Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyberte si nejlepší balík kodeků a žádné video vás nezastaví

aktualizováno 
Není nic otravnějšího, než přinést domů CD či DVD s videosekvencí a po vložení do mechaniky zjistit, že je přehráván jen zvuk, pouze obraz či vůbec nic. Vyhledat a ručně nainstalovat potřebné kodeky je nadlidský výkon ... a navíc zbytečný. Stačí si jen vybrat ten nejlepší balík.

Slečna s notebookem ... na co asi kouká? | foto: Profimedia.cz

Možná si ještě vzpomínáte na dobu, kdy nebylo tak úplně snadné zjistit, najít a nainstalovat správný kodek, který byl potřebný pro přehrání toho kterého videa v počítači. Bez příslušného kodeku jste video buďto nepřehráli vůbec, nebo třeba jen bez zvuku. Laborování s kodeky je už naštěstí konec, existuje mnoho kodekových balíčků, po jejichž instalaci přehraje váš počítač prakticky jakékoliv video. A navíc – všechny jsou zdarma.

CCCP

Balíček kodeků nazvaný CCCP nemá nic společného s bývalým Sovětským svazem, jeho název je zkratkou Combined Community Codec Pack. Populární balíček kodeků obsahuje především nástroj na dekódování videa FFDShow, dále například MPEG2 dekodér, kodeky Windows Media 9, nástroj na zobrazování titulků a další filtry. Součástí balíčku jsou rovněž přehrávače Media Player Classic a Zoom Player.

Kodeky a filtry obsažené v CCCP umožňují velmi rozsáhlé změny nastavení přehrávání obrazu i zvuku, především pak v programu FFDShow. Nechcete-li se ovšem šťourat v nastaveních – žádný problém, ponechejte všude přednastavené hodnoty.

CCCP stahujte zde. (5,4 MB, freeware)

K-Lite Codec Pack

K-Lite Codec Pack je dostupný hned v několika verzích, které se liší svým obsahem, a tedy i velikostí instalačního souboru. Při instalaci si také můžete vybrat požadované kodeky a filtry. Verzí s nejvyšší výbavou je K-Lite Mega Codec Pack, který obsahuje stejné kodeky a filtry jako K-Lite Codec Pack Full a navrch také přehrávače QuictTime Alternative a Real Alternative. Z dalšího obsahu jmenujme například dekodér FFDShow, AC3 filtr, DirectVobSub na zobrazování titulků, XviD, DivX a MPEG filtry a mnoho dalšího. Mezi další užitečné nástroje patří ještě oblíbený přehrávač Media Player Classic, nástroj na opravu poškozených kodeků a filtrů Codec Tweak Tool nebo program AVI Fixed na opravu poškozených video souborů. Kodeky, filtry i doplňkové aplikace lze velmi podrobně nastavovat.

Různé verze K-Lite Codec Packu stahujte zde. (3 až 17 MB, freeware)

K-Lite Mega Codec Pack 1.65 stahujte ze Slunečnice zde. (29 MB, freeware)

Codec Pack – All In 1

Poslední verze balíku Codec Pack – All In 1 je již více než rok stará, na přehrávání většiny videí ovšem stále bez problému stačí.

Balík kodeků Codec Pack – All In 1 vám umožní na počítači přehrávat video ve formátech DivX, XviD, MPEG a dalších, obsahuje nástroje na přehrávání zvuku ve formátu AC3 i zobrazování titulků k filmům. Základem balíku je opět dekodér FFDShow, dále dekodéry pro různé formáty titulků a zvuku a originální kodeky DivX a XviD.

Codec Pack – All In 1 6.0.3.0 stahujte ze Slunečnice zde.  (9,4 MB, freeware)

ACE Mega CodecS Pack – Professional Edition

Co do velikosti instalačního souboru obrovský balík kodeků ACE Mega CodecS Pack obsahuje desítky různých kodeků a filtrů pro přehrávání videa, zvuku i titulků všech myslitelných formátů. Jen těžko byste hledali formát videa, který by nebylo možné po instalaci ACE Mega CodecS Packu ve vašem počítači přehrát. Na druhou stranu však stojí za zvážení, zda-li potřebujete kodeky a filtry k přehrávání skutečně exotických formátů videa. Součástí instalace jsou například i přehrávače Media Player Classic a BSPlayer.

ACE Mega CodecS Pack 6.03 – Professional Edition stahujte ze Slunečnice zde. (49 MB, freeware)

XP Codec Pack

XP Codec Pack je soubor nejpoužívanějších kodeků k přehrávání hudby i zvuku. Balíček obsahuje například FFDShow, AC3 kodek, MPEG1/2 dekodér, nástroj The Codec Detektive a přehrávač Media Player Classic. Při instalaci si můžete zvolit, které komponenty balíčku chcete pro přehrávání multimédií instalovat a používat.

XP Codec Pack patří k méně obsáhlým kodekovým balíkům, to ovšem neznamená, že by neobsahoval všechny nezbytné kodeky a filtry potřebné k přehrávání běžných audio a video souborů.

XP Codec Pack 2.0.6 stahujte ze Slunečnice zde. (6 MB, freeware)

Vista Codec Package

Pro nový operační systém Windows Vista je určený balíček kodeků Vista Codec Package, bez obav jej ovšem můžete instalovat i na systém Windows XP.

Na rozdíl od většiny ostatních balíčků neobsahuje Vista Codec Package žádný multimediální přehrávač. Tvůrci balíčku vám tak nechávají prostor pro použití vašeho oblíbeného přehrávače a poskytují vám pouze nezbytné dekodéry pro přehrávání videa a zvuku. Základem balíčku je i v tomto případě již několikrát zmiňované FFDShow, dále zde najdete kodeky pro přehrávání zvuku ve formátu AC3, podporu pro přehrávání videa ve formátu MPEG a mnoho dalšího. Při instalaci si můžete zvolit, které kodeky a filtry chcete používat.

Vista Codec Package 4.2.6 stahujte zde. (28 MB, freeware)

Nabídka kodekových balíků není tímto výčtem ani zdaleka vyčerpána, k dispozici je ještě mnoho dalších, více či méně obsáhlých a kvalitních balíčků. Při instalaci jakéhokoliv kodekového balíku vždy pamatujte na to, že méně je někdy více. Rozmyslete si, jaké formáty zvuku a videa budete asi nejčastěji přehrávat a podle toho si vyberte i balíček kodeků. V žádném případě ovšem není doporučováno instalovat více takovýchto balíků do jednoho počítače.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

Ilustrační foto - finance

Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Najdete na iDNES.cz