Vybíráme počítač pro .... chudé

Přestože ceny výpočetní techniky stále klesají, je pořízení nového počítače stále nákladnou operací. Ne každý si může koupit sestavu snů. Láká vás představa superlevného mutlimediálního PC. Možná vás příjemně překvapíme. Čtěte dále.

Základní deska, procesor a paměť:
Důvěrně známá pravidla pomáhající při výběru základní desky jdou v dnešním díle seriálu stranou. Naším hlavním kritériem při výběru komponent je cena. Tím se nám výběr automaticky zužuje na modely několika málo výrobců výrobců. Takové základní desky mají integrovanou grafickou a zvukovou kartu, někdy dokonce i modem a síťový adaptér.  Dlouholetá zkušenost říká, že tyto modely mají občasné problémy s kompatibilitou, stabilitou a hlavně výkonem. Za cenu cca 3200 korun včetně DPH získáte základní desku na platformě jak Intel, tak AMD. Jsou to hlavně modely firem PC Chips a Matsonic. V naprosté většině případů je integrována grafická a zvuková karta. Nás zaujal model PC Chips 754LMR s integrovanou grafickou, zvukovou, 56kb faxmodemovou a síťovou kartou. Podporuje procesory Intel Pentium II, III, Celeron  a má ATX napájení. To vše za cenu nepřesahující 3700 korun včetně DPH. Procesorů na výběr je mnoho, my jsme vzbrali Intel Celeron s taktem 500 Mhz za 1900 korun včetně DPH. Nabízí dostatečný výkon pro naprostou většinu běžných kancelářských a multimediálních aplikací. Základní desce a procesoru sekunduje 128 MB operační paměti za 600 korun.

Grafická a zvuková karta:
Obě karty jsou integrovány na základní desce. Zvuková karta je SoundBlaster kompatibilní, podporuje kodek AC´97  a reprodukci zvuku se základním 3D efektem. Grafická karta je založena na čipu nVidia TNT2 s 32 MB paměti integrované - jak jinak - na desce. Čipy řady TNT2 jsou známy známy i v dnešní době stále ještě slušným výkonem za zanedbatelnou cenu.

Pevný disk, CD-ROM a FDD:
Zásluhou výborného poměru cena/výkon jsme zvolili disk od firmy Maxtor s kapacitou 20 GB s 5400 otáčkami za minutu a cenou 3600 korun včetně DPH. Pro “nejlevnější“ počítač se to může zdát zbytečně mnoho, ale cenový rozdíl mezi 10 a 20 GB disky je minimální. Neméně důležitou součástí každého nového počítače je CD-ROM mechanika. Díky své nízké ceně a relativně slušné spolehlivosti jsme zvolili model od firmy CyberDrive s čtyřicetiosminásobnou rychlostí čtení a cenou 1350 korun. Poslední komponentou je klasická 3,5 palcová disketová mechanika. Pro přenos menšího množství dat stále ještě postačí. Její cena je 450 korun.

Monitor:
Monitor je velice důležitou součástí počítačové sestavy. Představte si supervýkonné PC s výstupem na čtrnáctipalcový monitor. Bohužel v našem případě hraje hlavní roli cena. Pokud se rozhodnete pro patnáctipalcový model, připravte cca 5300-6000 korun včetně DPH. Ceny nejlevnějších sedmnáctipalcových monitorů začínají na 6600 korunách. Zde je výběr komplikovanější, jednotlivé modely se mohou kvalitativně dosti lišit. Cenu za monitor jsme stanovili na průměrných 6000 korun včetně DPH.


Shrnutí:
Po sečtení všech položek a připočítání ceny klávesnice, myši a podobných drobností se dostáváme na cenu 18990 korun včetně respektive 14800 korun bez DPH. Za tento obnos získáte počítačovou sestavu následujících parametrů.

Procesor Intel Celeron 500Mhz, 128MB RAM, 20GB HDD, CD-ROM 48x, FDD, 32MB TNT2 grafika integrovaná, 3D zvuk 16-bit, 56kb  modem, 10/100 síťová karta a 17“ monitor.

Na první pohled slušný stroj. Toho využívá velké množství prodejců počítačů. Za lákavými parametry se skrývá hořká realita levné základní desky s mnoha integrovanými komponenty. Proto až si budete kupovat nový počítač, vždy se informujte jaké komponenty výrobce ve svých sestavách používá a zkontrolujte si jejich výslednou cenu. Pokud se od ceny sestavy příliš neliší je vše v pořádku, ale pokud by chtěl nějaký prodejce námi navrženou sestavu prodávat třeba za 20000 korun bez DPH, snaží se vás s největší pravděpodobností pěkně napálit.


Témata: aplikace, Intel