Vulcan Mini-PC: špičkový handheld nebo nejmenší mini notebook?

  0:01aktualizováno  0:01
O novinky mezi notebooky není nouze stejně jako o nové kapesní počítače. Mini-PC společnosti Vulcan, jejímž zakladatelem není nikdo jiný než Paul Allen, spoluzakladatel Microsoftu, nabízí výhody nízké hmotnosti a malých rozměrů handheldů. Dále se můžu chlubit relativně rozměrným barevným displejem, interním pevným diskem a možností používání operačního systému Windows XP.

Paul Allen má peněz opravdu hodně. Spoluzakladatel Microsoftu si hlavně díky dostatku financí (a o finance jde v nových technologiích především) může v klidu dovolit jen tak "bokem" nechat vyrobit kapesní počítač, jehož některé parametry a celková koncepce se zřejmě stanou základními faktory příštích generací kapesních počítačů vybavených klávesnicí. Zařízení s aktuálním a poměrně prostým názvem "Mini-PC" (finální pojmenování produktu bude patrně jiné) vyvinula jedna z divizí z technologického impéria Vulcan Inc., patřící komu jinému než právě Paulu Allenovi, a prototyp tohoto Mini-PC byl představen před několika týdny na veletrhu CES v Las Vegas. Zařízení spadá jak do oblasti multimediálních kapesních video přehrávačů, tak i do oblasti klasických handheldů či těch nejmenších mininotebooků, a tak mezi jeho největší přednosti patří zejména rozměry blížící se formátu větší pohlednice a hmotnost méně než 500 gramů.

Mini-PC není se svou tloušťkou cca 2,5 cm žádný ultratenký přístroj, výška celého zařízení je však mimo jiné dána i interním pevným diskem s kapacitou 20 GB. Na handheldy poměrně velký displej s úhlopříčkou 5,8 palce (cca 14,7 cm) a rozlišením 800 x 400 bodů umožňuje použití klasického operačního systému, kterým nejsou nic jiného než Windows XP. Použitý procesor ani velikost standardní operační paměti v Mini-PC nejsou zatím známé, na zařízení by ale mělo být možné provozovat všechny standardní aplikace fungující pod Windows XP, samozřejmě vyjma těch, které vyžadují větší nativní rozlišení displeje. Kvalitu klávesnice můžete především (co se velikosti kláves tče) částečně posoudit sami z větší fotografie, žádný zázrak to není a k dokonalosti klávesnice Psionů Series 5mx má hodně daleko. Protože Mini-PC nemá podle všech dostupných informací dotekový displej, budete se muset spokojit s integrovaným polohovacím zařízením, k zařízení lze ale připojit externí myš i klávesnici. Komunikační schopnosti Mini-PC nebyly zatím upřesněny, software a propojení s jiným počítačem ale bude mít na starosti rychlý USB port standardu USB2.0. V prodeji by mělo být několik verzí Mini-PC s integrovanou síťovou kartou standardu WiFi nebo s interním mobilním telefonem pro různé mobilní sítě - pravděpodobně pouze CDMA/CDMA2000, o podpoře GSM sítí nejsou v souvislosti s Mini-PC dostupné žádné informace.

Výhody takového zařízení jsou momentálně poměrně sporné, stěžejní otázkou je hlavně u tohoto typu mobilního zařízení praktická využitelnost pouze 4hodinového provozu na baterie. Nebudeme si také namlouvat, že by současné verze Windows XP nebo Windows XP Tablet PC byly nějakým výrazným přínosem pro oblast handheldů a všeobecně všech kapesních počítačů. Použití jiného OS než Windows (ať už Windows XP, Windows CE nebo Windows .NET) u handheldu firmy, jejímž zakladatelem je "muž číslo 2." u Microsoftu by však působilo jako svatokrádež, a tak se nelze ničemu divit. Mini-PC by se mělo mít svou komerční premiéru na Vánoce letošního roku (první vzorky budou dostupné už ve 2. čtvrtletí) a jeho předpokládaná cena by se měla pohybovat mezi 1 200 a 1 500 USD.

Luboš Němec   

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...

Najdete na iDNES.cz