Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyčistěte si Windows od různého balastu a vraťte mu zpět jeho výkon

aktualizováno 
Zpomaluje se vám operační systém Windows? Máte problémy s jeho stabilitou? Chcete se pokusit vrátit mu jeho výkon bez nutnosti znovu ho instalovat? Pokud ano, potom právě vy jistě uvítáte freewarový prográmek, díky kterému můžete PC udržovat ve slušné kondici a nebude vás to stát ani korunu.

Hlavní součástí operačního systému je databáze informací o nastavení Windows, hardwaru a také softwaru. Tyto data se nacházejí na několika místech systému. Zřejmě tím nejobsáhlejším a pro chod Windows nezbytně nutným je především systémový registr. Ten je však natolik složitý, rozsáhlý a spletitý, že šanci porozumět jeho detailním mechanismům má jen hrstka vyvolených. Proto měnit jeho nastavení lze jen s velkou opatrností. Jeden špatný záznam může znamenat totální zhroucení systému. Je to však právě především registr, který postupem času velmi zpomaluje chod Windows.

Proč se PC zpomaluje
Samozřejmě, že svůj vliv mají např. i neplatní zástupci, dočasné soubory, programy startující se s Windows atd. Ale především „bobtnání“ systémového registru má za následek zpomalování systému. Jistě nám totiž dáte za pravdu, že po čisté instalaci Windows, vše běží velmi svižně, ale již za několik měsíců díky instalaci a odinstalaci programů, surfování na internetu se odezva programů začíná zpomalovat a dokonce začíná být problém i se stabilitou PC. Jediným úspěšným řešením v těchto situacích potom bývá nová instalace Windows. Ne však každému se do ní chce, protože je spojena s řadou problémů. Musíte totiž zálohovat všechna data, zformátovat disk, provést novou instalaci systému a programů a poté ještě několik hodin vše konfigurovat.

Naštěstí existuje ještě jedna možnost, která se doporučuje před tímto procesem. Můžete zkusit využít jeden z prográmků pro očistu všeho možného balastu, včetně smazání nepotřebných informací v registru. My vám dnes představíme jednoho zástupce a to program EasyCleaner, který je kompletně v češtině.

Stažení a instalace
Tuto softwarovou utilitu naleznete na domovských stránkách produktu, nebo si ji můžete stáhnout přímo z této adresy – EasyCleaner (2.8 MB). Je určena pro všechny operační systémy Windows a k dispozici je zcela zdarma. Instalace je velmi jednoduchá a stačí se jí pouze proklikat.

Při prvním spuštění vám bude nabídnuta možnost vybrat si jazyk, kterým s vámi bude aplikace komunikovat – nechybí ani čeština. Ihned po výběr se objeví hlavní okno. To obsahuje celkem 17 ikonek. Každá z nich ovládá, respektive čistí jinou oblast systému. Umístíte-li kurzor myši na některou z nich, objeví se na pravé straně krátký popis k čemu slouží.

EasyCleaner

Volba Registry
První ikonka slouží k prohledání registru operačního systému. Nalezne chybné záznamy či záznamy programů, které se již v PC nenachází. Tím tak dokáže zvýšit stabilitu a rychlost systému a odezvu, protože systém se při startu nemusí zbytečně načítat a později na nich havarovat. Kliknete-li na ikonku, zobrazí se okno, kde vyberte Najít. Během několika sekund, prohledá program registr a zobrazí zprávu o již neplatných záznamech. Na vašem uvážení potom je, zda je smažete. Výsledky si lze navíc jak uložit do souboru, tak i vytisknout.

EasyCleaner

Volba Přidat nebo odebrat
Jde o rozšíření stávající funkce Přidat nebo odebrat programy ve Windows. Zobrazí všechny instalované programy a zároveň vám prostřednictvím ikonky řekne v jakém jsou stavu. Zelené jsou v pořádku, žluté jsou podezřelé a červené potom znamenají, že záznam může být chybný. Z tohoto místa se můžete pokusit odebrat (tlačítko Odinstalovat) i programy, které přes klasickou funkci ve Windows odinstalovat nelze. Záznamy můžete také smazat, avšak to neznamená, že budou odinstalovány. Pouze dojde k odebrání klíče v registru, který poukazuje na přítomnost produktu ve Windows.

EasyCleaner

Volby Duplikáty a Nepotřebné
Pod těmito volbami naleznete vyhledávací funkce, které zobrazí buď identické soubory na pevných discích, nebo nepotřebná data (dočasné soubory, temp atd.). Ale pozor! Ještě než se pustíte do mazání souborů objevených těmito nástroji, nejprve pomocí cesty k nim zkontrolujte, zda jde opravdu o zdvojené nebo zbytečné soubory. Program totiž pracuje na základě porovnávání velikosti, data modifikace či verze souboru a ty se mohou někdy shodovat pro odlišné typy dat.

Volby Zástupci, Využití místa a Po spuštění
V této trojici naleznete dvě užiteční funkce a jednu informativní. Pomocí ikonky Zástupci lehce naleznete všechny již neplatné zástupce v systému (všech uživatelů) a budete je moci smazat. Ikonka Využití místa potom zobrazuje detailně a přehledně využití pevného disku. Zobrazí graf velikosti jednotlivých složek v adresářích a to v GB, MB, KB či bytech. Zřejmě nejzajímavější volbou je ikonka Po spuštění. Ta vám ukáže, co vše se startuje společně s Windows a také vám podá zprávu, zda se program, který si záznam v registru provedl ještě v systému vůbec nachází. Pokud ne (červený symbol) je dobré záznam ihned smazat. U ostatních si potom rozmyslete, zda-li je nutné jejich pomocné soubory spouštět ihned po startu. Značnou mírou se totiž podílejí na zpomalení operačního systému.

EasyCleaner

Volby Soubory IE, Cookies IE, Historie IE
Těmito ikonkami se lze velmi lehce zbavit dočasně stažených souborů z internetu pomocí aplikace Internet Explorer.

Volby MRU a Undo
Ikonka MRU je dobrá v případech, že nechcete, aby kdokoliv věděl, co jste na počítači otevírali za dokumenty. Jedním kliknutím odstraní záznamy v menu Start. Nepostradatelná pomůcka je Undo, která slouží k obnovení provedených změn v registru. Pokud se systém chová po vašem zásahu divně až nestabilně, můžete ho vrátit před provedenou změnu.

Další volby
Posledních pět voleb slouží k aktualizaci programu, jeho nastavení či podání informací o něm, otevření souboru s nápovědou a jeho ukončení. V nastavení si lze změnit chování jednotlivých voleb a tím tak lépe nakonfigurovat chod aplikace.

EasyCleaner

Závěrem
EasyCleaner slouží k čištění nepotřebných souborů na pevném disku. Kromě odstranění nepotřebných souborů stažených surfováním po internetu IE a dočasných souborů prohledá, zobrazí a nabídne ke smazání již neplatné záznamy v registru. V seznamu instalovaných programů naleznete i aplikace, které jsou v systému skryté a vy je normálně nevidíte. Program osloví svého uživatele jednoduchým a intuitivním ovládáním. Navíc je k dispozici zcela zdarma, takže do něho nemusíte investovat žádné peníze. Ještě bychom chtěli upozornit, že pokud budete nějaké záznamy měnit, vždy to dělejte s největší rozvahou! Program vám sice řekne, které součásti jsou zbytečné, ale až na vás je určit, zda tomu tak opravdu je..

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Adobe Flash
Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.