Vyberte si sluchátka, která nepoškodí vaše zdraví

  • 45
Nedávno jsme psali o strachu lékařů z následků, které může mít hlasitá hudba ze sluchátek na lidský sluch. Pokud se rozhlížíte po nových sluchátkách, poradíme vám, jak je vybrat s ohledem na vaše zdraví.

Většinu sluchátek na trhu lze zařadit do jedné ze tří kategorií: „otevřená“, „uzavřená“ a „pecky do uší“. První se od druhých liší tím, že ušní boltce neobemykají, pouze je překrývají ze strany, takže neizolují posluchače od zvuků přicházejících z okolí.

Peckám se raději vyhněte

„Pecky“ nebo také „špunty“ zná asi každý, bývají přibaleny k velké většině přenosných hudebních přehrávačů a koupené samostatně jsou obvykle levnější než ostatní druhy sluchátek. Přesto je hned několik důvodů, proč se jim raději vyhýbat. Tím, že se vsouvají přímo na okraj zvukovodu, vyvíjejí velký akustický tlak přímo na bubínek a další citlivá ústrojí, což sluchu rozhodně neprospívá. Rizikové je i to, že se na peckách usazuje maz a nečistoty z uší, v nichž pak můžou bujet nebezpečné bakterie. Pokud jste si špunty z nějakého důvodu přesto oblíbili (například pokud vám všechny ostatní druhy sluchátek padají při běhání z hlavy – ale zde obzvlášť pozor, při sportu je vnitřní ucho prokrvenější a tedy náchylnější k poškození!), pamatujte na to, že musíte držet hlasitost ještě níže než s jinými typy, a že je dobré co nejčastěji měnit molitany překrývající reproduktor (obvykle stojí pár korun, rozhodně méně než antibiotika).

Otevřená i uzavřená sluchátka pak mají svá pro a proti. Uzavřená izolují většinu ruchů z okolí, takže pro čistý poslech hudby není třeba nastavovat příliš vysokou hlasitost. Někdy je však důležité mít s okolním prostředím kontakt, jako třeba při pohybu po městě, jinak můžeme ohrozit sebe i ostatní. Uzavřená sluchátka tedy lze doporučit například při poslechu hudby doma nebo v kanceláři. Otevřená pak kdykoliv jindy, avšak nikdy s nimi nenastavujte hlasitost přehrávače tak vysoko, abyste neslyšeli hlasy ostatních, anebo dokonce ten svůj.

 

Do bezpečnosti poslechu se promítají i další konstrukční prvky sluchátek. Například některé nové modely dosahují iluze prostorového zvuku tím, že reproduktory nejsou „namířeny“ přímo do zvukovodu, ale do strany – jedním z vedlejších efektů tohoto uspořádání je, že je ucho ušetřeno nejhoršího tlaku.

Pro audiofily je nejdůležitější kvalita reprodukce

Více a více výrobců ve svých propagačních materiálech nezapomíná zmínit podobné prvky chránící zdraví, čtěte tedy propagační letáky a weby až do konce a nezajímejte se jen o design a kvalitu reprodukce.

Ta je však tím nejdůležitějším pro audiofily i obyčejné fanoušky dobrého zvuku. O zdraví se obvykle příliš nestarají. Tomáš, student ekonomie, říká: „Rozhoduju se podle kvality reprodukce. Čtu recenze, vyptávám se prodavačů, zkouším na vlastních uších, dávám přednost kvalitním značkám. O sluch se nebojím, můj přenosný přehrávač má zabudovanou vlastní ochranu, i když tu nezapínám vždy.“

Sluch si ochráníte nejen výběrem vhodných sluchátek

Ochrana sluchu skutečně nekončí výběrem sluchátek. Je vhodné informovat se při nákupu přenosného přehrávače, zdali umí automaticky tlumit velmi hlasité pasáže (tato možnost se často neobjevuje v seznamech funkcí, přestože je jí vybaveno stále více modelů).

Máte-li na výběr mezi poslechem hudby ze sluchátek a z reproduktorů, vyberte si raději to druhé. A vždy pamatujte na to, že při velmi hlasité reprodukci vás ani sebelepší technika nemusí ochránit před postupným a nevratným ohluchnutím.

O vlivu elektroniky na lidský sluch si můžete na Technetu přečíst zde.