Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vortex plugin 2.30 - Emulátor ZX Spectra pro Winamp

  0:10aktualizováno  0:10
Na rozsáhlou obec pamětníků jsou zaměřeny emulátory ZX Spectra. S pomocí pluginu si můžete i v přehrávači Winamp připomenout staré dobré časy osmibitových počítačů.
ZX Spectrum stále žije a nejvíce se mu daří v Rusku. Sovětská varianta Spectra nazývaná Pentagon se 128kB či Scorpion se 256 kB paměti (kde je československý Didaktik Gama s 80 kB) a disketovou jednotkou si zde získala nebývalou popularitu. Není divu, že z Ruska pochází řada emulátorů tohoto počítače. V zemi neomezených možností vznikly také emulátory zvukového čipu Spectra. Původní Spectrum disponovalo pouze jednoduchým pípátkem podobně jako PC, od verze ZX Spectrum 128 však byl jeho součástí zvukový čip AY-3-8910, který umožnil vytvářet na Spectru tříkanálovou hudbu a zvukové efekty.

První emulátor Spectra je samostatným programem a právě se objevil ve verzi 1.5, která nyní kromě čipu AY-3-8910 (AY-3-8912) emuluje také analogický, ale trochu odlišně znějící zvukový čip YM2149, který dobře znají majitelé počítačů Atari ST. Emulátor dokáže hudbu pro tyto čipy přehrávat nebo ukládat do souborů WAV. Zdrojem může být široká řada souborů formátů OUT, ZXAY, ZX50, STC, ZXS, ASC, YM, VTX, PSG, STP, PSC, FTC, FLS, PT1, PT2 nebo PT3. Soubory YM a VTX mohou obsahovat i hudbu z dalších počítačových systémů využívajících zmíněné zvukové čipy (MSX, Amstrad CPC, Atari ST), proto není emulátor omezen pouze na Spectrum.

Nový emulátor není pouze přehrávač, ale dokáže také konvertovat všechny podporované formáty a umí vyhledávat moduly různých trackerů pro ZX Spectrum v jakýchkoliv souborech, jako jsou např. SNA (soubor pro ZX emulátor), BIN (obraz paměti Spectra), TAP (obraz magnetofonové kazety), TRD (obraz disket pro ruské Spectrum). Na domovské stránce emulátoru najdete kromě programu také archiv skladeb pro Spectrum a odkazy na další stránky.

Pro Winamp je určen druhý emulátor ruského původu, pojmenovaný Vortex. Chová se jako jiné vstupní pluginy a po jeho automatické instalaci si můžete ve Winampu přehrávat soubory VTX. Další formáty sice program nepodporuje, ale na jeho domovské stránce naleznete konverzní utilitu. Díky kombinaci s Winampem nabízí pro přehrávání pohodlnější uživatelské rozhraní než předchozí emulátor. Na domovské stránce programu opět naleznete archivy skladeb nově vytvořených i převedených z her pro ZX Spectrum. Skladby z her pro ZX Spectrum ve formátu VTX naleznete také na české stránce http://www.128museum.kgb.cz/.

Pokud jste opravdoví fandové, můžete si Winamp upravit ve stylu ZX-Spectra. Dva skiny, které jsme zobrazili v úvodu a v závěru článku, si můžete stáhnout přímo na stránkách Vortexu (ZXamp 48k a ZX skin).

Uvedená řešení emulace zvukového čipu mají jednu vadu. Neodpovídají dokonale zvukovému výstupu reálného ZX Spectra. Řada programů (her) totiž využila původní slabinu počítače a dosáhla zajímavých efektů tím, že generovaný tříkanálový zvuk míchala se zvuky vytvářenými procesorem přes zabudovaný reproduktor. Jediný program, který dokáže úplně reprodukovat takto vytvářený zvuk je AYPLAY V0.3. Program je však určen pro DOS a vyžaduje zvukovou kartu kompatibilní se SoundBlasterem.

AY-3-8910/12 Emulator v1.5
Autor: Sergey Bulba
Website: http://bulba.at.kz/
Platforma: Windows 95/98/2000/NT
Download: http://bulba.at.kz/Ay_Emul.rar
Cena: freeware

Vortex plugin v2.3
Autor: Roman Ščerbakov
Website: http://vtx.nm.ru/
Platforma: Windows 95/98/2000/NT
Download: http://vtx.nm.ru/download.htm
Cena: freeware

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz