Sonda Swift

Sonda Swift | foto: NASA

Výbuch vzdálené hvězdy oslepil satelit NASA

  • 110
Obrovský výron záření z umírající hvězdy na chvíli zahltil senzory speciálního satelitu určeného právě pro pozorování takových událostí. Astronomové tak silný výbuch doposud nezaznamenali.

Záblesk vycházel z hvězdy, která se nacházela ve vzdálené galaxii a zanikla před pěti miliardami let. Kromě rentgenového záření zaznamenaly přístroje také příliv gamazáření i záblesk ve viditelné části světla.

Gama záblesky (GRBs, z angl. Gamma-ray bursts) jsou krátkodobé výrony vysokoenergetického záření, které nám většinou přinášejí svědectví o zániku hmotných hvězd. Ty na konci svého vývoje nejsou už dále schopny odolávat své vlastní obrovské gravitaci a začnou se náhle hroutit.

Intenzita rentgenového záření vědce překvapila, protože překonala všechny dosud zaznamenané záblesky při výbuchu hvězdy. "Výbuch byl tak jasný, že vyřadil z provozu náš software pro analýzu dat," řekl astronom Phil Evans.

"Detektor bombardovalo každou sekundu tolik fotonů, že je nebylo možné dost rychle spočítat. Bylo to jako používat srážkoměr a kbelík na změření rozsahu tsunami," dodal.

Systém vesmírného teleskopu Swift se brzy po záblesku podařilo znovu spustit a vědci ze záznamu získali potřebná data o výbuchu hvězdy. Ukázalo se, že v době největší jasnosti výbuch emitoval 143 000 fotonů za sekundu.

To je 14krát víc než nejjasnější stálý zdroj rentgenového záření na obloze. Tím je neutronová hvězda, která nepřetržitě vyzařuje 10 000 fotonů za sekundu.

,