Všude stejný, všude můj – Firefox s rozšířením Google Desktop Sync

  • 10
Google umožnil uživatelům prohlížeče Firefox sjednotit si (pomocí doplňku Google Browser Sync) záložky, otevřené panely a uložená hesla na všech počítačích, které používají, a udržovat je způsobem, který „prostě funguje“.

Jestliže používáte pouze jeden počítač, můžete tento článek brát jen jako IT zajímavost, případně se pozastavovat nad tím, který blázen by chtěl svoje hesla posílat na server Google.

Jenže těm, kteří používají více počítačů (nebo lépe řečeno více instalací prohlížeče Firefox) to zdaleka tak zbytečné přiít nemusí. Jako příklad může sloužit tato instace: Windows XP a Ubuntu Linux na jednom PC, dále Firefox například v práci a také přenosná verze tohoto prohlížeče na USB disku (Portable Firefox vyvíjí John T. Halley a je ke stažení na portableapps.com).

Celkem tedy čtyři oddělené prohlížeče. Takže pokaždé, když narazíte venku na zajímavou stránku, kterou chcete doprohlédnout doma, musíte použít více či méně komplikovanou cestu (adresu si zapsat na papír, do diáře, poslat mailem, na blog nebo na del.icio.us). A samozřejmě, že všude chybí záložky, které jsou si uloženy doma.

Upozornění: Pro využití Google Browser Sync musíte mít uživatelské jméno u Google, tedy Google Account (pro přístup např. k Gmailu).

Google Desktop Sync

Google Sync slibuje řešení, které, podle jeho tvůrců, „prostě funguje“. Než standardní cestou stáhnete rozšíření, musíte odsouhlasit podmínky používání. Také tyhle věci nečtete? My nyní pro jistotu ano, ale nic nového zde není. Všechno používáte na vlastní riziko, na Googlu si v případě jakéhokoli zneužití nevezmete ani cent a musíte se chovat eticky k ostatním uživatelům.

Rozšíření stáhnete (106 kb), Firefox ukončíte a znovu spustíte, průvodce s vámi teď probere konfiguraci a ujasní si, co všechno chcete synchronizovat, jaké vaše osobní data budete posílat na servery Google.

Hned první obrazovka nás upozorní na důležitou slabinu. Program rozhodně neinstalujte, pokud sedíte u veřejného počítače, nebo alespoň u počítače, kam mají přístup i jiné osoby. A není to tak, že stačí, když máte svůj účet ve Windows chráněný heslem.

Stačí totiž, když si někdo zkopíruje váš profil z Firefoxu a může využívat tu přesnou konfiguraci Firefoxu jako vy včetně doplňků, tedy i Google Sync. Takže instalujte pouze na své počítače. Z tohoto důvodu není vhodné instalovat rozšíření na Portable Firefox, pokud nemáte USB disk bezpečně šifrovaný.

Přihlašte se ke svému Google účtu:

Přihlášení

 

V případě, že instalujete Google Sync podruhé nebo poněkolikáté, bude nutné přidat PIN. To je další bezpečnostní prvek, který nám umožní šifrovat přenášená a ukládaná data.

Pin 

A teď už to důležité - jaká data budete synchronizovat a šifrovat? Na obrázku vidíte, jak vypadá úplné sdílení, přičemž vše je šifrované pomocí našeho osobního PIN. Asi nemá příliš smysl posílat uložená hesla, historii. Zato synchronizovat Bookmarks (záložky) a Tabs and Windows (panely a okna) je přesně to, proč je tohle rozšíření tak užitečné.

Nastavení

Google Sync pošle změny na server a případně stáhne změny z ostatních počítačů, kde jsou pod uživatelským heslem rozšíření instalovaná.

Odeslání změn

Tato synchronizace prý probíhá jen jednou, ale bohužel je pravda, že start prohlížeče i jeho ukončování se poměrně citelně zpomalí. Kdo bylzvyklý, že  Firefox naskočil během sekundy po stisknutí klávesové zkratk, bude nyní zdržen asi pětisekundovým hlášením o stahování změn ze serveru. Google píše, že pracuje na zkrácení tohoto procesu.

A jak se teď změní používání prohlížeče? Ukážeme to na příkladu. Pro tento článek máme v jednom Firefox okně otevřeno několik panelů s materiály pro tuto recenzi. V druhém okně Firefox jsou otevřeny další „brouzdací“ stránky. Najednou potřebujete přepnout do jiného operačního systému (případně jít na jiný počítač, řekněme pokud končíte v práci a jdete domů). Každopádně nechcete přijít o otevřené stránky.

Otevřené stránky

Nicméně uděláte jednoduchou věc. Vypnete počítač.  Přepnete se do již zmínšného Linuxu (Ubuntu Linux 6.06). A po spuštění Firefoxu …

obnovení nastavení

...Google Browser Sync  nabídne obnovení panelů a oken. Lze odškrtáváním upravit jejich počet. Všimněte si vodorovné šedé čáry: odděluje okna. Po zvolení „Restore Pages“ se otevřou dvě okna s panely, prakticky stejná, jak byla opuštěna ve Windows.

obnovení nastavení

Jak funguje synchronizace záložek je asi zřejmé: budete mít zkrátka všude k dispozici stejné záložky. S Cookies a uloženými hesly je to podobné.

Google Browser Sync je zatím od Google Labs, je to tedy tak trochu betaverze, něco, na čem se pracuje. Jak jsme ale u Google zvyklí, jejich betaverze se dají často více než slušně používat (viz např. Gmail, který je v betaverzi už celá léta). Přesto je jasné, že se nejedná o dokonalou aplikaci.

Především mohou obtěžovat zpoždění, kterým se při startu a ukončování Firefoxu nevyhnete, pokud budete chtít Google Browser Sync využívat. Další nevýhodou je nebezpečí zneužití: pokud si někdo obstará buď váš Firefox profil (stačí totiž zkopírovat jeden adresář), nebo dokonce jméno a heslo na Google účet, může vás sledovat způsobem téměř nevídaným: v nejhorším případě bude mít k dispozici všechna vaše hesla, historii navštívených stránek a oblíbené položky. Takže je třeba vědět, že se jedná o celkem výkonnou hračičku a je třeba být opatrný.

Když chcete rychle otevřít nějakou stránku z odkazu a Firefox se spustí, Google Sync se vám pokusí nabídnou stránky z minula a vy musíte klepnout na křížek v rohu, aby hlášení zmizelo (kdyby tak aspoň stačilo odklepnout Esc…). A abychom nezapomněli, pokud otevřete Google Sync pod svým jménem na více počítačích, neví si rady a zobrazí žádost o obnovení poté, co poběží jen jedna instance.

další přihlášení

Jaké jsou alternativy sdílení záložek? Někteří uživatelé doporučují přenášení Firefox profilu na USB klíči a jeho pravidelné kopírování (trochu zdlouhavé a nesystémové). Další možností je používat Portable Firefox (a neztratit USB klíč!). Poměrně oblíbeným řešením je socialware systém del.icio.us, kde lze sdílet záložky a oblíbené položky po internetu. Výhodou del.icio.us je dostupnost naprosto univerzální, tedy i z jiných (libovolných) prohlížečů a PC, a také možnost sdílení záložek s ostatními, což vede k zajímavým statistikám a netradičně tříděnému obsahu internetu pomocí tagů. Nevýhodou je neúplnost (del.icio.us neukládá okna, hesla apod.) a také mírná zdlouhavost ukládání záložek.

Google představil malý, ale zajímavý nástroj, který může zejména zapáleným uživatelům internetu zpříjemnit a urychlit užívání prohlížeče Firefox na více počítačích, případně na více operačních systémech (typicky Linux/Windows). Tito uživatelé by samozřejmě neměli zapomínat, že informace, které dávají k dispozici „sobě“ by mohl získat i někdo nepovolaný, pokud nebudou opatrní.