Vyberte si nového správce souborů pro Windows

aktualizováno 
Pořádek v počítači vám pomůže udělat ten správný správce souborů. Zjednodušuje kopírování, přesouvání, ale i mazání dat. Obsahuje nadstandardní funkce jako prohlížeč souborů či FTP klienta.

Žena s notebookem | foto: Shutterstock

Průzkumník Windows slouží k práci se soubory na pevném disku. Bohužel nejde o program, který by byl nejpohodlnější. Řada funkcí mu navíc chybí, a tak uživatelé místo něj raději volí tzv. správce souborů.

Ty nabízejí možnost spravovat soubory hned ve dvou panelech najednou. Panely v programech lze nastavit mnoha způsoby.

Můžete zvolit jedno nebo dvě okna, zobrazit umístění adresářového stromu pro snadnější orientaci a využít další nástroje tak, abyste nalezli vlastní oblíbené pracovní prostředí.

Správci souborů nabízí několik velice zajímavých doplňkových funkcí: různé filtry, prohlížeče multimédií, tisk, třídění souborů a další; lze si je rozšířit o nové funkce tzv. plug-iny.

FreeCommander 2009 – freeware
Souborový správce s klasickými dvěma panely. Program umožňuje standardní operace se soubory, jako je tomu u jiných správců. Obsahuje i prohlížeč souborů s podporou hex, binary, text a obrazového zobrazení.

Pracuje s nejběžnějšími komprimačními archivy (ZIP, RAR, CAB), má zabudovaného FTP klienta, skartovačku, spojování souborů, porovnání složek a synchronizaci. Umí vytvářet screenshoty, vyhledávat v archivech atd. Navíc je k dispozici zdarma.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,2 MB).


FAR 2.0 – freeware
FAR má jednoduché prostředí, pracuje v textovém režimu. Lze s ním však rychle a lehce prohlížet, kopírovat, mazat a přesouvat soubory či složky. Umožňuje barevně zvýrazňovat soubory a jeho funkce lze dále rozšiřovat pomocí plug-inů.

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,1 MB).


Commander 1.3 – freeware
Nenáročný souborový manažer se dvěma panely a integrovaným prohlížečem obrázků a FTP klientem. Program má jednoduché ovládání a podporuje i práci se ZIP a RAR archivy. Prohlížet lze obrázky a fotografie ve formátech BMP, WMF, EMF, JPEG, PNG, MNG a mnoho dalších.

Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: ANO (po stažení jazykového balíčku)
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (851 KB).


Edix Commander 2.2 – freeware
Jde nejen o českého správce souborů. Jeho hlavní předností je funkce náhled, kde se zobrazují veškerá multimédia: text, obrázky, hudba, video atd. bez nutnosti dalších instalací jiných programů a plug-inů. Také obsahuje spoustu dalších funkcí jako: komunikace, plánovače, e-mail, práce se schránkou.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,6 MB).


NexusFile 5.1 – freeware
NexusFile se od jiných správců souborů odlišuje především barevným zpracováním s možností průhlednosti a vlastními styly a také dovoluje barvit soubory podle vámi definovaných pravidel.

S programem lze snadno kopírovat nebo přesouvat soubory mezi složkami, rychle se přesouvat na oblíbené složky, měnit atributy souborů a složek, přejmenování, provádění pokročilých operací, spravovat archivy a ještě mnohem více. Nechybí mu FTP klient, možnost synchronizace, rozdělování a spojování souborů, vyčištění disku, skartování souborů, klávesové zkratky a další.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,4 MB).


File Commander 2.0 – freeware
Tento souborový manažer vám může ušetřit čas při uspořádání souborů na disku. Jeho výhoda spočívá v tom, že lze vytvořit jakési makro (pomocí průvodce) a naprogramovat tak třeba automatické funkce – kopírování z jednoho místa na druhé, synchronizaci, mazání, přesunutí všech obrázků z jedné složky do druhé apod. Vše pouhým jedním kliknutím myši.

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (624 KB).


UltraExplorer 2.0 – freeware
Nechcete-li Průzkumníka měnit, ale přitom byste rádi více funkcí, zkuste začít používat UltraExplorer. Jde o alternativu, která je uživatelsky příjemná a hlavně dále nastavitelná. U souborů si můžete zapínat či vypínat zobrazování informací o typu, datu, anebo zda se má zobrazovat náhled (obrázku, videa atd.).

Soubory lze filtrovat podle různých kritérií a přepínat se můžete velmi rychle do složek s oblíbenými informacemi. UltraExplorer můžete rozdělit na několik menších oken, takže v každém z nich budete mít jinou informaci.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE (slovenština)
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4 MB).


Total Commander 7.5 – shareware
Total Commander asi netřeba českým uživatelům sáhodlouze představovat. Jde o známého a oblíbeného správce souborů. V současné době je jedním z nejrozšířenějších souborových manažerů vůbec.

K dispozici je nejen pro 32bitové, ale i 16bitové verze Windows, zařízení Pocket PC či Windows Mobile a Smartphone. Lze si do něj prostřednictvím plug-inů doinstalovat řadu užitečných funkcí. Program má i českou stránku, kde se o něm můžete dozvědět mnoho užitečných informací.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,1 MB).Altap Salamandr 2.5 – shareware
Tento správce souborů pochází z českých programátorských dílen a je určen pro všechny verze Windows. Je malý, rychlý, stabilní a uživatelsky příjemný. Podporuje metody Drag & Drop, místní nabídky a operace se soubory přes schránku.

Umožní vám práci na síťových discích bez nutnosti mapování, zobrazovat obsah souborů (textové, HTML, přes 40 obrázkových formátů) pouštět MP3, umožňuje pracovat s archivy (ZIP, RAR, ARJ, CAB, TAR/GZIP, atd.). Verze 1.5 je k dispozici zdarma.

Operační systém: Windows 95 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,5 MB).


Frigate 3.3 – shareware
Vedle standardních operací, jako je kopírování, přesouvání nebo mazání souborů, dokáže Frigate pracovat s komprimovanými soubory (např. ZIP, ARJ, RAR apod.) a lze ho rozšiřovat o další funkce pomocí plug-inů. Síťové jednotky a práce s FTP jsou u tohoto programu také podporovány. K dispozici jsou dvě verze, lišící se funkcemi.

Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (11 MB).


Témata: Notebook, software

Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Šikovný fotoeditor nebo zabezpečený prohlížeč pro tablet i mobil

Tablet pro práci i zábavu

Nedávno aktualizované aplikace přinášejí zajímavé funkce. Vyzkoušet tak můžete například webový prohlížeč s ochranou...

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...

Své androidí aplikace budete moci používat v počítači s Windows 10

Aplikace „Váš telefon“ v Microsoft Store.

Microsoft ohlásil novou funkci ve Windows 10, zrcadlení aplikací z telefonů se systémem Android.Najdete na iDNES.cz