Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhodíte letos starý hardware? (Technologické novinky roku 2004)

aktualizováno 
BTX, PCI Express, DDR II - to jsou zkratky nových technologií, jejichž nástup se očekává v průběhu tohoto roku. Co dalšího se chystá v oblasti osobních počítačů a čím si budete moci vybavit svůj stroj?
Minulý rok přinesl množství nových technologií a zajímavých produktů v oblasti osobních počítačů. Mnohé z nich byly vpravdě revoluční, ale jejich pravý čas přijde až v tomto roce.

Podle současných statistik a z nich vycházejících předpovědí bude tento rok pro celý trh informačních technologií znamenat nárůst. Právě letos se očekává, že firmy dokončí další cyklus a začnou měnit své zastaralé počítačové vybavení za nové. A nabídka bude opravdu pestrá.

Nový design

Šedivé krabice, které vládly PC prakticky od jejich vzniku, se začaly měnit již v minulých letech, avšak teprve v poslední době se o tuto změnu začaly zajímat i významnější firmy. Rok s pořadovým číslem 2004 přinese do mnohých domovů a společností originálně designově řešené počítače a z nich především maloformátové, které nezabírají příliš místa, jsou snadněji přenositelné a mají některé nadstandardní funkce.

Také se budou mnohem více prosazovat notebooky a další mobilní zařízení typu Tablet PC, které již nyní ukusují větší a větší kousky z koláče, který byl doposud určený pro standardní stolní PC.

Nový hardware

Tento rok hodlá společnost Intel představit nové jádro procesoru Pentium 4, které zatím nese kódové označení Prescott. Většinu informací firma stále úspěšně tají; na veřejnost se zatím dostalo pouze to, že čip bude obsahovat 1MB L2 Cache a že bude produkován 90nanometrovou výrobní technologií.

Tento čip by měl umět spolupracovat s nejnovějšími základními deskami, které jsou vybaveny čipovou sadou i865 a i875.

Rozvoj také čekají 64bitové stolní čipy AMD Athlon 64, jedním z podstatných impulsů bude uvedení dalších softwarových produktů, které 64bitový systém využijí. Výroba těchto čipů se také přesune k 90nm výrobní technologii a objeví se i nová patice Socket 939. Na svět přijde „odlehčená“ verze Athlonu 64, který bude mít poloviční L2 Cache o velikosti 512 KB.

Mnohem větší revoluce se však očekává na poli formátů základních desek. Dlouho se bránící ATX desky dostanou tento rok zdatného konkurenta ve formě BTX designu. Ten má jednak umožnit lepší skladbu komponent na desce a také integruje několik nových rozhraní. Deska bude vybavena paticí pro rychlejší procesory s technologií Prescott, která nese označení 778 a bude se dělit o podíl na intelovém trhu spolu se současným Socketem 478. Spolu s malými počítači dojde i k většímu rozšíření formátu ITX, který je určen právě pro miniaturní počítače a speciální designové kreace, jako je počítač v autíčku.

BTX také bude podporovat rozhraní PCI Express, které se má stát náhradou jak PCI, tak AGP slotů. Již nyní se začíná objevovat například na grafických kartách. Nový zvukový standard pro integrovaná řešení Azalia nahradí doposud nejrozšířenější technologii AC 97. Konečně bychom se také měli dočkat nástupu pamětí DDR II, které mají podle původních plánů zhruba rok zpoždění. Rok 2004 bude také patrně posledním, kdy bude počet pevných disků s paralelním rozhraním převyšovat množství disků podporujících Serial ATA.

Rok velkých změn?

Ačkoliv se tento rok objeví množství revolučních technologií, bude ještě nějakou chvíli trvat, než se doopravdy rozšíří. Některé noviky budou potřebovat křest ohněm, než se pro ně rozhodnou i konzervativnější uživatelé.Témata: PCI, Intel, Notebook, Tablet PC

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz