Vybíráme počítač pro ..... Střih videa

V dnešní části seriálu se zaměříme na sestavu vhodnou pro střih videa. Zpracovat si rodinná archivní videa, vytvářet si vlastní klipy nebo si jen tak hrát s různými obrazovými efekty. Poradíme, jak by měl být takový počítač vybaven.

Procesor, základní deska a paměť:
Sestava určená pro nelineární střih videa klade největší nároky na výkon. Nikde se nesmí projevit známé “úzké hrdlo“, kdy jedna komponenta brzdí celý systém. Základní deska by měla být zárukou absolutní stability a nejvyššího možného výkonu. To vám zaručí jen špičkové výrobky od osvědčených firem. Dostatek volných slotů pro připojení střihových, zvukových a jiných karet musí být samozřejmostí. Také dostatek slotů pro paměťové moduly je nutnost. Tři až čtyři sloty jsou vyhovující. Plusem může být i integrovaný RAID řadič. Podrobnosti o technologii RAID si popíšeme v části věnované pevným diskům. Další v řadě je procesor. “Výkon nadevše“ je slogan, kterého byste se měli držet. Procesor s taktem 1GHz a více je minimálním požadavkem. Nároky na výpočty s “plovoucí desetinnou čárkou“ jsou základem práce s digitálním videem, proto -pokud můžete- zvolte Intel Pentium 4 1,7-2 GHz nebo výkonově odpovídající AMD Thunderbird s taktem 1,2-1,4 GHz.  Operační paměť je rovněž velmi důležitá. Minimum je 256 MB, ale při dnešních cenách lze sáhnout i po 512 MB modulu. To ovšem platí pouze pro SDRAM a DDR moduly, RDRAM - Rambus pro značkové Pentium 4 čipsety jsou stále velmi drahé.

Grafická karta a monitor:
Grafická karta se u tohoto typu zařízení nestará jen o výstup na monitor, ale v mnoha případech i o samotné nahrávání a digitalizaci videa do počítače, respektive jeho výstup na externí zařízení, například VHS videorekordér, DV rekordér a podobně. Další možností je samostatná “střihací“ karta, která je ale spíše profesionálním řešením za odpovídající cenu. Dobrou volbou může být typ ATI Radeon VIVO/All In Wonder, který je postaven na stejnojmenném čipu od firmy ATI ve verzi VIVO s video vstupem a výstupem a podporou pro kompresi do MPEG1/MPEG2. Varianta All In Wonder má navíc integrován televizní tuner. Dalším univerzálním řešením je model s čipem nVidia GeForce 2 a integrovaným televizním tunerem, video vstupem a výstupem. V této kategorii se pohybujeme v cenách od osmi do jedenácti tisíc korun včetně DPH.  Dražší samostatné karty obsahují například FireWire (lze ho koupit i samostatně) řadič pro vstup z digitální kamery a potřebný software. Příjemnou vlastností je též výstup na dva monitory. Ke kvalitní grafické kartě kvalitní model s úhlopříčkou minimálně 17 palců.


Pevný disk, DVD-ROM, CD-RW:
Další velice důležitou součástí je pevný disk. Smutnou poučkou je, že místa na pevném disku není nikdy dost a při práci s objemným videem to platí dvojnásob. Našťestí ceny jsou dnes již natolik příznivé, že disky nad 80GB lze pořídit za méně než patnáct tisíc. Možná ještě důležitější než velikost disku je jeho rychlost. Video představuje obrovské množství dat a ta někam musíte uložit. Zde se dostáváme k již zmíněnému pojmu RAID. RAID je speciální řadič umožňující připojení až čtyř pevných disků, které se výsledně chovají jako jeden. Cenově přijatelná je varianta, kdy dva disky “spojí“ své síly a výsledný “jeden“ disk je dvakrát rychlejší. Nicméně použití jediného rychlého disku s 7200 otáčkami za minutu je stále nejčastější volbou. CD nebo DVD mechanika je nutným vybavením každého počítače, při zpracování videa však nepochybně využijete pro ukládání videoskevencí přepisovací mechaniku CD-RW. Co se rychlostí týká, osminásobná a vyšší rychlost zápisu je optimální.

Zvuk:
Zvuková karta by měla být značková. Pokud budete chtít vytvářet nové ozvučení vašich videoklipů není nadměrný šum, tím pravým ořechovým.

Internet a síť:
Pro občasné prohlížení internetových stránek, posílání pošty a faxování plně postačí libovolný modem s rychlostí 56 kb/s a podporou faxových funkcí.