Počítačová skříň

Počítačová skříň | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Vybrat si nový počítač nemusí být věda. Poradíme vám, jak na to?

  • 216
Čas od času je počítačové vybavení zapotřebí omladit. I když nemusíte zrovna náruživě sledovat počítačové dění, vyplatí se alespoň v době nákupu zapátrat po nových trendech a zjistit, na co se zaměřit. Jedině tak skutečně dostanete za své peníze to nejlepší. Jaká je tedy aktuální situace?
Jakmile se dostaví potřeba nové počítačové sestavy vyvstává problém. Co do ní? 

Většina se asi vydá k nejbližšímu prodejci počítačových sestav a nechá si poradit od odborníka (v horším případě především od obchodníka). Někteří milovníci "extrémních sportů" počítač zakoupí společně s mlékem a kočičími keksy někde v supermarketu. A jiní se spolehnou sami na sebe a počítačové komponenty vyberou a sestaví.

Výhody značkových sestav? Kdysi ...

Doba, kdy značkové sestavy nabízely něco navíc, dávno minula, což je pro mnohé výrobce nepříjemné zjištění. Dnes vám v každém slušném obchodě z vybraných součástek sestavy složí za pár korun.
Někdo možná řekne, že značková sestava nabízí záruku a jistotu. Upřímně řečeno: pravděpodobnost poruchy je u značkové sestavy a sestavené sestavy naprosto stejná. A záruka?

I u individuálně složené sestavy vám na ni někteří obchodníci dají záruku a to dokonce bez plomby na skříni. A záruku samozřejmě máte na každou osazenou komponentu.
Značková sestava vždy vyjde o něco dráž než individuálně složená. Platíte nejen za značku, ale i částečně předplácíte případný servis. Nicméně pravidla a oblasti, na které byste se měli zaměřit, jsou stejné.

První rozhodnutí

Před tím, než se pustíte do samotného výběru komponent, byste si měli ujasnit několik věcí. První a nejdůležitější je účel, pro který sestavu vybíráte. Až v druhé řadě jsou finance. Možná to zní pro někoho poněkud zvláštně, ale je to tak.
Ušetřit se často nemusí vyplatit a dost dobře se může stát, že nově pořízená sestava vám příliš radosti neudělá, protože nebude silná tam, kde potřebujete. Samozřejmě na druhou stranu je také dobré vědět, na co se vyplatí připlatit a na co ne.

Procesor – platforma

První, čím se začíná a od čeho se všechno odvíjí, je procesor. V současnosti jsou ve hře dva výrobci. AMD a Intel. Kdo je lepší je věčné téma. Konkurence funguje dobře a jeden čas je nahoře ten a druhý onen. Většinou má každý v nějaké oblasti lepší výsledky. Je proto dobré vědět, pro kterou činnost hodláme počítač využívat a podle toho vybírat. Před výběrem doporučuji pročíst testy, kde se dozvíte vše potřebné.

Aktuálně jsou v kurzu Core2Duo a AMD X2, které máte otestovány zde. Samozřejmě zkrátka nepřijdou ani ti, kteří dvoujádro nepovažují za nutné, či ho prostě nevyužijí. Pro ty jsou určeny o něco levnější jednojaderné procesory, jako například Venice 3200+. Aktuální test těchto procesorů naleznete zde.
Samozřejmě nezapomínáme ani na ty, kteří potřebují velice levný a přitom výkonný procesor, i ty jsou otestovány zde. Patří mezi ně některé Semprony.

Základní desky


Základní deska má už v názvu slovo "základ" a to mějte při jejím výběru na paměti. Základní deska všechno řídí a spojuje. Nelze chtít dobrý výkon od počítače se špatnou základní deskou. Určitě doporučujeme vyvarovat se pochybně levným deskám.

Vhodná základní deska nemusí stát moc. Pokud si myslíte, že je nějaký veliký výkonový rozdíl v desce za 3000 a za 6000, tak vás zklamu. Často není takřka žádný.

U základní desky to totiž není mezi jednotlivými typy ani tak o výkonu, jako o kvalitě zpracování, kvalitě chlazení a v první řadě množství výbavy. Za to se připlácí. Opět se nedá nic jiného doporučit, než sledovat aktuální testy, které vám poví více. Obojí platí jak pro desky AMD, tak pro Intel. Test posledních zajímavých AMD desek je zde a pro zájemce o Intel zde.


Grafické karty


Zde se dají uspořit, či naopak investovat velké peníze. Výrobci ATI (AMD) a nVidia svádějí neustálé souboje o přízeň zákazníků stejně, jako se neutuchající bitva svádí mezi příznivci jednoho či druhého tábora. Má to smysl? Nemá! Jde jen o jediné – o peníze, a tak by vám měla být značka zcela ukradená. Pokud je karta dobrá, pak je snad jedno zda má na sobě vyletováno ATI, nVidia či Alík – důležitý je pouze nejlepší výkon za danou cenu.

Hodně záleží na užití sestavy. Chcete si hrát? Pak vám asi těžko bude stačil levná grafická karta. Potřebujete grafickou kartu do kanceláře? Pak vám stačí mnohdy i integrovaná na základní desce.
Jediné, co bych opravdu doporučil při výběru slotové grafické karty, je minimální výběr v podobě 128bit grafické karty. Více o výběru grafických karet se dozvíte v chystaném článku. Samozřejmě asi nic jiného, než doporučení sledovat aktuální recenze nelze učinit.
  • Představení současné nabídky grafických karet nVidia
  • Představení současné nabídky grafických karet ATI 
  • Kompletní testy a porovnání dnešních grafických karet

Pevný disk


Výběr pevného disku je opět záležitostí potřeby. Doporučujeme výběr na základě poměru cena-kapacita. Dnes se nejvíce vyplatí, rozuměno poměrem cena za 1GB kapacity, pevné disky o velikosti 250-320GB. Samozřejmě jsou případy, kdy je takto velký disk zbytečný a tak se sáhne po menším. Opět jsou mezi jednotlivými výrobci rozdíly a to jak výkonové, tak v provozních vlastnostech, což mají za úkol zjistit testy. Co se týká výběru rozhraní, pak určitě SATA.

Možná vás zmate, že existuje tzv. SATA2, ale to není nic jiného než staré dobré SATA, jen na vyšší verzi. SATA1 a SATA2 jsou navzájem kompatibilní. On sám o sobě SATAII není zrovna přesný název, protože SATAII je název organizace – nikoli rozhraní disku. Správně je to SATA300.

Zdroj a case

Dvě nejvíce neprávem podceňované součástky. Převládá totiž názor, a to velmi nebezpečný, že na těchto součástkách se šetřit vyplatí. Bohužel zjištění, že tomu tak není, je často velice draze vykoupeno. Většina lidí vybírá zdroj pouze podle počtu Wattů, což je vskutku chyba.

Neexistuje žádné pravidlo na udávání této hodnoty, a tak si tam výrobce může napsat co chce. Jmenujme třeba 500W EC (Euro Case), které nemají žádnou šanci oněch 500W dodat. Navíc i u nadprůměrných počítačů to není nutné s Watty přehánět. Levný zdroj je záruka nekvality.

Počítačový zdroj má splňovat určité technické předpisy a parametry, ale levné zdroje se často pohybují na spodní hranici, či nezřídka i pod ní. Co byste na zdroji měli sledovat jsou počet a síla (v Ampérech) větví. Dnes je formát ATX 2.0 s 2x12V větví. (12V1 a 12V2).

Jak jednoduše poznáte kvalitní zdroj? Vezměte si do jedné ruky 400W EC za 600,- a do druhé 400W Fortron za 1400,- a rozdíl poznáte - hmotnost. Co všechno v EC chybí a na čem se ušetřilo raději nedomýšlet. Více o zdrojích si můžete přečíst zde.


Počítačová case také není jen tak nějaká bedna. I levně se dá pořídit kvalitní case a ne parodie na case v podobě "papírové" krabice s nevyřešeným chlazením, skřípajícími a nekvalitními plasty apod. Výběr na trhu je tak veliký, že nevybrat nelze.

Mechaniky


Optická mechanika je dnes součástka za pár set korun. Těžko někdo bude pořizovat něco jiného než DVD-RW mechaniku. I když marketing už na nás hrne například Blu-Ray mechaniky. Ani rozdíly mezi výrobci nejsou. Dříve třeba známá značka Plextor znamenala kvalitu, dnes už se na ni připlácet nevyplatí. Konečně k výrobcům dorazila i novinka SATA připojení a tak už jsou i cenově dostupné mechaniky s tímto připojením a prehistorické IDE konečně může o důchodu.


Otázka je, zda i disketovou mechaniku. Investice přibližně 200 korun je v ceně celé sestavy položka zanedbatelná, pokud si někdo myslí, že ji využije, tak prosím. Ale troufám si odhadnout, že na příští generaci chipsetů se již s rozhraním pro disketovou mechaniku nesetkáme. Dokonce už stávající Intelův chipset i965 toto neobsahuje a na deskách je pak přidám jeden chip navíc, takže zatím na všech deskách stále naleznete možnost připojení disketové mechaniky.

Periferie


Počítačová myš, klávesnice, monitor, repro bedny, tiskárny apod.To vše jsou periferie. S jejich výběrem a doporučením je to obtížné. Velikost výběru je obrovská a vzhled, tvar apod. jsou věcí osobních preferencí. Obecně se tedy toho moc říci nedá. Samozřejmě čas od času se na nějaké podíváme blíže.


Výběr počítačové sestavy je komplexní záležitostí. Osobně preferuji vyváženost, ale jsou samozřejmě případy a není jich málo, kdy je počítač stavěn pro určitou činnost vyžadující silnou jednu stránku. Na téma počítačové sestavy lze napsat mnoho stránek. Já vám mohu s jistotou slíbit, že se k výběru sestav a součástí ještě mnohokrát vrátíme, ať už teoretickými nebo praktickými radami a ukázkami.

Autor je šéfredaktorem internetového magazínu o počítačích Digital Doom´s Digi World.


Témata: Ati Sphere, Intel, SATA, věda