Vsadili jste se, že paměti ještě zlevní? Vyhráli jste

aktualizováno 
Konec února přináší další potěšující zprávy pro ty, kdo si chtějí pořídit nový počítač, nebo jen dokoupit nové součástky. Ceny všech pamětí a většiny procesorů zase klesly. Navíc se můžeme těšit na nové modely.
Ani sníh a nízké teploty nezabránily poklesu cen pamětí a procesorů. V uplynulých čtrnácti bylo navíc představeno množství novinek

Paměti

V aktuální přehledu cen pamětí jsme nenalezli jediný model ze sledovaných, který by zdražoval, či jen zůstal na své ceně z první poloviny února.

Zajímavá je také informace, že společnost Samsung připravila první vzorky paměti DDR3, které se mají stát základním stavením kamenem DDR3 modulů. Finální specifikace DDR3 SDRAM přitom ještě není hotova. Výhodou třetí generace DDR pamětí má být samozřejmě vyšší rychlost, ale na druhou stranu nižší spotřeba. Zatím však trh patří teprve první generaci DDR pamětí, i když se ke konci letošního roku počítá s možnou převahou prodejů DDR2 modulů.

Nesmíme však zapomínat ani na již seniorské SDR SDRAM paměti. V této oblasti se průměrný pokles cen pohyboval kolem 4 %, když nejvíce o 5 procent zlevnil 128MB model.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Mnohem větší razanci však měly poklesy cen u DDR SDRAM modulů. Až o 10 procent je totiž v současné době levnější jediný 128MB modul tohoto formátu. Druhou největší slevu jsme zaznamenali u 256MB paměti s taktem 400MHz. Zlevnění zde dosáhlo hodnoty 8 procent.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Zahanbit se nenechaly ani DDR2 SDRAM paměti. Například 1GB modul s taktem 533MHz zlevnil o pěkných 9 procent.

Procesory

Novinky na poli procesorů představili oba hlavní rivalové. Některé uživatele asi příliš nepotěší zpráva, že AMD hodlá v dohledné době ukončit produkci modelů určených pro patici Socket A. To se bude týkat starších Sempronů a Athlonů XP.

Další novinky jsou již veselejší. Především Intel konečně oficiálně představil svůj 64bitový stolní procesor, který však jinak neznamená žádnou velkou revoluci. Tak jak je u podobných příležitostí obvyklé, snížil Intel zároveň ceny některých starších čipů.

U AMD se také v některých případech zlevňovalo, což se v následujících týden projeví i u českých prodejců. Firma AMD tento týden také ukázala, jak bude vypadat její dvoujádrový stolní procesor Athlon 64. Ten by měl pasovat do Socketu 939. S prodejem se počítá až v posledním čtvrtletí 2005.

AMD

První větší zdražení u v tomto týdnu sledovaných produktů se objevilo u Sempronu 2200+, který je nyní dražší o více než 6 %. Na druhou stranu se v případě procesoru s označením 2800+ objevil zhruba 16% pokles.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

Athlonům XP sice již zvoní hrana, ale stále ještě mají co nabídnout. Nejvíce se potenciální kupce snaží zaujmout čip 3000+, který je po čtrnácti dnech levnější o téměř 11 procent.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Mnohem horší výsledky však předvedla vlajková loď Athlon 64. Největší cenový posun u sledovaných modelů dosáhl pouze 2,5 procenta, ale o tuto hodnotu se zlevňovalo i zdražovalo. Levnější o tuto hodnotu je model s označením 2800+, zatímco za Athlon 64 3200+ si 2,5 % připlatíte.

Intel

Konkurence Sempronů čipy Celeron sice nezdražovaly, ale ani nepředvedly žádný výraznější pokles. Největší sleva se tak pohybovala kolem 3 procent. Dosáhl na ni 2,8GHz procesor.

Graf vývoje cen procesorů Athlon 64 a Pentium 4

Ještě menší změny jsme zaznamenali u Pentií 4. Nejvýraznější změny ceny dosáhl 3GHz čip, který je nyní dražší o jedno procento. Většina ostatních modelů jakoby využila současného počasí a v podstatě zamrzla na svých cenách z poloviny února.Témata: Ceny, Intel, Samsung

Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Česká firma má 3D tiskárnu s novou koncepcí a vlastní tiskové struny

Nová 3D tiskárna Original Prusa SL1 spolu s mycí a vytvrzovací stanici (vpravo).

Česká firma Prusa Research představila v New Yorku novou 3D tiskárnu, která používá systém stereolitografie.

Wi-fi přichází s velkou změnou, bude jednoduše číslovat verze

Nové značení wi-fi.

Aliance, která má na starosti bezdrátový formát wi-fi, se rozhodla výrazně změnit jeho značení.

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...Najdete na iDNES.cz