Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhodíte letos starý hardware? (Technologické novinky roku 2004)

aktualizováno 
BTX, PCI Express, DDR II - to jsou zkratky nových technologií, jejichž nástup se očekává v průběhu tohoto roku. Co dalšího se chystá v oblasti osobních počítačů a čím si budete moci vybavit svůj stroj?
Minulý rok přinesl množství nových technologií a zajímavých produktů v oblasti osobních počítačů. Mnohé z nich byly vpravdě revoluční, ale jejich pravý čas přijde až v tomto roce.

Podle současných statistik a z nich vycházejících předpovědí bude tento rok pro celý trh informačních technologií znamenat nárůst. Právě letos se očekává, že firmy dokončí další cyklus a začnou měnit své zastaralé počítačové vybavení za nové. A nabídka bude opravdu pestrá.

Nový design

Šedivé krabice, které vládly PC prakticky od jejich vzniku, se začaly měnit již v minulých letech, avšak teprve v poslední době se o tuto změnu začaly zajímat i významnější firmy. Rok s pořadovým číslem 2004 přinese do mnohých domovů a společností originálně designově řešené počítače a z nich především maloformátové, které nezabírají příliš místa, jsou snadněji přenositelné a mají některé nadstandardní funkce.

Také se budou mnohem více prosazovat notebooky a další mobilní zařízení typu Tablet PC, které již nyní ukusují větší a větší kousky z koláče, který byl doposud určený pro standardní stolní PC.

Nový hardware

Tento rok hodlá společnost Intel představit nové jádro procesoru Pentium 4, které zatím nese kódové označení Prescott. Většinu informací firma stále úspěšně tají; na veřejnost se zatím dostalo pouze to, že čip bude obsahovat 1MB L2 Cache a že bude produkován 90nanometrovou výrobní technologií.

Tento čip by měl umět spolupracovat s nejnovějšími základními deskami, které jsou vybaveny čipovou sadou i865 a i875.

Rozvoj také čekají 64bitové stolní čipy AMD Athlon 64, jedním z podstatných impulsů bude uvedení dalších softwarových produktů, které 64bitový systém využijí. Výroba těchto čipů se také přesune k 90nm výrobní technologii a objeví se i nová patice Socket 939. Na svět přijde „odlehčená“ verze Athlonu 64, který bude mít poloviční L2 Cache o velikosti 512 KB.

Mnohem větší revoluce se však očekává na poli formátů základních desek. Dlouho se bránící ATX desky dostanou tento rok zdatného konkurenta ve formě BTX designu. Ten má jednak umožnit lepší skladbu komponent na desce a také integruje několik nových rozhraní. Deska bude vybavena paticí pro rychlejší procesory s technologií Prescott, která nese označení 778 a bude se dělit o podíl na intelovém trhu spolu se současným Socketem 478. Spolu s malými počítači dojde i k většímu rozšíření formátu ITX, který je určen právě pro miniaturní počítače a speciální designové kreace, jako je počítač v autíčku.

BTX také bude podporovat rozhraní PCI Express, které se má stát náhradou jak PCI, tak AGP slotů. Již nyní se začíná objevovat například na grafických kartách. Nový zvukový standard pro integrovaná řešení Azalia nahradí doposud nejrozšířenější technologii AC 97. Konečně bychom se také měli dočkat nástupu pamětí DDR II, které mají podle původních plánů zhruba rok zpoždění. Rok 2004 bude také patrně posledním, kdy bude počet pevných disků s paralelním rozhraním převyšovat množství disků podporujících Serial ATA.

Rok velkých změn?

Ačkoliv se tento rok objeví množství revolučních technologií, bude ještě nějakou chvíli trvat, než se doopravdy rozšíří. Některé noviky budou potřebovat křest ohněm, než se pro ně rozhodnou i konzervativnější uživatelé.Témata: PCI, Intel, Notebook, Tablet PC

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Novinky od Nestu: teplotní senzor i chytrý zvonek

Videozvonek od Nestu.

Firma Nest, specializující se na chytrou domácnost, představila trojici nových produktů. V rámci bezpečnosti zveřejnila...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Najdete na iDNES.cz