Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vylepšete si Google podle svého. Umí i zprávy z iDNES.cz

aktualizováno 
Přizpůsobte Google svým požadavkům. Změňte vzhled titulní stránky pomocí služby pro personální nastavení. Máme pro vás podrobný návod, jak na to.

Internetový vyhledávač Google vymýšlí pro své uživatele stále nové a nové služby. Chce jim nabídnout kompletní služby na jednom místě. Google již dávno není pouhým internetovým vyhledávačem. Řada z vás možná využívá jejich elektronickou službu zdarma (Gmail), kalendář, mapy, sdílení videa, textový editor atd. Neméně zajímavou službou je však i možnost přizpůsobit si Google vašim požadavkům.

Nedávno jsme vám v článku Oblíbené odkazy na stránky mějte vždy při ruce představili několik českých služeb, díky kterým budou vaše internetové odkazy při vašich cestách stále po ruce. Něco podobného nabízí i Google. Avšak nespecializuje se pouze na uchovávání záložek a linků, ale přidává mnohem více. Uživatelé, kteří bez tohoto vyhledávače již nenajdou ani nejbližší pneuservis si na titulní stránce mohou nechat zobrazovat aktuální zpravodajství předních světových médií, svoji e-mailovou schránku, informace o počasí a aktuálním času a ještě více.

Proč personalizovat?
Uživatel bude mít plnou kontrolu nad vzhledem titulní stránky Google, přičemž získá celou řadu zajímavých služeb, které s ním budou stále, kdykoliv se připojí k internetu. Své nastavení si přitom může měnit kdykoliv jen bude chtít. Základem jsou rubriky. Do nich si lze přidávat nejen vše potřebné, ale dokonce s nimi je možné šoupat sem a tam. Stačí rubriku uchopit myší a posunout na nové místo. U některých služeb je možné přizpůsobit i počet a charakter položek V rubrikách se potom mohou nacházet např. zprávy z různých oborů, oblíbené záložky, čtečka RSS atd.

Personalizace Google

Jak na to
Abyste mohli službu využívat, musíte přejít na adresu www.google.com/ig. Nyní stačí, když kliknete na odkaz Přizpůsobte si ji podle potřeb. Přepnete se na stránku, kde si vyberete rubriky, které budete chtít mít na své stránce. Celkem jich tu naleznete 24. Nechybí kalendář, informace o počasí, Gmail, zprávy ze světa, ale také z českých portálů (mj. iDNES.cz, Technet.cz, Root.cz atd.).

Personalizace Google

Kliknete–li na odkaz Kompletní kolekce, zobrazí se všechny dostupné rubriky. Ty jsou setříděny podle zaměření – populární, zprávy, nástroje, komunikace, zábava a hry, finance, sporty, životní styl, technologie a nový obsah. V každé z této oblasti naleznete na výběr několik zdrojů (včetmě těch českých). Tlačítkem Přidat je umístíte na svoji vlastní stránku. Již přidané služby poznáte podle toho, že jsou zatrhnuté a zároveň méně viditelné. Někdy je složité hledanou rubriku najít. Například u zpráv, než se propracujete k iDNES.cz, vám to bude nějakou dobu trvat. V tom případě využijte možnost Prohledat obsah domovské stránky (nachází se v horní a dolní části webu).

Personalizace Google

Jste-li s výběrem hotovi, klikněte na Zpět na domovskou stránku. Nyní si rubriky upravte podle toho, jak vám to vyhovuje. Stačí kliknout na odkaz Upravit. Zobrazí se možnosti nastavení služby (u e-mailu např. počet zobrazených zpráv, u počasí pro jakou zemi se má zobrazovat atd.).

Personalizace Google

Proveďte také jejich seřazení (tahem myší). Tlačítkem X ji můžete kdykoliv odstranit a druhým minimalizovat (nebude zabírat tolik místa na obrazovce.).

Personalizace Google

Osobní stránka s vámi
Abyste právě vytvořenou stránku mohli využívat i u jiných počítačů, je nutné ji uložit (jinak ji budete moci používat pouze na tomto PC, kde si ji pamatují cookies). To učiníte tak, že se přihlásíte ke svému Google Accounts (účet u Google). Pokud ho ještě nemáte, stačí si ho vytvořit. Vpravo nahoře klikněte na odkaz Přihlásit se. Nyní se buď přihlaste (například používáte-li Gmail, tak zadejte údaje), nebo klikněte na Vytvořte si účet nyní a proveďte registraci.

Personalizace Google

Přidejte si nové rubriky
Chcete-li si přidat zprávy z jiného serveru, který není uveden v seznamu, můžete tak učinit. Stačí, když se přesunete na výběr rubrik a vedle horního pole kliknete na odkaz Přidat prostřednictvím adresy URL. Takto si například můžete přidat vlastní RSS kanály či odkazy na užitečné weby. Ty potom budete mít k dispozici na vaší stránce pod odkazem Pojmenovat tuto záložku. Můžete jí dát i vlastní název.

Personalizace Google

Závěrem
Služeb na internetu přibývá jako hub po dešti, což je jen dobře. Google personalize mezi ně patří a uživatelům může zpříjemnit a především ulehčit brouzdání po internetu z jiných počítačů než jen z těch jejich. Jde vlastně o miniaplikace (Gadgets), které mohu vytvářet vývojáři. Podobné služby však naleznete i na jiných portálech, takže si stačí pouze vybrat.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Proč ruský tank narazil do domu v Liberci, už se nedozvíme. Zabil dva lidi

Sovětský tank narazil do podloubí domu na náměstí v Liberci. Přímo pod troskami...

Tu fotografii zná asi každý. Ruský tank naráží do podloubí na náměstí v Liberci. Lidé v panice prchají, ostatní...

Další z rubriky

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Najdete na iDNES.cz