Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vybíráme nejlepší klávesnici k počítači. Tip na dárek

aktualizováno 
Počítačová klávesnice je velice levným (v porovnání s cenou počítače)a přitom naprosto nepostradatelným pomocníkem, bez kterého nám je všechen ten drahý hardware celkem k ničemu. Asi nelze diskutovat o tom, že levná i hodně drahá klávesnice poskytne tutéž funkci. Ale již lze celkem hodně polemizovat o tom, jak kvalitně a jak dobře.

Počítačová klávesnice prošla za svou dobu pěkným vývojem. | foto: Jan Stach

Pokud přemýšlíte, čím malým udělat někomu pod stromečkem radost, pak zkuste popřemýšlet o počítačové klávesnici. Podíváme se na několik zajímavých modelů, které se dnes vyskytují na trhu.

Jak to všechno začalo?

Počítačová klávesnice prošla za svou dobu pěkným vývojem. První klávesnice moderního typu (tak, jak ji známe dnes) se objevila v roce 1980 a za jejím vznikem stálo IBM. Byla to klávesnice typu PC/XT – dnes používáme klávesnice PC/AT. Hlavní rozdíl je v počtu kláves (83 vs 102) a to se dále promítá v celkovém dělení klávesnice.

Kompletně zpracovaná historie klávesnic: Klávesnice – historie,funkce,výběr

Dnes nám úřaduje formát PC/AT. V současné době už není omezen jen na pouhé klávesy, ale nabízí řadu dalších funkcí a ovladačů. Tvary a celkový vzhled klávesnic již také není tolik svázán. Asi nejzajímavějšími klávesnicemi jsou dnes multimediální klávesnice. Ty právě nabízejí některé funkce navíc. Samozřejmě základní funkce klávesnice zůstává beze změny, ale každý k ní přistupuje trochu jinak. Rozhodně se nedá říci, že by dnes byly klávesnice podobné jako vejce vejci. Na serveru www.ddworld.cz se podívali na zoubek čtyřem pěkným multimediálním modelům do 1000 korun.

Test na DDWorld: Multimediální klávesnice 4x jinak

   
Genius KB-29e – levný pomocník


Nejlevnější klávesnice v testu. Za necelých 400 korun nabízí mnoho zajímavého. Je na ní vidět jasná příbuznost s modely Genius. Klávesnice má vysoké klávesy, které jsou při psaní hlučné. Přesto se na ní píše velice dobře. K tomu pomáhá velice pěkně udělaná područka, která je dostatečně široká i pro dlouhé dlaně. Specialitou této klávesnice je integrovaná kalkulačka. Ta sice není žádným fenomenálním zlepšovákem, ale sem tam je užitečná. Velice kvalitní jsou multimediální tlačítka- ta jsou velká s jasným stiskem. Klávesnice určena pro PS2.

Genius ErgoMedia 700 – kvalita od Geniusu


Nejnovější přírůstek do rodiny klávesnic od Genius. Model ErgoMedia 700 v sobě integruje zkušenosti značky Genius a přidává něco té kvality a zajímavého vzhledu. Tato klávesnice má nízký zdvih klávesnic – notebookový typ. Mezi zajímavosti této klávesnice patří ergonomický tvar, mnoho multimediálních ovládacích prvků a výstupy na sluchátka a mikrofon.
Klávesnice disponuje i područkou, která je pevnou součástí celku. Klávesnice je do USB, ale v balení nalezneme i reduty USB/PS2. Cena 570 korun s daní není nijak přemrštěná.

Logitech Media Keyboard CZ

Známý výrobce Logitech ve své nabídce disponuje slušným výběrem klávesnic. Často dotazovaným modelem je Media keyboard nebo také Media Keyboard Elite. Jedná se o jednu a tu samou klávesnici, jedna je do PS2 a druhá (Elite) disponuje konektorem USB. Tyto klávesnice jsou zvláštní pro své zpracování funkčních kláves. Jinak nedisponují žádným zvláštním tvarem ani funkcí. Psaní na nich je pohodlné díky dobře zpracované područce. Trochu odlišný je sklon kláves, ty jsou jakoby z kopce. Cena těchto klávesnic se pohybuje kolem 600 korun.

Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 CZ

Nejdražší, ale zároveň nejzajímavější klávesnicí v testu je počin Microsoftu. Tato klávesnice je přesnou definicí slova ergonomický. Na dnešním trhu není žádná, která by se jí podobala. Sada Microsoft Ergonomic je velice známá a další v řadě je právě nová 4000.

Tato klávesnice nemá co do zpracování, tvaru ani kvalitě psaní konkurenci. Je stavěna právě jen za jediným účelem – maximální kvalita a pohodlí při psaní. Multimediální část je tu jaksi v pozadí, ale i v tomto ohledu nabízí užitečné funkce. Nejlevnější s CZ popisky se prodává kolem 700 korun.

Každá z představených klávesnic má co nabídnout. Každá nabízí jiné styly a jiné pohodlí při psaní. Nejzajímavější a nejlépe hodnocenou klávesnicí je Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000.

Za nepříliš vysokou cenu nabízí zdaleka nejvíce. Mnoho uživatelů potvrzuje, že přestože nikdy dělenou klávesnici neměli – rychle se na ní naučili. Doslova se říká, že je až neuvěřitelné, že člověk, který doteď psal jedním-dvěma prsty, na této klávesnici najednou píše bez problému oběma rukama. Kvalitě a komfortu při psaní hodně napomáhá i nevídané zpracování područky – měkčená vystlaná koženková područka.

Ne všem by dnes mohly dostačovat představené modely klávesnic. Někteří z vás se jistě poohlíží po dražších modelech. Mají vůbec za danou cenu co víc nabídnout? Uvidíme – zanedlouho se podíváme na ty nejzajímavější modely nad 1000 korun.

Autor je šéfredaktorem DDWorld

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Novinky od Nestu: teplotní senzor i chytrý zvonek

Videozvonek od Nestu.

Firma Nest, specializující se na chytrou domácnost, představila trojici nových produktů. V rámci bezpečnosti zveřejnila...

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

Najdete na iDNES.cz