Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vraťte barvy vašim černobílým snímkům

aktualizováno 
Představíme vám jednoduchý, ale přitom vysoce výkonný program pro obarvování černobílých obrázků. Kolorizace v tomto produktu probíhá pomocí automatické detekce okrajů a hran objektů. Pokud ho vyzkoušíte, budete mile překvapeni.

Možná vlastníte také mnoho černobílých obrázků, které byste chtěli obarvit. Cesta, jak toho dosáhnout vede přes nějaký grafický editor. Mezi špičku v oboru patří např. Photoshop. Bohužel jeho pořizovací cena se pohybuje nad hranicí 25 tisíc Kč. Na řadu potom tedy mohou přijít jiné editory, nebo různé plug-iny. Nedávno se však objevil nový produkt, který si za svoji krátkou dobu získal řadu uživatelů. Pojďme se na něj podívat.

Odstranit barevnou informaci z digitálních fotografií je snadnou záležitostí a zvládnete ji za několik sekund. Poněkud horší však je ji tam vrátit. Postup je zdlouhavý a není zas až tak jednoduchý. Mohou vám sice pomoci speciální nástroje na kolorizaci, s jejich ovládáním však nemusí každý uspět. Proto by se vám mohl hodit norský program Recolored, který se snaží převod z černobílé do barevné fotografie maximálně zjednodušit. Jeho výsledky jsou celkem profesionální a nejde přitom o manuální omalovávání obrázků.

Stažení a instalace
Domovskou stránku produktu naleznete na této adrese. Samotný program si potom můžete stáhnout přímo z této adresy - Recolored 1.0 (5.5 MB). Je určen pro operační systémy Windows 95, 98, NT, 2000 a XP. Protože jde o komerční software, není k dispozici zdarma. Můžete si však jeho funkce vyzkoušet ve zkušební verzi, která je omezena pouze zkušební dobou. Ta činí 21dnů od instalace. Instalace není nikterak složitá a stačí se jí pouze proklikat.

Jak s programem pracovat
Úvodní okno aplikace vás upozorní, že používáte zkušební verzi programu. Také vám řekne kolik dní do jejího vypršení ještě zbývá. Také v něm naleznete odkazy pro zakoupení a zadání licenčního čísla. Vy nyní klikněte na Try Recolored, čímž se přepnete do hlavního okna aplikace.

Recolored

Recolored se skládá z okna pro zobrazení snímku a na pravé straně naleznete barevnou paletu. Pro lepší ovládání jsou k dispozici i některé přednastavené barvy např. vlasů, rtů, očí apod. Kromě hlavní lišty máte k dispozici i nástrojová tlačítka pro rychlé přepnutí k některé z funkcí programu.

Jak obarvit snímek
Obarvení snímku se skládá z několika kroků. Nejprve je nutné vybrat snímek. To provedete přes nabídku File -> Open. Program přitom pracuje s obrazovými formáty JPG, PNG a BMP. Bohužel před otevřením snímku nemáte možnost si prohlédnout jeho náhled a zjistit tak, zda je to ten, který hodláte upravovat. Velikost otevřeného snímku můžete zvětšovat a zmenšovat scrolovacím kolečkem myši.

Recolored

Kolorizace probíhá tak, že si vyberete barvu a určíte okraje a hrany konkrétně barevných objektů - stačí tedy tahem myši obtáhnout okraje ploch barvou. Díky barevné paletě si můžete vybrat již z předdefinovaných barev Až označíte všechny oblasti, můžete spustit proces obarvování. Ten automaticky bez další vaší asistence analyzuje a zpracuje celou fotografii a výsledkem je barevný snímek. Recolored však nedělá to, že by vyznačenou plochu vyplnil jedním odstínem barvy. Jde na to jinak. Obarvování je mnohem komplexnější. Poradí si tak s různými odstíny stupňů šedé, díky čemuž zůstávají zachovány různé odlesky, stíny, přechody odstínů atd.

Recolored

Pokud nejste s výsledkem spokojeni, můžete se vrátit k původnímu obrázku a plochy poupravit. Pro práci máte kromě štětce k dispozici i další nástroje. Ty vám pomohou lépe nadefinovat obrysy, volně je mazat a přidávat či pracovat s barvami pomocí kapátka nebo používat nástroj pro náhradu barev. Pokud se podíváte do nastavení programu, zjistíte, že lze nastavovat nejen počet kroků Zpět, ale především kvalitu kolorizace.

Recolored

Neazpomeňte snímek uložit
Jste-li s výsledkem již spokojeni, klikněte na symbol disketky a obrázek uložte. Na výběr máte jeden ze tří formátů JPG, BMP a PNG. Zvolit si však můžete i vlastní formát programu, díky čemuž budete mít možnost kdykoliv později barevnost snímku poupravit. Do tohoto formátu však své dílo musíte uložit ještě před tím, než zvolíte proces kolorizace.

Recolored

Vlevo je původní barevný snímek a vpravo námi obarvený. Toho barevného výsledku (snímek jsme samozřejmě před tím převedli do čb.) jsme dosáhli přibližně za 2 minuty označování ploch.

Tip: Kdybyste s ovládáním programu měli problémy, můžete se podívat na jeho tutorial. Ten vám názorně ukáže (obsahuje i obrázky), jak s ním zacházet. Také začněte s obarvováním spíše jednodušších obrázků, než se pustíte do barvení nějaké krajiny apod.

Závěrem
Programem jsme vyzkoušeli obarvit několik snímků. Výsledky byly vždy velmi dobré a někdy i nad naše očekávání. Míra úspěchu kvalitního obarvení je samozřejmě přímo závislá na vaší přesnosti při označování ploch a také výběru jejich barev. Čím více práce si v tomto bodu dáte, tím lepší budou výsledky. Pokud byste Recolored chtěli používat i po uplynutí zkušební verze, můžete si ho pořídit přibližně za 1200 Kč.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

uTorrent opravuje chybu, která mohla uživatele vystavit nebezpečí

uTorrent

Oprava klienta služby uTorrent odstraní problém, který mohl uživatele nalákat na podvodné stránky.

Vylepšete si Skype například aktivací nahrávání konverzace

„Žijete v Severní Americe?“ ptala se třída z Červeného vrchu. „Néé,“ usmívají...

Nejen textovou komunikaci, ale také tu zvukovou či videohovory včetně těch konferenčních je možné zaznamenat a uchovat...

Najdete na iDNES.cz