Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vstupenky na internetu? Proč ne!

  5:00aktualizováno  5:00
Rádi byste šli na kulturní či sportovní akci, a nemáte čas stát fronty na vstupenky? Existuje mnoho možností, jak si vstupenky na zvolenou akci zajistit – mimo jiné také on-line, prostřednictvím některého z interaktivních rezervačních a objednávkových systémů na internetu...

Pomineme-li možnost objednání vstupenek na kulturní či sportovní akce pomocí telefonu, telefaxu nebo elektronické pošty, nabízí se i možnost uskutečnit rezervaci a v některých případech i nákup vstupenek prostřednictvím internetu, a to skutečně on-line. Redakce serveru TECHNET.CZ se rozhodla zjistit, jak jednotlivé rezervační systémy pracují a jaký je záběr jejich nabídky. Pro účely našeho srovnání však zařazujeme jen ty systémy, které nabízí možnost rezervace či nákupu vstupenek na akce více pořadatelů – tedy ne rezervační systémy jednotlivých divadel, kulturních středisek, případně sportovišť - a které zároveň umožňují alespoň základní interakci systému s uživatelem. Rezervačních a prodejních systémů tohoto typu pochopitelně není mnoho a námi definované parametry prakticky splňují pouze čtyři sítě – TICKETPRO, TICKETSTREAM, TICKETS ONLINE a TICKETS.CZ.

A jak jednotlivé systémy vlastně fungují?

TICKETPRO (www.ticketpro.cz)
Tento systém představuje pravděpodobně jednu z nejstarších rezervačních služeb v rámci českého internetu. V nabídce jsou vstupenky na pražské i mimopražské kulturní a sportovní akce, přičemž z kultury jsou zde zastoupeny prakticky všechny žánry (Rock, Pop, Jazz, Blues, Funk, Dance, Folklor, Etno/World, Folk/Country, vážná hudba, činohra, opera, černé divadlo, muzikál...). TICKETPRO je jediný ze zmiňovaných systémů, který umožňuje náhodnému (tj. neregistrovanému) uživateli provést skutečný on-line nákup včetně úhrady. Tato forma nákupu vstupenek vyžaduje platbu pomocí platebních karet (VISA, MasterCard, JCB, Diners Club, American Express) nebo platbu prostřednictvím platebního rozhraní eBanky. TicketproVlastní výběr vstupenek probíhá tak, že uživatel ve vyhledávacím formuláři zadá buď konkrétní akci nebo typ akce, případně termín konání či místo konání akce. Po zvolení představení a zadání počtu objednávaných vstupenek musí uživatel zvolit formu jejich převzetí. Nabízeny jsou tři varianty: zaslání poštou (i expresní), osobní vyzvednutí v pražské pokladně TICKETCENTRUM, nebo kurýrem – poslední varianta však připadá v úvahu pouze pro pražské zákazníky. Nevýhodou je, že není možná volba konkrétního místa v konkrétním kulturním zařízení. Pokud tedy uživatel bude chtít z nějakého důvodu vstupenky např. do první řady, má smůlu. Následně je uživatel seznámen s detailním rozpisem celkové ceny (cena vstupenky, servisní poplatek, poštovní či kurýrní služby) a požádán o zadání kontaktních údajů a údajů z platební karty. Uvedená adresa musí být totožná s adresou, na kterou jsou zasílány výpisy držitele platební karty, tj. platba třetí osobou není možná!

TICKETS ONLINE (www.tickets-online.cz)
Tento systém umožňuje rezervaci vstupenek na vybrané akce s tím, že je možná rezervace konkrétních sedadel ve zvoleném sále. Bohužel tuto vlastnost poněkud snižuje skutečnost, že nabídka kulturních akcí je zde omezena pouze na kina, a to především v lokalitách mimo Prahu. TicketsOnlinePo zvolení místa konání získá uživatel přístup k aktuální nabídce. Kliknutím na vybrané představení se zobrazí informace obsahující místo konání, čas a cenu a mapka sedadel v konkrétním sále. Kliknutím myší na zvolené sedadlo je provedena rezervace. Pokud má uživatel v úmyslu rezervovat více vstupenek, stačí kliknout na další vybraná sedadla. Po každém kliknutí je mapka sálu znova vygenerována a jednotlivá místa jsou barevně odlišena podle svého statutu (volné, vlastní rezervace, cizí rezervace, není možné rezervovat). Vlastní rezervace proběhne až po odeslání kontaktních údajů, které je následně nutné zadat. Rezervované vstupenky je nutné vyzvednout v pokladně příslušného kina, a to nejpozději 15 minut před začátkem představení.

TICKETSTREAM (www.ticketstream.cz) 
Relativně mladý systém, avšak s velkými ambicemi. Nabídka akcí, na které lze vstupenky rezervovat a následně zakoupit, je žánrově obdobná jako u systému TICKETPRO, ale je o poznání užší – zejména pokud se týká mimopražských akcí. Vlastní vyhledávání jednotlivých akcí probíhá prostřednictvím vyhledávacího formuláře, který nabízí vyhledání podle termínu konání akce, místa konání, typu akce nebo jejího názvu. Vstupenky na jednotlivá představení lze rezervovat kliknutím na text „Rezervovat“ u zvoleného představení. TicketstreamU jednotlivých akcí je uveden i aktuální počet vstupenek, které jsou k dispozici. Po zvolení počtu vstupenek, které chce uživatel rezervovat, se zobrazí nabídka výběru cen jednotlivých vstupenek – to pro případ, kdy je nabízeno kromě běžného vstupného i snížené vstupné např. pro děti. Potvrzením těchto údajů je následně vygenerován náhled rezervace, který obsahuje místo konání, název představení a čas konání. Kromě toho je zde uvedeno tzv. referenční číslo a termín, do kdy je možné rezervované vstupenky vyzvednout. Bohužel, tento systém umožňuje běžným uživatelům pouze rezervaci vstupenek, nikoliv však platbu. Objednavatel musí zpravidla do 48 hodin navštívit některé z prodejních míst sítě TICKETSTREAM a vstupenky si vyzvednout osobně oproti úhradě v hotovosti. V případě, že je objednávka učiněna v dostatečném předstihu, je možné nechat si zaslat vstupenky za stokorunový příplatek poštou. V takovém případě jsou vstupenky zaslány na dobírku.

TICKETS.CZ (www.tickets.cz) 
Tento rezervační a prodejní systém na první pohled neohromuje svým grafickým rozhraním – spíše naopak. Jednotlivá představení lze vybrat buď z přehledu zobrazeného na úvodní stránce či prostřednictvím vyhledávacího formuláře. Ten je oproti ostatním systémům poněkud rozšířenější a umožňuje vyhledání akce podle více kritérií. Nabídka akcí je poměrně velmi široká a obsahuje kromě klasických filmových a divadelních představení i výstavy apod. TicketsBěžný uživatel může systém využít pouze k rezervaci vstupenek. On-line nákup vstupenek systém umožňuje pouze tzv. partnerům, kteří musí mít u provozovatele vytvořen kredit (předplacení služeb zálohovou fakturou). Po kliknutí na název akce a zvolení možnosti rezervace se zobrazí informace o daném představení, interaktivní zobrazení volných míst, která lze označovat kliknutím myši, a informace o počtu, ceně a celkové ceně vybraných vstupenek. Potvrzením těchto údajů dojde k vygenerování potvrzení o provedené registraci, které obsahuje informace o vstupence či vstupenkách, a to včetně velmi důležitého čísla vstupenky a kontrolního čísla. Zároveň je zde také vyznačen termín, v jehož průběhu musí být rezervované vstupenky zaplaceny a vyzvednuty – zpravidla do 24 hodin. Řádné vstupenky je možné vyzvednout na některém z distribučních míst, z nichž bohužel ani jediné není v Praze.

Každý z výše uvedených rezervačních systémů má něco do sebe. Podle subjektivního názoru však lze za nejpropracovanější a pro uživatele z hlediska komplexnosti poskytnuté služby nejpřijatelnější označit systém TICKETPRO, který oproti svým konkurentům nabízí běžným uživatelům možnost úhrady prostřednictvím elektronických platebních instrumentů a možnost zaslání či dopravy zakoupených vstupenek na adresu určenou objednavatelem.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Gmail změní design a představí i nové funkce

Rozkliknutí kalendáře v gmailu

Emailová služba od Googlu změní v příštích týdnech design. Kromě toho představí služba i několik novinek, jako...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz