Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vylepšete si Windows XP. Poradíme vám, jak na to

aktualizováno 
Pokud vám připadají Windows XP již okoukaná, máme pro vás několik rad, jak si je vylepšit. Stáhněte si programy, které váš desktop rozšíří o stovky různých funkcí.

BootSkin | foto: Stahuj.cz

Podívejte se na speciální aplikace, díky kterým můžete Windows XP vdechnout nový život a přidat řadu méně či více užitečných funkcí a vlastností.

WindowBlinds

WindowBlinds je velice známý a rozšířený program, který vám umožní osvěžit již značně okoukaný vzhled vašich Windows. Tento shareware obsahuje pár základních skinů, které změní vzhled vašeho operačního systému (viz. screenshoty). Nejedná se však čistě o změnu vzhledu, můžete například přidávat speciální funkce pro panely, změnit všechny ikony a animace atd.

V plné verzi vám program dokonce umožňuje vytvářet vlastní skiny nebo stahovat spousty vzhledů z internetu. Nejefektnější může být pro mnoho uživatelů kompletní změna pracovního prostředí na vzhled ve stylu Windows Vista  Aero nebo naopak úprava vzhledu nového operačního systému. Aplikace Window Blinds totiž plně podporuje právě také systém Windows Vista.

Program můžete získat na serveru Stahuj.cz zde... ( 8,8 MB, shareware)

WindowBlinds 

Lclock

Dalším krůčkem směrem k novějšímu designu vašich Windows XP může být instalace utility Lclock, která inovuje grafický vzhled hodin a kalendáře ve Windows XP.

Kalendář může být skryt, nebo stále zobrazen na ploše. Názvy dnů a měsíců jsou primárně v angličtině, ale můžete je nastavit dle vlastních preferencí (tj. česky i s diakritikou). Vzhled kalendáře si můžete dále upravit změnou fontu, velikosti písma, barev apod.

V kalendáři je zabudován také úkolovník. Stačí dvojklik na libovolný den a můžete si přidat tolik úkolů, kolik chcete (spolu s nastavením budíku). Na aktuální úkoly jste upozorněni pomocí pop-up okna.

Program můžete získat na serveru Stahuj.cz zde... ( 0,2 MB, freeware)

Lclock

LogonStudio

Nelíbí se vám stále stejná modrá přihlašovací obrazovka? Použijte LogonStudio. LogonStudio dovolí uživateli Windows XP editovat, změnit a použít nové přihlašovací obrazovky.
Díky vizuálnímu editoru, se kterým je snadné vytvořit si vlastní logon obrazovky, můžete využít fantazii a přizpůsobit si přihlašování svým představám.

A pokud se vám nechce nic vytvářet, není nic jednoduššího, než stáhnout si již hotové téma z oficiálních stránek nebo ze stránek deviantart.com, kde najdete tisíce nejrůznějších motivů.

Program můžete získat na serveru Stahuj.cz zde... ( 1,8 MB ,freeware )

LogonStudio

BootSkin

Když lze změnit přihlašovací obrazovku, proč si také nezměnit to první, co při zapnutí počítače vidíte. Tedy bootovací obrazovku. To jednoduše a bezpečně můžete provést pomocí programu BootSkin, který dovolí uživateli měnit Windows 2000 a Windows XP zaváděcí (startovací) obrazovky.

Na rozdíl od jiných programů mění BootSkin obrazovky bezpečným způsobem, při kterém nenahrazuje nic v jádře Windows ani nepotřebuje, aby uživatel stahoval náhradní Windows XP záplaty atd.

Zaváděcí obrazovky, které nastavíte s BootSkin, mají typicky kolem desítek Kb ve srovnání s dalšími programy, jejichž soubory přesahují 2 MB.

Program můžete získat na serveru Stahuj.cz zde... ( 1 MB, freeware)

BootSkin

Yahoo! Widget Engine

Yahoo! Widget Engine (dříve Konfabulator) je JavaScript runtime engine pro Windows a Mac OS X, který vám umožní spouštět malé soubory zvané Widgets.

Widgets mohou být okna s funkcí malých budíků, kalkulaček, signalizátorů síly WiFi signálu, užiteční informátoři o změnách cen akcií nebo mohou třeba zprostředkovat informace o počasí. Možnosti těchto šikovných prográmků jsou prakticky neomezené.

Největší výhodou Yahoo! Widget Enginu oproti dalším aplikacím využívajícím skripty je plné využití potenciálu současné pokročilé grafiky. Yahoo! Widget Engine není omezen tradičními okraji oken, doslova vpluje na váš desktop pomocí řady různých pěkných přechodových efektů.

Báječné je, že použití Yahoo! Widget Enginu a Widgets je úplně snadné. Na domácí stránce tohoto programu si můžete stáhnout obrovské množství různých Widgets.

Pro fanoušky tuningu desktopu je Yahoo! Widget Engine jako splněný sen.

Program můžete získat na serveru Stahuj.cz zde... ( 11,7 MB, freeware)

Yahoo! Widget Engine

IconTweaker

IconTweaker je freeware aplikace, která vám umožní měnit a získávat ikony ve Windows.

Měnit všechny ikony můžete buď pomocí předinstalovaných balíčků, nebo si jednoduše měnit jen ty ikony, které chcete. S aplikací také není problém vytvořit si svůj vlastní balíček ikon, který lze snadno uložit. Změna všech ikon je pak otázka okamžiku.

Program vám také pomůže, pokud potřebujete získat ikonu ze souboru. Ihned tak můžete získat ikony se souborů .exe nebo .dll. IconTweaker je velice podobný programu IconPackager, který sice nabízí větší množství balíčků, ale není zdarma.

Program můžete získat na serveru Stahuj.cz zde... ( 2,9 MB, freeware)

IconTweaker 

ObjectDock

ObjectDock je desktop lišta s nástroji, která zpřístupňuje jakékoli vaše programy. Navíc nabízí velice pěkné animační efekty po najetí na ikonu myší a zobrazuje miniaturní zmenšeniny otevřeného okna pro snadné přepínání mezi aplikacemi.

Můžete také využít funkce "táhni" a "pusť" pro snadné přidání vaší oblíbené složky nebo programu na lištu s nástroji. ObjectDock také zahrnuje předpověď, která po nastavení zobrazuje aktuální podmínky pro váš kraj, stejně jako přístup ke složkám, času atd. Na stránkách Wincustomize.com najdete celou řadu ikon, pozadí a rozšíření pro ObjectDock volně ke stažení.

Program můžete získat na serveru Stahuj.cz zde... (12 MB, freeware )

ObjectDock

TransBar

Jednoduchý prográmek, který vašim Windows přidělí efekt průhledné lišty (hlavního panelu), a tím můžete např. vidět vaše oblíbené pozadí na celé ploše nebo si prostě jen zpestřit fádní vzhled Windows.

Efektní průhlednou lištu pak můžete mít i bez Windows Vista. A navíc lze intenzitu průhlednosti libovolně měnit. Pokud použijete ten správný vizuální styl, můžou vaše Windows Xp vypadat stejně jako na screenshotech i bez použití Windowblinds či jiných programů.

Program můžete získat na serveru Stahuj.cz zde... ( 0,1 MB, freeware)

TransBar

Závěrem

Pokud vás nějaký program zaujal, určitě ho vyzkoušejte. Kýžených výsledků většinou dosáhnete kombinací více takovýchto programů najednou. Proč se dívat na stále stejná a fádní Windows XP, když můžete svůj počítač stylizovat přesně podle svého gusta a momentální nálady.

Pro někoho může být využití podobných aplikací přínosem a možnost přizpůsobení Windows se stane jeho koníčkem. Jistě se ale najdou i tací, kteří nad takovými úpravami mávnou rukou a ze strachu o výkon raději vypnou vše, co by mohlo jen trochu zpomalovat jejich počítač.

Pokud to s úpravami plochy a změnou vzhledu myslíte vážně, určitě byste měli navštívit stránky www.deviantart.com, www.wincustomize.com, www.joejoe.org nebo www.winmatrix.com, kde najdete desetitisíce témat, skinů, motivů, rad a nápadů nejen z oblasti Windows.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Stáhněte si zdarma: Pořady tuzemských TV, i když nejste on-line

Ilustrační foto

Stahovač FreeRapid Downloader stáhne soubory z různých míst i streamované videa z YouTube, ČT, TV Prima, Nova apod....

Najdete na iDNES.cz