Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyberte si nejlepší pakovací program dat

aktualizováno 
Mocné komprimační nástroje promění tisíce souborů v jeden jediný a ušetří i místo na disku. Pomocí nich je i dekomprimace snadnou záležitostí. Zvládnou i přenášet data zabezpečeně, vytváří samorozbalovací balíky a zabalená data přímo odesílají.

3,5" disketa | foto: shutterstock.com

Komprimační programy již dnes neslouží primárně ke "stlačování" dat, protože současné disky jich pojmou obrovské množství.

Hodí se ale například při posílání. Díky nim nemusíte posílat jeden soubor po druhém, ale vytvoříte balíček, který bude obsahovat všechny.

Komprimované soubory lze navíc proti neoprávněnému rozbalení opatřit heslem, či archivy mezi sebou převádět (konvertovat).

Užitečná je i spolupráce s e-mailovým klientem – stačí data označit a vybrat v kontextovém menu Windows položku Zkomprimovat a odeslat e-mailem. Nechybí ani samozabalovací funkce apod.

Různé formáty nabízejí různé kompresní poměry a odlišný čas pro kompletní zabalení souborů.

TEST

Abychom alespoň trochu porovnali výkonnosti jednotlivých komprimátorů, provedli jsme rychlý test.

Každým programem (ve výchozím nastavení, s prvním možným kompresním formátem) jsme nechali zkomprimovat instalační soubory programu Firefox portable edition 3.6. Celková velikost nezabalené složky byla 28,1 MB s počtem souborů 294. Výsledky najdete v tabulkách pod popisy programů.

7-Zip 4.6 – open source
7-Zip je volně distribuovatelný komprimační program s vlastním formátem 7z, který může být ve většině případů účinnější než formát RAR či ACE. Pracuje přitom s formáty - 7z, ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, Z, TAR, CPIO, RPM a DEB.

Integruje se do Průzkumníka Windows a tak kliknutím pravého tlačítka myši na soubor(y) můžete ihned balit či rozbalovat. Díky plug-inům si ho můžete doinstalovat např. do FAR Manageru, nebo Total Commanderu a existuje i v 64bitové verzi pro Windows.

Operační systém: Linux, Mac OS X, Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
Výsledná velikost: 8,6 MB
Potřebný čas: 19,2 sekund
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1 MB).

IZArc 4.1 – freeware
IZArc umí balit soubory, rozbalovat je, převádět na jiné komprimační formáty a hlavně je zdarma. Podporuje celou řadu formátů - ZIP, A, ACE, ARC, ARJ, B64, BH, BIN, BZ2, BZA, C2D, CAB, CDI, CPIO, DEB, ENC, GCA, GZ, GZA, HA, IMG, ISO, JAR, LHA, LIB, LZH, MDF, MBF, MIM, NRG, PAK, PDI, PK3, RAR, RPM, TAR, TAZ, TBZ, TGZ, TZ, UUE, WAR, XXE, YZ1, Z, ZIP či ZOO.

Lze ho integrovat do kontextové nabídky Průzkumníka Windows. Obsahuje funkce jako tvorba různě velkých archivů, samorozbalovací archivy, nabízí možnost opravit poškozené archivy, přidávat do nich komentáře, je skinovatelný, lze ho propojit s antivirem atd.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
Výsledná velikost: 12,2 MB
Potřebný čas: 24 sekund

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,7 MB).


ZipGenius 6.3 – freeware
Tento komprimátor podporuje více než dvacet formátů archivů. Mezi nadstandardní funkce se řadí především zálohování vybraných souborů, e-mailový klient, možnost šifrovat archivy zabudovaným FTP klientem, umožňuje pracovat s Pocket PC atd.

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
Výsledná velikost: 12,3 MB
Potřebný čas: 7,9 sekund
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (7,2 MB).


FilZip 3 – freeware
S celou patnáctkou formátů, jako jsou ACE, ARC, ARJ, BH, CAB, GZ, JAR, LHA, PAK, RAR, TAR, UUE, XXE, ZIP a ZOO si poradí tento komprimátor. Důstojně zvládá i konverzi do jiného formátu a odesílání pomocí integrovaného e-mailového klienta. Na stránkách produktu je k dispozici i čeština.

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO - doinstalací
Vyžaduje instalaci: ANO
Výsledná velikost: 16,4 MB
Potřebný čas: 17,9 sekund
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,3 MB).


PeaZip 3.2 – open source
Komprimátor pocházející z Itálie. Rozbaluje a balí do formátů 7Z, ARC, BZ2, GZ, PAQ/LPAQ/PAQ, PEA, QUAD/BALZ, TAR, UPX a ZIP. Dokáže však rozbalovat i další neuvedené. Existuje i v 64bitové verzi. Integruje se do Průzkumníka Windows a obsahuje funkci pro bezpečné mazání dat.

Operační systém: Linux, Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
Výsledná velikost: 12,5 MB
Potřebný čas: 10,5 sekund

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,3 MB).


UltimateZip 5 – 30denní trial
Uživatelským prostředím podobný aplikaci WinZip, pocházející z německých dílen. Umí vytvářet a rozbalovat archivy ZIP, 7-ZIP, CAB, LHA (LZH), TAR, GZIP, BZIP2, BH, XXE, UUE a MIME (Base 64). U archivu typu RAR, ARJ, ARC, ACE, ZOO si musíte vystačit pouze s rozbalováním.

V programu najdete mimo jiné také funkce pro šifrování komprimovaných archivů, jednoduchý nástroj na zálohování důležitých dat v komprimovaném souboru,vytváření samorozbalovacích archivů, jejich kontrolu, konverzi či opravu těch poškozených..

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
Výsledná velikost: 16,4 MB
Potřebný čas: 15,75 sekund

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

WinZip 14.5 – 45denní trial
Jeden z nejznámějších archivátorů s řadou užitečných funkcí. Pracuje s mnoha druhy archivů (ZIP, ARJ, RAR, 7-ZIP, ARJ32, ARC, CAB, TAR, LZH, GZIP, Unix compress, UUencode, XXencode, BinHex a MIME), má velmi jednoduché ovládání.

Archivy umí šifrovat - AES s 128 a 256 bitovým klíčem, dokáže je konvertovat. Integruje se do nabídky Průzkumníka Windows a po zabalení dokáže archiv odeslat e-mailem.

Obsahuje kompresi obrázků a fotografií a existuje ještě i profesionální verze obsahující např. prohlížeč obrázků, stahování a úpravu obrázků, vestavěného FTP klienta apod.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO - doinstalací
Vyžaduje instalaci: ANO
Výsledná velikost: 12,2 MB
Potřebný čas: 10,2 sekund

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (13,8 MB).


WinRAR 3.9 – shareware
Mezi přednosti tohoto komprimačního programu patří dobrý poměr mezi rychlostí a účinností komprese, umí pracovat jak pomocí grafického rozhraní, tak pomocí příkazů z příkazových řádků. Podporuje dlouhé názvy souborů, tvorbu samorozbalovacích souborů nebo opravu poškozených archivů.

Vzhled WinRARu lze měnit instalací témat. Kromě vlastního RAR formátu umí vytvářet i archivy v nejrozšířenějším formátu ZIP a číst archivy dalších formátů ARJ, LZH, ACE, CAB, TAR, GZip, UUE, BZ2, JAR, 7-Zip, ISO, Z. Nechybí podpora šifrování.

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
Výsledná velikost: 9,8 MB
Potřebný čas: 9,2 sekund
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,4 MB).


PowerArchiver 2010 11.6 – 30denní trial
PowerArchiver představuje komplexní prostředí pro práci s datovými archivy. Podporuje mnoho formátů - ZIP, 7-ZIP, CAB, LHA (LZH), TAR, TAR.GZ, TAR.BZ2, BH, RAR, ARJ, ARC, ACE, ZOO, GZ, BZIP2, XXE, MIME, UUE a yENC.

Má zabudovaný vnitřní prohlížeč dokumentů a obrazových formátů. Program zvládne skiny, kterých na domovské stránce projektu najdete několik desítek.

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
Výsledná velikost: 12,8 MB
Potřebný čas: 4,4 sekund
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (13,9 MB).


WinAce 2.6 – 30 denní trial
Program podporuje samorozbalovací archivy, dokáže archivovat jeden soubor i na více disků, má ochranu heslem, komentáře, antivir a spoustu dalších vymožeností.

WinAce nabízí podporu mnoha formátů, nechybí mu metoda uchop a pusť, obsahuje i velmi dobrou dokumentaci.

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
Výsledná velikost: 9,5 MB
Potřebný čas: 30,5 sekund

  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,9 MB).

Který pakovací program používáte?

celkem hlasů: 2520

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. října 2010. Anketa je uzavřena.

WinRAR 748
7-Zip 733
IZArc 148
Jiný 130
PeaZip 109
PowerArchiver 105
WinZip 103
Žádný 102
UltimateZip 89
ZipGenius 88
FilZip 84
WinAce 81
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

Adobe Flash
Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

Česká spořitelna, a.s.
Náborová podpora pro region Severozápadní Čechy

Česká spořitelna, a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.