabletách by šlo snadno přenášet, nebylo by zapotřebí lahví. Konzumenti by si také mohli přesně nadávkovat svou "míru" a nehrozilo by, že to s přeženou.

Vodku v tabletách nemám rád, chutná jako svíčky.

"Abych se přiznal, nemám vodku v tabletách rád," vysvětluje Moskalev. "Lihoviny je možné uchovat jen v kapslích z kyseliny stearové, a prášková vodka pak chutná po svíčkách." Tento nedostatek by šlo pravděpodobně odstranit ochucovadly.

Ač sám Moskalev preferuje vodku ve sklenici, podotýká, že by alkohol v prášku mohl být užitečný pro pekaře nebo v potravinářském průmyslu, případně v lékařství.

Deník Pravda také na okraj dodává, že na opačném konci spektra využitelnosti stojí vodka s bublinkami, vyvinutá pro koncové konzumenty. Perlivé verze populárního ruského nápoje je k dostání například v Británii a USA. Při přípitku s ní si ale prý ruští turisté mají počínat opatrně.

Zdroje:

  • Vodku bude možné i jíst (Pravda, anglicky, rusky)
  • Poznámka: další anglické zdroje se navzájem citují, to se často sává v případě hoaxu nebo cizojazyčných zpráv. Čerpali jsme výhradně z odkázaných článků.