Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vychytávky pro Windows Vista: GMail, filmy, počasí a sudoku

aktualizováno 
První várka nových miniaplikací pro váš postranní panel Windows Vista vám umožní vyhledávat v největší filmové internetové databázi, prozradí aktuální počasí, informuje o novém e-mailu, umožní vyhledávání na internetu, prozradí aktivitu vašich aplikací na internetu nebo poslouží k luštění.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Před několika dny jsme vás seznámili s postranním panelem ve Windows Vista. Popsali jsme miniaplikace, které se v novém operačním systému standardně nacházejí. Dnes na tento článek navážeme a podíváme se na zoubek některým - z mnoha stovek - již dostupných na internetu.

Jak miniaplikace instalovat
Kliknete-li na naše nadpisy miniaplikací (např. Miniaplikace IMDb Search), zobrazí se stránka. Vy následně klikněte na tlačítko Download to Sidebar. Objeví se kontextové okno a vy klikněte na Install. V další nabídce klikněte na Otevřít, poté zvolte Povolit a nakonec Nainstalovat. Poté se miniaplikace ihned aktivuje a zobrazí v postranním panelu.

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace IMDb Search
Zřejmě by se našlo jen málo filmových fanoušků, kteří by neznali snad největší filmovou databázi www.imdb.com. Jde o on-line databázi informací o filmech, televizních pořadech, hercích, herečkách, režisérech a všem ostatním, co s filmovou tvorbou souvisí. Chcete-li mít přehled nad hodnocením filmů, nainstalujte si tuto miniaplikaci. Vyhledávání je snadnou záležitostí. Stačí zadat název hledaného filmu (v anglickém názvu) a stisknout tlačítko Find. Miniaplikace nenabízí další nastavení.

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace WeatherBug
O tom, že miniaplikace Počasí, standardně obsažená ve výchozím nastavení Vista pro nás není dostupná, jsme se zmiňovali již minule. To však neznamená, že neexistuje její náhrada. WeatherBug je jednou z nich a nabízí podobné funkce jako Počasí – pouze nepochází od redmondského softwarového obra. Po instalaci klikněte na nastavení a zadejte buď Prague, Brno, Liberec, Karlovy Vary či Ostrava (další města jsme nezkoušeli zadávat – ale počasí z nich může být v rámci aplikace přístupné). Klikněte na Search a v dalším okně vyberte přesnější umístění a klikněte na Select. Nyní již vyberete pouze město. Zcela nahoře nezapomeňte přepnout z °F na stupně Celsia. Miniaplikaci lze i v panelu zmenšit.

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace GMail
Majitelé elektronické pošty u Google, konkrétně používající službu GMail, jistě budou mít radost z této miniaplikace. Ta jim totiž po instalaci a následném zalogování (vložení uživatelského jména a hesla) umožňuje oznamovat nově došlou poštu. Pokud je navíc zatrhnut řádek Play sound when new mail arrives, dojde k přehrání zvuku při obdržení nového e-mailu a vy si ho tak budete moci ihned všimnout. Kliknete-li na hlavičku miniaplikace, automaticky se otevře internetový prohlížeč se stránkou GMailu a vy budete moci začít ihned pracovat s poštou. 

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace Improved Googlebar+YouTube
Potřebujete rychle vyhledat něco na internetu? Sháníte pro ilustraci nějaký obrázek, potřebujete něco najít v mapách? Pokud ano a preferujete služby Google, využijte tuto miniaplikaci. Do řádku zadejte hledaný výraz a vyberte si, zda ho budete chtít hledat na webu, v obrázcích, mapách atd. Výsledek se zobrazí v okně internetového prohlížeče. Miniaplikace nenabízí další nastavení.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Network Utilization
Možná, že i vy patříte mezi ty, kteří neustále kontrolují rychlost přenosu dat na internetu. Možná, že jste jen zvědaví, jak vám „frčí“. Avšak někdy je dobré vědět, zda připojení k internetu v klidovém stavu nevyužívá náhodou nějaká aplikace. Miniaplikace Network Utilization slouží ke kontrole či monitorování rychlosti downloadu (zelená křivka) a uploadu (červená křivka). Po instalaci můžete přenesená data zobrazovat buď v křivkovém či v sloupcovém grafu. V nastavení naleznete další možnosti, které například určují rychlost překreslení grafů nebo jeho velikost atd.

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace Sudoku
Poslední miniaplikací, kterou vám dnes představíme, je Sudoku. A po práci zábava. Tak proč si nezahrát Sudoku? Tedy pokud jste tomuto fenoménu dnešní doby jako většina Čechů propadli. Novou hru spustíte čtvrtou ikonkou vpravo. První slouží k nápovědě (odkryje jedno číslo), druhá kontroluje správnost zadaného čísla a třetí celou hru vyluští. Čísílka vyplňujete tak, že kliknete myší na místo, kam ho chcete umístit a poté ho vyberete z lišty. V nastavení si lze zvolit ze čtyř druhů obtížnosti.

Miniaplikace ve Windows Vista
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz