Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vraťte barvy vašim černobílým snímkům

aktualizováno 
Představíme vám jednoduchý, ale přitom vysoce výkonný program pro obarvování černobílých obrázků. Kolorizace v tomto produktu probíhá pomocí automatické detekce okrajů a hran objektů. Pokud ho vyzkoušíte, budete mile překvapeni.

Možná vlastníte také mnoho černobílých obrázků, které byste chtěli obarvit. Cesta, jak toho dosáhnout vede přes nějaký grafický editor. Mezi špičku v oboru patří např. Photoshop. Bohužel jeho pořizovací cena se pohybuje nad hranicí 25 tisíc Kč. Na řadu potom tedy mohou přijít jiné editory, nebo různé plug-iny. Nedávno se však objevil nový produkt, který si za svoji krátkou dobu získal řadu uživatelů. Pojďme se na něj podívat.

Odstranit barevnou informaci z digitálních fotografií je snadnou záležitostí a zvládnete ji za několik sekund. Poněkud horší však je ji tam vrátit. Postup je zdlouhavý a není zas až tak jednoduchý. Mohou vám sice pomoci speciální nástroje na kolorizaci, s jejich ovládáním však nemusí každý uspět. Proto by se vám mohl hodit norský program Recolored, který se snaží převod z černobílé do barevné fotografie maximálně zjednodušit. Jeho výsledky jsou celkem profesionální a nejde přitom o manuální omalovávání obrázků.

Stažení a instalace
Domovskou stránku produktu naleznete na této adrese. Samotný program si potom můžete stáhnout přímo z této adresy - Recolored 1.0 (5.5 MB). Je určen pro operační systémy Windows 95, 98, NT, 2000 a XP. Protože jde o komerční software, není k dispozici zdarma. Můžete si však jeho funkce vyzkoušet ve zkušební verzi, která je omezena pouze zkušební dobou. Ta činí 21dnů od instalace. Instalace není nikterak složitá a stačí se jí pouze proklikat.

Jak s programem pracovat
Úvodní okno aplikace vás upozorní, že používáte zkušební verzi programu. Také vám řekne kolik dní do jejího vypršení ještě zbývá. Také v něm naleznete odkazy pro zakoupení a zadání licenčního čísla. Vy nyní klikněte na Try Recolored, čímž se přepnete do hlavního okna aplikace.

Recolored

Recolored se skládá z okna pro zobrazení snímku a na pravé straně naleznete barevnou paletu. Pro lepší ovládání jsou k dispozici i některé přednastavené barvy např. vlasů, rtů, očí apod. Kromě hlavní lišty máte k dispozici i nástrojová tlačítka pro rychlé přepnutí k některé z funkcí programu.

Jak obarvit snímek
Obarvení snímku se skládá z několika kroků. Nejprve je nutné vybrat snímek. To provedete přes nabídku File -> Open. Program přitom pracuje s obrazovými formáty JPG, PNG a BMP. Bohužel před otevřením snímku nemáte možnost si prohlédnout jeho náhled a zjistit tak, zda je to ten, který hodláte upravovat. Velikost otevřeného snímku můžete zvětšovat a zmenšovat scrolovacím kolečkem myši.

Recolored

Kolorizace probíhá tak, že si vyberete barvu a určíte okraje a hrany konkrétně barevných objektů - stačí tedy tahem myši obtáhnout okraje ploch barvou. Díky barevné paletě si můžete vybrat již z předdefinovaných barev Až označíte všechny oblasti, můžete spustit proces obarvování. Ten automaticky bez další vaší asistence analyzuje a zpracuje celou fotografii a výsledkem je barevný snímek. Recolored však nedělá to, že by vyznačenou plochu vyplnil jedním odstínem barvy. Jde na to jinak. Obarvování je mnohem komplexnější. Poradí si tak s různými odstíny stupňů šedé, díky čemuž zůstávají zachovány různé odlesky, stíny, přechody odstínů atd.

Recolored

Pokud nejste s výsledkem spokojeni, můžete se vrátit k původnímu obrázku a plochy poupravit. Pro práci máte kromě štětce k dispozici i další nástroje. Ty vám pomohou lépe nadefinovat obrysy, volně je mazat a přidávat či pracovat s barvami pomocí kapátka nebo používat nástroj pro náhradu barev. Pokud se podíváte do nastavení programu, zjistíte, že lze nastavovat nejen počet kroků Zpět, ale především kvalitu kolorizace.

Recolored

Neazpomeňte snímek uložit
Jste-li s výsledkem již spokojeni, klikněte na symbol disketky a obrázek uložte. Na výběr máte jeden ze tří formátů JPG, BMP a PNG. Zvolit si však můžete i vlastní formát programu, díky čemuž budete mít možnost kdykoliv později barevnost snímku poupravit. Do tohoto formátu však své dílo musíte uložit ještě před tím, než zvolíte proces kolorizace.

Recolored

Vlevo je původní barevný snímek a vpravo námi obarvený. Toho barevného výsledku (snímek jsme samozřejmě před tím převedli do čb.) jsme dosáhli přibližně za 2 minuty označování ploch.

Tip: Kdybyste s ovládáním programu měli problémy, můžete se podívat na jeho tutorial. Ten vám názorně ukáže (obsahuje i obrázky), jak s ním zacházet. Také začněte s obarvováním spíše jednodušších obrázků, než se pustíte do barvení nějaké krajiny apod.

Závěrem
Programem jsme vyzkoušeli obarvit několik snímků. Výsledky byly vždy velmi dobré a někdy i nad naše očekávání. Míra úspěchu kvalitního obarvení je samozřejmě přímo závislá na vaší přesnosti při označování ploch a také výběru jejich barev. Čím více práce si v tomto bodu dáte, tím lepší budou výsledky. Pokud byste Recolored chtěli používat i po uplynutí zkušební verze, můžete si ho pořídit přibližně za 1200 Kč.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

Ilustrační foto - finance

Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz