Vybíráme počítač pro... hraní her

  • 11
Pro většinu lidí je spojení počítače a her tím prvním, které se jim vybaví. Počítačové sestavy určené pro hraní her kladou nejvyšší nároky na výkon, a tím i na cenu. Ale ne vždy je to nejdražší vybavení nutností.

Procesor, základní deska a paměť:
Na správně zvolené desce závisí stabilita a výkon celého systému. Vybírejte mezi modely oVolant Logitech Formule 1svědčených výrobců. Bez ohledu na značku by měla deska obsahovat čtyři až pět volných PCI slotů, AGP 4x slot pro grafickou kartu a tři až čtyři pozice pro paměťové moduly. Integrovaným zvukovým a grafickým kartám se velkým obloukem vyhněte.  Vhodný procesor by měl mít takt okolo 1 GHz. Dobrou volbou z hlediska výkonu jsou jak procesory AMD, tak Intel. Cena však hovoří ve prospěch AMD. Velmi vhodná může být koupě pomalejších modelů produktové řady Thunderbird. Kvalitní desce a rychlému procesoru musí sekundovat dostatek rychlé paměti. Můžete zvolit desku s podporou DDR pamětí, nebo zůstat u “pomalejší“ SDRAM technologie. Paměti DDR jsou o třicet procent dražší. Co se velikosti týče, optimum je 256 MB, ale můžete jít i výše, ceny paměťových modulů jsou v současné době velmi nízké. 

Grafická karta a monitor:
Grafická karta je srdcem každého herního PC. Ne vždy je třeba pořizovat nejnovější modely. Jsou drahé a výkon, který nabízejí, není nezbytně nutný. Na trhu se pohybuje řada osvědčených karet s čipy nVidia GeForce 2 a Kyro, které za rozumnou cenu poskytují slušný výkon i v nejnovějších hrách. V případě nVidie jsou to modely osazené čipy GeForce 2 MX400 s 32-64 MB paměti. U Kyra jsou čipy totožné, jen paměť se mění v rozmezí 32-64 MB. V kombinaci s gigahertzovým procesorem se můžete s uvedenými kartami spolehnout na plynulé zobrazení až do rozlišení 1280x1024. Samozřejmě záleží na náročnosti hry a množství detailů. Příjemnou vlastností grafických karet je výstup na televizi. Naopak výstup na LCD displej je zbytečný.

Použití displeje pro hraní her je nevhodné. Ceny jsou stále vysoké a rychlé změny obrazu této technologii, na rozdíl od monitorů s vakuovou obrazovkou, ještě pořád dělají problémy. Za cenu obyčejného 15 palcového displeje, který viditelnou úhlopříčkou odpovídá přibližně 17 palcovému monitoru, získáte  poloprofesionální 19 palcový monitor s plochou obrazovkou. Devatenáct palců je také rozumným maximem pro hraní her. Dobře se hraje samozřejmě i na 17 palcovém monitoru, ale cenový rozdíl není až tak dramatický. Kvalitní monitor s menší úhlopříčkou je vždy lepší než velký monitor se špatnými parametry a mizernou ergonomií. Na druhou stranu monitor určený výlučně pro hraní her může mít některé nedostatky, které by při práci s grafikou byly nepřípustné. Když budete dbát, aby v doporučeném rozlišení zvládal pracovat na obnovovací frekvenci 85 Hz a měl dostatečně ostrý  obraz, nemůžete udělat chybu.

Pevný disk, CD/DVD-ROM:
S pevným diskem si moc lámat hlavu nemusíte. Plně vyhoví model s kapacitou 30-40 GB a rychlostí 7200 otáček za minutu. Jako hráč potřebujete dostatek místa pro instalaci her, a to vám výše doporučená kapacita zaručí. Zdrojem dat by měla být DVD-ROM mechanika s minimálně desetinásobnou rychlostí čtení DVD titulů a čtyřicetinásobným čtením datových CD.

Zvuk a periferie:
Podpora Joystickprostorového zvuku vycházejícího z několika reproduktorů je u dnes produkovaných  her samozřejmostí. Tak proč toho nevyužít. Nechte si vetřelce dýchat na záda. Stačí k tomu zvuková karta s podporou dekódování prostorového zvuku EAX, A3D, popřípadě Dolby Digital, a výstupem na čtyři až šest reproduktorů a odpovídající soustava reproduktorů se subwooferem.

Co by ale bylo herní PC bez pořádného volantu a joysticku. Pokud hrajete pouze strategické hry a adventury, vystačíte si s klávesnicí a myší. Jste-li vášnivými řidiči formule 1 nebo piloty F16, budete muset investovat do kvalitního volantu a joysticku. Ideálně s podporou funkce “Feedback“. Ta u volantu dokáže simulovat přejezd nerovností či náraz do překážky.
 

Síť a internet:
Hraní her přes internet je velmi populární. Největším lákadlem je představa živého protivníka na druhém konci “drátu“. S 56 kb modemem se můžete přidat i vy. Díky modemu získáte i možnost stáhnutí nejnovějších patchů a updatů. Pokud budete chtít stahovat demoverze o velikostech mnoha desítek megabajtů, měli byste se poohlédnout po rychlejším připojení, jaké umožňuje ISDN linka nebo rozvody kabelové televize.

Shrnutí:
Pořídit si kvalitní počítač pro hraní her není levná záležitost. Míst, kde se dá šetřit, mnoho není. Respektive nejsou žádná. To je úděl výkonné počítačové sestavy. Může vás ale těšit, že až přestanete hrát hry, zůstane vám dostatečně “silný“ stroj pro většinu současných aplikací.


Témata: Intel, PCI, počítač