Z klasických zbraní je člověku také nanic

Z klasických zbraní je člověku také nanic | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vojáci se těší na zbraně hromadného zvracení

  • 65
Armáda USA financuje testování nové "nedestruktivní zbraně". Má umožnit omámit a zneškodnit nepřítele, i když stojí za zdí. Objevují se však zmínky o vedlejších účincích...

Americká armáda sní o ideální zbrani, která zneškodní útočníka, aniž by ho zranila či zabila. Grant amerického námořnictva (STIBR Award) dostala v roce 2004 i firma Invocon, Inc. se svým projektem na omračující zbraň. Nyní chystá prezentaci výsledků. Zbraň nesoucí název EPIC způsobí zasaženým silnou nevolnost, závratě a ztrátu orientace.

Firma už desítky let vyvíjí různé zbraně, od pušek s gumovými projektily přes různé druhy slzných plynů až po poměrně nedávno uvedený taser, který cíl zasáhne elektrickým výbojem.

Zneškodnit lidi v celé místnosti

"Americké námořnictvo požaduje nedestruktivní omračující zbraň, která by nepřátelského válečníka na určitou dobu zneškodnila. Tento požadavek má vysokou politickou i vojenskou důležitost. Navíc by schopnost na dálku omráčit útočníka znamenala významný milník i ve vynucování civilního práva," začíná dokument popisující, za co americké námořnictvo platí firmě Invocon, Inc. Zbraň by měla využívat elektromagnetické paprsky určité frekvence a umožní prý zneškodnit lidi i na druhé straně zdi.

A co že přesně znamená toto zneškodnění? Objevují se zprávy, že všem lidem zasaženým těmito paprsky je "velmi špatně, začne se jim točit hlava a přestanou mít kontrolu nad svými pohyby." Vedlejším efektem je pak prý zvracení, což je pochopitelně také věc, která se dostala do všech titulků a novou zbraň tak zviditelnila. O zbrani se zatím zmiňují spíše blogy, které čerpají informace z veřejně dostupných zdrojů.

Výhody nové technologie

Zbraň získala zkratku EPIC (Electromagnetic Personnel Interdiction Control) a firma Invocon slibuje v blízké době první demonstraci. Zkoušky zbraně prý proběhly s uspokojivým výsledkem. Mariňáci si slibují, že EPIC umožní přesnější zásahy v nebezpečných oblastech a ušetří životy amerických vojáků, neboť zbraň působí i přes zeď. Očekává se, že by EPIC mohl najít uplatnění i u policie, například při zklidňování davu. Jelikož mezi efekty zbraně patří i ztráta orientace a rovnováhy, lze si představit využití v mnoha oblastech, dokonce třeba i při zatýkání nebezpečných podezřelých.

Rizika

A to nás přivádí k rizikům všech těchto technologií. Když byl v Americe na přelomu tisíciletí uveden taser a policie ho začala používat, považoval se za "humánní prostředek" a v některých státech se brzy ujal. Jenže to podle mého přináší významné nebezpečí - pokud policista má vystřelit ostrým nábojem, pořádně si to rozmyslí. Pokud ale míří "omračující, neškodnou zbraní", zmáčkne spoušť bez většího váhání. Jenže v mnoha případech může i taser zabít. Do roku 2004 už měly tasery na svědomí 73 mrtvých, mimo jiné kvůli kardiovaskulárnímu onemocnění nebo vlivu omamných látek. A tak může být neškodnost zbraně paradoxně na škodu, protože je používaná častěji.

Odkazy: