Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vychytávky pro Windows Vista: GMail, filmy, počasí a sudoku

aktualizováno 
První várka nových miniaplikací pro váš postranní panel Windows Vista vám umožní vyhledávat v největší filmové internetové databázi, prozradí aktuální počasí, informuje o novém e-mailu, umožní vyhledávání na internetu, prozradí aktivitu vašich aplikací na internetu nebo poslouží k luštění.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Před několika dny jsme vás seznámili s postranním panelem ve Windows Vista. Popsali jsme miniaplikace, které se v novém operačním systému standardně nacházejí. Dnes na tento článek navážeme a podíváme se na zoubek některým - z mnoha stovek - již dostupných na internetu.

Jak miniaplikace instalovat
Kliknete-li na naše nadpisy miniaplikací (např. Miniaplikace IMDb Search), zobrazí se stránka. Vy následně klikněte na tlačítko Download to Sidebar. Objeví se kontextové okno a vy klikněte na Install. V další nabídce klikněte na Otevřít, poté zvolte Povolit a nakonec Nainstalovat. Poté se miniaplikace ihned aktivuje a zobrazí v postranním panelu.

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace IMDb Search
Zřejmě by se našlo jen málo filmových fanoušků, kteří by neznali snad největší filmovou databázi www.imdb.com. Jde o on-line databázi informací o filmech, televizních pořadech, hercích, herečkách, režisérech a všem ostatním, co s filmovou tvorbou souvisí. Chcete-li mít přehled nad hodnocením filmů, nainstalujte si tuto miniaplikaci. Vyhledávání je snadnou záležitostí. Stačí zadat název hledaného filmu (v anglickém názvu) a stisknout tlačítko Find. Miniaplikace nenabízí další nastavení.

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace WeatherBug
O tom, že miniaplikace Počasí, standardně obsažená ve výchozím nastavení Vista pro nás není dostupná, jsme se zmiňovali již minule. To však neznamená, že neexistuje její náhrada. WeatherBug je jednou z nich a nabízí podobné funkce jako Počasí – pouze nepochází od redmondského softwarového obra. Po instalaci klikněte na nastavení a zadejte buď Prague, Brno, Liberec, Karlovy Vary či Ostrava (další města jsme nezkoušeli zadávat – ale počasí z nich může být v rámci aplikace přístupné). Klikněte na Search a v dalším okně vyberte přesnější umístění a klikněte na Select. Nyní již vyberete pouze město. Zcela nahoře nezapomeňte přepnout z °F na stupně Celsia. Miniaplikaci lze i v panelu zmenšit.

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace GMail
Majitelé elektronické pošty u Google, konkrétně používající službu GMail, jistě budou mít radost z této miniaplikace. Ta jim totiž po instalaci a následném zalogování (vložení uživatelského jména a hesla) umožňuje oznamovat nově došlou poštu. Pokud je navíc zatrhnut řádek Play sound when new mail arrives, dojde k přehrání zvuku při obdržení nového e-mailu a vy si ho tak budete moci ihned všimnout. Kliknete-li na hlavičku miniaplikace, automaticky se otevře internetový prohlížeč se stránkou GMailu a vy budete moci začít ihned pracovat s poštou. 

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace Improved Googlebar+YouTube
Potřebujete rychle vyhledat něco na internetu? Sháníte pro ilustraci nějaký obrázek, potřebujete něco najít v mapách? Pokud ano a preferujete služby Google, využijte tuto miniaplikaci. Do řádku zadejte hledaný výraz a vyberte si, zda ho budete chtít hledat na webu, v obrázcích, mapách atd. Výsledek se zobrazí v okně internetového prohlížeče. Miniaplikace nenabízí další nastavení.

Miniaplikace ve Windows Vista

Miniaplikace Network Utilization
Možná, že i vy patříte mezi ty, kteří neustále kontrolují rychlost přenosu dat na internetu. Možná, že jste jen zvědaví, jak vám „frčí“. Avšak někdy je dobré vědět, zda připojení k internetu v klidovém stavu nevyužívá náhodou nějaká aplikace. Miniaplikace Network Utilization slouží ke kontrole či monitorování rychlosti downloadu (zelená křivka) a uploadu (červená křivka). Po instalaci můžete přenesená data zobrazovat buď v křivkovém či v sloupcovém grafu. V nastavení naleznete další možnosti, které například určují rychlost překreslení grafů nebo jeho velikost atd.

Miniaplikace Windows Vista

Miniaplikace Sudoku
Poslední miniaplikací, kterou vám dnes představíme, je Sudoku. A po práci zábava. Tak proč si nezahrát Sudoku? Tedy pokud jste tomuto fenoménu dnešní doby jako většina Čechů propadli. Novou hru spustíte čtvrtou ikonkou vpravo. První slouží k nápovědě (odkryje jedno číslo), druhá kontroluje správnost zadaného čísla a třetí celou hru vyluští. Čísílka vyplňujete tak, že kliknete myší na místo, kam ho chcete umístit a poté ho vyberete z lišty. V nastavení si lze zvolit ze čtyř druhů obtížnosti.

Miniaplikace ve Windows VistaNejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz