Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vojáci na baterky. Američané zkouší v Afghánistánu nové zdroje energie

Alternativní zdroje energie jsou ve valné většině stále drahé. Americké námořnictvo ale doufá, že tak ušetří velké peníze i lidské životy. První zkoušky na bojišti proběhly ke spokojenosti admirálů a generálů. Brzy se chystají další.

Čistá válka. Dvě nové vojenské pomůcky na výrobu elektřiny ze Slunce. V pozadí je nad stanem zavěšená plachta se solárním panelem, vpředu generátor s FV panely a baterií | foto: US Marine Corps

Moderní západní armády jsou na tom stejně jako dnešní západní civilisté. Bez benzínu nedají ani ránu. Palivo potřebují letadla, tanky či auta. Překvapivě hladové spotřebitele představují i vojáci, jejich elektronika a nároky na svícení, topení a podobně. 

Tuhle energii armáda musí kupovat za neuvěřitelnou cenu. Podle údajů amerických úřadů vyjde výroba energie na jednoho vojáka v Afghánistánu na neuvěřitelných sto tisíc dolarů ročně. K této částce lze ještě přičíst ztráty na životech. Palivové konvoje jsou vděčné cíle. Podle šéfa amerického námořnictva Raye Mabuse je na každé dva tucty konvojů s palivem zabit nebo zraněn jeden muž pod jeho velením.

Americké námořnictvo z těchto a dalších (i politických) důvodů přikročilo k rozsáhlým zkouškám alternativních zdrojů energie. Slunce už se osvědčilo, brzy do války zamíří ve velkém hybridní motory. Jenom ty by mohly údajně snížit počty konvojů s palivem na polovinu.

Mariňáci se opalují

Třetí prapor pátého pluku námořní pěchoty přijel v loňském roce do Afghánistánu se zvláštním úkolem: vojáci byli zaškoleni v používání Slunce v moderní válce. Vezli s sebou několik typů zařízení na využívání světla k výrobě energie. Od solárních "plachet" pro každého vojáka, které slouží třeba k nabití vysílačky až po velkou sestavu panelů s baterií, které dodají dost energie malé základně, a to včetně elektřiny pro počítače nebo systémy na úpravu vody.

Když se oddíl po půl roce vrátil, velení jejich působení vyhodnotilo jako velmi slušný úspěch. (Tisková zpráva námořnictva je k dispozici zde.) Sluneční energie výrazně omezila spotřebu energie během hlídek a pro potřeby předsunutých stanovišť. Dvě z nich fungovala neustále na sluneční energie, u třetí spotřeba klesla na desetinu. Námořnictvo denně ušetřilo odhadem 700 až 800 litrů paliva. V Afghánistánu stojí doprava jednoho litru přímo k bojovým jednotkám podle podmínek někde mezi sto až dvěma sty korunami za litr.

Sluneční panely navíc ušetří vojákům během dlouhých pěších hlídek cenné kilogramy zátěže, pochvaluje si námořnictvo. A tak se program náhrady dosavadních zdrojů energie za alternativní dočkal pokračování. Letos se na zkoušku chystá zařízení, které by prý samo dokázalo snížit spotřebu nafty u bojových jednotek na polovinu. Do Afghánistánu se chystají hybridní motory.

Ani elektron nazmar!

Nebudou ovšem sloužit přímo v boji, ale na vojenských základnách. Jde o první dva kusy experimentálních generátorů na výrobu elektřiny. Mají doplnit a nahradit osvědčené, ale příliš žíznivé dieselové generátory, jejichž výkon se nesnadno reguluje.

"Může se snadno stát, že generátor o výkonu deset kilowattů běží jen proto, aby pokryl spotřebu zhruba 1,5 kilowattu. Propálíte tedy 8,5 kilowattu, které už nemůžete využít později," prohlásil pro novináře Doug Moorehead, šéf společnosti Earl Energy.

Čísla, která prezentoval, nejsou náhodně vybraná. Na afgánském bojišti se přes 80 procent energie vyrábí zbytečně, tvrdí studie samotného námořnictva. Společnost Earl Energy nabídla námořnictvu na pohled jednoduché řešení: velké baterie.

Jádrem zařízení je běžný dieselový generátor o výkonu 18 kilowattů. K němu jsou připojeny baterie o kapacitě 40 kilowatthodin, což vychází zhruba na dvě a půl hodiny maximálního výkonu. Sestavu ještě doplňují dva sluneční panely, které dokáží vyrábět maximálně zhruba deset kilowattů elektrické energie.

V případě nízké spotřeby může řídící jednotka zastavit dieselagregát a čerpat energii jen z baterií. Pokud by se takový systém využíval důsledně u všech jednotek, mohl by znamenat snížení spotřeby paliva u bojových jednotek o polovinu, tvrdí Earl Energy. Nasvědčují tomu výsledky zkoušek prototypů během loňského roku.

Systém potřeboval na zajištění elektřiny pro cvičnou základnu o 60 procent méně paliva než dieselový agregát bez baterií a solárního panelu. (Podrobně si výsledky můžete prohlédnout na této stránce.) Od července do jara příštího roku se uvidí, zda se úspěch bude opakovat i v bojových podmínkách.

Zajímavé bude především sledovat, jak se baterie systému vyrovnají s drsnými podmínkami. Prach může škodit elektronice, která je klíčová pro jejich optimální nabíjení a zajištění životnosti. Změny teplot zase nesvědčí samotným bateriím. Earl Energy tvrdí, že baterie vydrží bez větších ztrát kapacity snad až čtyři tisíce cyklů. Požadavkům armády by tak baterie měly vyhovovat 18 až 24 měsíců.

Za hubičku to není…

Systém rozhodně není laciný. Podle Earl Eenergy je cena za celou sestavu (včetně baterií a solárního panelu) "přes sto tisíc dolarů," citoval jejího šéfa server Technology review. Cena za běžný dieselový agregát pro armádní použití je několikanásobně nižší. Velkou položku představují i baterie, které mají stát 30 až 60 tisíci dolarů, spíše ale ve vyšší části tohoto rozmezí. (Earl Energy udává cenu mezi 750 a 1 500 dolary za kilowatthodinu, ale běžné baterie tohoto typu nebývají o mnoho levnější než 1 000 dolarů za kWh.)

Vojáci jsou asi jedni z mála, komu se takový systém může v současnosti vyplatit. Earl Energy tvrdí, že systém si na sebe může vydělat za půl roku až rok podle místa (a tedy nákladů na dopravu paliva). Námořnictvo na jeho počty evidentně slyší. Faktem je, že vzhledem k současné výši vojenských účtu za elektřinu jsou ozbrojené složky jedním z mála uživatelů, kterému mohou "zelené energie" už dnes skutečně ušetřit.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 168 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 5 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 43 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...