Vybrali jsme 20 parádních aplikací pro váš nový počítač

aktualizováno 
Sestavili jsme výběr dvaceti zdarma dostupných programů, se kterými proměníte prázdný nový počítač v plně vybavený stroj. Umožní vám pohodlné surfování na internetu, zpracovávat fotografie a videa, stahovat data z internetu, vytvářet dokumenty a ještě mnohem více.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Nový počítač přináší radost z vyššího výkonu, většího množství paměti a úložného prostoru a mnohdy i lepší výbavy. Starosti ale přidělá prázdnou záložkou "Programy". Podívejme se, co by nemělo chybět ve správném počítači.

Windows Live Essentials

Nemůžeme začít jinde, než u programátorů Microsoftu. Ti dali dohromady balíček programů s názvem Windows Live Essentials, který je kompletně v češtině. Nabízí propojení se sociálními sítěmi, snadnou úpravu fotek a videí a také synchronizaci souborů.

Čítá jedenáct aplikací. Vyzkoušet můžete: Messenger, Fotogalerii, Movie Maker (editace videa), Mail (e-mailový klient), Writer (publikace na blog), Zabezpečení rodiny, Windows Live Mesh, Messenger Companion, Panel nástrojů Bing, Outlook Connector Pack a Microsoft Silverlight. Instalace probíhá tak, že si stáhnete instalačního klienta (1,2 MB) a v něm si zvolíte, co vše chcete instalovat. Více informací najdete zde.

Windows Live Essentials

Bezpečnost

Neměli byste zapomenout ani na zabezpečení PC proti virům, hackerům a dalším útokům. Ve Windows 7 je integrovaný firewall, který je velmi dobrý a není nutné pořizovat jiné řešení. Pokud přece jen po nějakém zatoužíte, anebo chcete mít komunikaci z počítače a do počítače opravdu pod kontrolou, potom doporučujeme Comodo Firewall, Zone Alarm Free nebo PC Tools Firewall Plus.

Váš systém by měl v každém případě obsahovat antivir. Opět můžete sáhnout po řešení od Microsoftu, konkrétně s názvem Microsoft Security Essentials. Doporučit můžeme i zdarma dostupná řešení od dvou českých výrobců antivirů, a to AVG Free a Avast! Free.

AVG 2011

Komunikace

Pro spojení s lidmi na internetu můžete používat e-maily, instant messengery či sociální sítě. V případě sociálních sítí je nejlepší využít služeb internetového prohlížeče. Chcete-li psát e-maily v e-mailovém klientovi a nikoliv přes webové rozhraní, pak vyzkoušejte Mozilla Thunderbird, zmiňovaný Windows Live Mail z balíku Windows Live Essentials či Pegasus Mail.

Pro rychlou komunikaci pomocí zpráv, chatu či videohovorů využijte instant messengery. U nás je populární ICQ a celosvětové používaný Skype. Minout byste neměli ani QIP. S ním můžete komunikovat v reálném čase hned v několika komunikačních sítích najednou: ICQ, Yahoo!, Skype, AOL, Facebook, Windows Live Messenger, Jabber atd.

ICQ 7

Internetový prohlížeč

Pro prohlížení webu máte možnost při prvním spuštění vybrat z několika browserů. Využít můžete nejen řešení od Microsoftu (Internet Explorer), ale také kvalitní prohlížeč Mozilla Firefox či stále více populární Google Chrome, který je rychlý a bez zbytečných funkcí. Za povšimnutí stojí i Opera, která je naopak napěchovaná funkcemi.

Opera

Kancelářský balík

Pro psaní textů, vytváření tabulek, grafů a prezentací se hodí kancelářský balík. Obsahuje většinu potřebných aplikací, které jsou navzájem provázané. OpenOffice.org je projekt vyvíjený nejen zdarma, ale podílí se na něm firmy jako Sun Microsystems, Novell, IBM, Google a další. Vyzkoušet můžete i EasyOffice, který je postavený také na OpenOffice. Můžete využít i on-line řešení Zoho.com či Google docs.

OpenOffice.org

Multimédia

Abyste neměli problém přehrát téměř jakýkoliv audio a videosoubor, pak většinou potřebujete dvě věci: multimediální přehrávač a sadu filtrů či kodeků. Jejich instalace nemusí vždy dopadnout dobře. Pokud si ale pořídíte Media Player Classic Home Cinema, máte vystaráno. Je obdobou klasického Windows Media Playeru s možností zobrazovat obrázky, přehrávat filmy na DVD-Video a soubory AVI, MPEG, RealMedia, Quick Time. Přehraje i video na Blu-ray discích.

Media Player Classic Home Cinema

Velmi dobrý je i VLC Media Player. I tento přehrávač s hardwarovou podporou přehraje většinu multimediálních souborů. Navíc ho lze použít i pro vytvoření vlastního stream serveru, třeba pro vysílání vlastní televize či rádia.

Do třetice zmiňme MPlayer, který vyniká jednoduchým a přehledným rozhraním.

Pro přehrávání hudebních souborů je perfektní Foobar2000. Vyniká možností reprodukce a konverzí prakticky všech používaných hudebních formátů (patřičné pluginy hledejte na webu výrobce).

Abyste mohli data ukládat na CD, DVD a Blu-ray disky, potřebujete nejen vypalovací optickou mechaniku, ale také program. CDBurnexXP Pro je nejen v češtině, ale vypaluje na CD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-RAM, Blu-ray a HD DVD. Podporuje datové formáty CD/DVD, DVD-Video, Audio CD, ISO image. Podobné funkce má i Ashampoo Burning Studio 6 Free a BurnAware Free.

Ashampoo Burning Studio Free

Pro prohlížení a základní úpravu fotografií použijte XnView či IrfanView. Oba se vyznačují podobnými funkcemi a obsahují základní sadu pro úpravu (odstranění jevu červených očí, ořez, otočení, změna barevnosti apod.). Podobné funkce umí i aplikace od Google, a to Picasa. Navíc si poradí s organizací fotografií.

Google Picasa

Stahování souborů

JDownloader je oblíbený program pro stahování dat z download serverů (jako FileShare, Rapidshare, Share-rapid apod.) a obsahuje bohatou nabídkou funkcí. Zabít dvě mouchy jednou ranou máte možnost s Flashgetem. Stahuje soubory nejen z download serverů jako je Rapidshare, Megauplod apod. (placený i neplacený), ale také slouží jako klasický download manažer.

JDownloader

Pro správu souborů na pevném disku slouží Průzkumník Windows, který je trochu neohrabaný. Mnozí raději používají Total Commander, za nějž se platí. Dobrý je i zdarma dostupný FreeCommander.

Nepostradatelné pomůcky

Mezi tzv. nepostradatelné pomůcky patří zejména programy vyžadované softwarovými výrobci. Jsou to například Flash Player, Java a také Adobe Reader pro čtení PDF dokumentů. Přehrávače QuickTime a RealPlayer zase slouží pro přehrávání videí v těchto proprietárních formátech. Zmiňme i PDFCreator, který po instalaci vytváří PDF pomalu z jakékoliv aplikace (pokud z ní lze tisknout). V systému se totiž tváří jako běžná tiskárna.

Ve Windows byste měli mít i nějaký produkt, který umí podle vašich potřeb pracovat s komprimovanými archívy (soubory s koncovkou RAR, ZIP atd.). 7-Zip je to volně distribuovatelný komprimační program s vlastním formátem 7z, ale umí pracovat i s formáty ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP apod.

7-Zip

Zatímco jedničkou pro vyhledávání informací na internetu je Google, v počítači je nepsaným vítězem Copernic Desktop Search. Disponuje detailním nastavením celého procesu indexace i vyhledávání. Prohledává multimediální soubory, obrázky, zprávy a přílohy elektronické pošty, kontakty či dokumenty různých formátů. Indexuje obsah ve víc něž 150 typů souborů.Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: komfortnější vyhledávání v Googlu

Ilustrační foto - vyhledávání

Zobrazit výsledky z Googlu textem i obrazem umí SearchPreview. Odkud se na internet připojují servery či PC, ukáže v...

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci  Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...

Chraňte svá data a identitu před počítačovými zločinci

Ilustrační foto - kyberzločinci

Kyberzločinci hledají stále nové možnosti, jak odcizit vaše data. Bojovat s nimi vám pomohou společnosti zabývající se...Najdete na iDNES.cz