Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vychytávky pro Windows, které se vám budou hodit

aktualizováno 
Dnes vám poradíme, jak v dokumentu automaticky nahradit původní slova novými, jak přesouvat objekty bez držení myši, kde zjistit poslední přihlášení uživatele k PC, či jak opravit částečně poškozený Windows XP i bez reinstalace. Nebudou chybět ani další tipy.

Tipy a triky pro začátečníky

401 - jak automaticky nahradit slova ve Wordu a OpenOffice.org
Možná i vy jste se již někdy setkali s problémem, že jste napsali nějaký dokument a po jeho dokončení jste si všimli, že jste popletli nějaké slovo (přehodili u něj písmeno apod.) nebo jste ho uvedli chybně. Ručně procházet celý dokument a tato slova hledat by byla obrovská práce, naštěstí pro tyto případy existuje jak v MS Wordu, tak i v OpenOffice.org funkce Nahradit. Naleznete ji pod menu Úpravy s označením Nahradit, respektive Najít a nahradit. Objeví se základní verze této funkce. Pokud ji budete chtít využít na maximum, potom zvolte tlačítko Více.

Tipy a triky pro začátečníky

402 – jak přesouvat objekty bez držení tlačítka myši
Především majitelé notebooků by mohli uvítat následující tip. Pro práci ve Windows jistě používáte touchpad a sami jistě víte, že s jeho pomocí není přetahování objektů zrovna nejsnadnější záležitostí. Stačí si však zapnout funkci ClickLock čímž problém odstraníte. Po zapnutí této funkce totiž stačí krátce podržet tlačítko myši na objektu a poté je možné soubor bez problémů přenést na libovolné místo. Klikněte na Start -> Ovládací panely a poklikejte na položku Myš. Na kartě Tlačítka naleznete zcela dole oblast funkce ClicLock. Zatrhněte boxík Zapnout funkci ClickLock a klikněte na OK.

Tipy a triky pro začátečníky

403 – kdy se který uživatel naposledy přihlásil k PC?
Zajímá vás, kdo vše se k počítači vybaveným operačním systémem Windows XP přihlašuje? Nebo jen potřebujete znát přesné datum a čas posledního přihlášení vybraného uživatele? Pokud ano, stačí zadat jednoduchý příkaz. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz cmd. Nyní zadejte příkaz net user uživatelské jméno. Chcete-li zjistit informace o uživateli jakub.dvorak, zadejte příkaz net user jakub.dvorak.

Tipy a triky pro začátečníky

404 – víte, jaké složky v PC sdílíte?
Pokud sdílíte různé složky na místním počítači s ostatními uživateli, ale po určité době si už nepamatujete, které to přesně byly, můžete využít jednoduchý postup, kterým je ve Windows XP přehledně zobrazíte. Klikněte na Tento počítač pravým tlačítkem myši a vyberte Spravovat. Otevře se okno správa počítače. Vy se přepněte na Systémové nástroje -> Sdílené složky -> Sdílené položky. Na pravé straně uvidíte všechny nasdílené složky ve vašem počítači.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

405 - opravte Windows XP a přitom ponechte jeho nastavení
Při častém používání Windows XP a instalaci a odinstalaci různých programů se dříve či později mohou objevit problémy a systém nemusí fungovat zcela korektně. Potom je nejlepší provést novou instalaci systému. V tomto případě však přijdete o veškerá nastavení, proto je lepší využít pouze opravu poškozených částí. Docílíte toho jednoduše. Vložte do mechaniky instalační CD s Windows XP a klikněte v menu Start na Spustit. Zadejte příkaz X:\i368\winnt32 /unattend (kde X je označení vaší mechaniky) a potvrďte OK. Při následující instalaci jsou opraveny všechny důležité soubory.

Tipy a triky pro pokročilé

406 - jak zakázat správce zařízení ve Windows 98
Nástroj Správce zařízení slouží k aktualizaci ovladačů hardwarových zařízení, k úpravám nastavení hardwaru a při řešení potíží. Přístup do něj a jeho změny by měl provádět pouze administrátor systému. Chcete-li jeho používání zakázat, stačí provést menší změnu v registru Windows. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit, který odešlete. Nyní vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte Hodnota DWORD a pojmenujte ji NoDevMgrPage. Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu Windows.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Stáhněte si zdarma: hromadné nahrazení textu i strážce wi-fi

Ilustrační foto

Potřebujete-li změnit nějakou část textu v souboru, či ji jen vyhledat v několika desítkách souborů, potom použijte...

Najdete na iDNES.cz