Vydělal na internetu, teď staví kosmodrom

  • 6
Společnost Blue Origin, v jejímž čele stojí zakladatel úspěšného internetového knižního obchodu Amazon.com Jeff Bezos, hodlá vybudovat svůj vlastní kosmodrom. Pro své plány si firma vybrala lokalitu zhruba 40 kilometrů na sever od texaského městečka Van Horn.
Společnost Blue Origin se zabývá vývojem kosmických dopravních prostředků a technologií, které chce začít v blízké budoucnosti komerčně využívat především pro účely vesmírné turistiky. Svým klientům má v úmyslu nabízet suborbitální lety na okraj kosmického prostoru. Důraz přitom klade na bezpečnost, spolehlivost a nízké náklady. Konečným cílem jejích snah je vývoj zařízení, která budou podporovat trvalý pobyt člověka ve vesmíru.

Areál budoucího kosmodromu zabírá větší část soukromého pozemku šéfa firmy zvaném Corn Ranch. Zde budou vystavěny startovací a přistávací plochy, provozní budovy včetně nezbytného zázemí, navíc i školící středisko pro astronauty. Odpalovací rampa bude na ploše o rozloze 3000 m2, samostatná přistávací plocha bude umístěna o 6 km dále.

Balistická raketa New Shepard s vertikálním startem i dopadem je vyvíjena tak, aby mohla sloužit k opakovanému použití. Předpokládá se, že v konečném návrhu by měla mít při 15 metrech výšky ve svém nejširším místě maximálně 7 metrů v průměru. Raketu bude tvořit pohonná jednotka plus kabina pro tříčlennou posádku. Kdyby během letu nastaly nějaké problémy, bude možné kabinu s posádkou od pohonné jednotky odpojit a manévrovat pomocí přídavných raketových motorků, a tak umožnit posádce bezpečný návrat.

Raketou na kraj vesmíru

Vesmírní turisté by měli absolvovat asi desetiminutový let. Raketa na dvě minuty zažehne motory a poté setrvačností dosáhne vrcholu na kraji kosmického prostoru, poté bude volným pádem klesat zpět na Zem. Aby přistání proběhlo hladce, dojde ve výšce několika set metrů nad zemským povrchem (zhruba 15 vteřin před přistáním) k opětovnému nastartování motorů.

Ještě v tomto roce by se mělo uskutečnit až 10 testovacích letů prototypu rakety (menších rozměrů), prozatím pouze do výšky 600m. V průběhu následujících let bude počet zkušebních startů narůstat až na 25 ročně, přičemž se bude postupně zvyšovat i výška letu až na konečných 99 kilometrů. Let s prvními pasažéry je plánován už na rok 2010. V budoucnu Blue Origin plánuje létat do kosmu jednou týdně, vše záleží jenom na požadavcích klientů.

Co tomu říkají ve Van Hornu?

Podle posledních zpráv se zdá, že občané městečka (asi 2400 obyvatel) proti smělým plánům Jeffe Bezose nic nenamítají. Spíše naopak. Vidí v tom jen další příležitost, jak do okolí Van Hornu přitáhnout ještě více návštěvníků.

Výstavbu základny ale musí nejprve schválit americký Federální letecký úřad, do jehož pravomoci komerční lety do vesmíru spadají, přičemž hlavní důraz bude kladen na minimalizaci dopadu na životní prostředí. Posudek již zkoumají odborníci. V okolí budoucího kosmodromu se totiž nalézají dva národní parky - Guadalupe Mountains a Big Bend, které jsou každoročně cílem mnoha turistů.

Avšak kosmodrom by jich mohl přilákat ještě více. A samozřejmě i jejich dolary. A to správa města i jeho občané vítají. Navíc je může hřát u srdce, že jejich provinční městečko přispěje k rozvoji vesmírného programu. Jejich pocity asi nejlépe vystihl rančer Ron Helm, který v sousedství kosmodromu po léta hospodařil, když řekl: „Kdo by si kdy pomyslel, že Van Horn bude jednou na špici vesmírné technologie?“

¨

Zdroj: www.newscientist.com, www.space.com, www.blueorigin.com