Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výměnný systém Kazaa čelí jedné pohromě za druhou

aktualizováno 
Nová verze klienta pro výměnné sítě Kazaa čelí jedné vlně problémů za druhou. Ještě se ani nestačila vzpamatovat z ocenění největšího nosiče spyware na internetu a již její výrobce čelí žalobě ze strany nahrávacích společností.
Nedávno přišla na svět již třetí verze programu Kazaa, který patří mezi nejrozšířenější software pro sdílení souborů prostřednictvím tzv. peer-to-peer (P2P) sítí. Tento program společnosti Sharman Networks je trnem v oku nejen vydavatelům hudebních nahrávek a filmů, ale také některým společnostem, které se zabývají počítačovou bezpečností.

Kazaa telefonuje po internetu

Nová verze programu Kazaa jednak vylepšuje některé možnosti vyhledávání souborů, ale také míří do zcela nových oblastí.

Nově si například může uživatel prohlédnout až 3 000 možných odkazů, k nimž se postupně dostane prostřednictvím funkce Najdi víc.

Nová oblast působení pak míří do internetové telefonie (IP telefonie). Každý uživatel tohoto programu jej nyní může využít jako terminál pro vstup do virtuální telefonní sítě Skype, kterou mají na svědomí také Sharman Networks. Jejím prostřednictvím se pak může přes internet zdarma hlasově spojit s jiným uživatelem tohoto stále populárnějšího způsobu telefonování. Ten oslovil již více než jeden milión uživatelů na celém světě. Navíc již existují i brány, které umožní placený přístup do veřejné telefonní sítě.

Kazaa je nejhorší nosič spyware

Podle studie, kterou zveřejnila společnost Computer Associates (CA), vede Kazaa první pětku spywarových hrozeb na internetu.

Spyware je program, který se usadí ve vašem počítači a může tak například shromaždovat údaje o vašich internetových návycích, v horším případě krade citlivé údaje jako jsou hesla.

Špatnou pověst mají také programy typu Adware, které zase slouží ke zobrazování reklam v určených programech. Jejich hlavním problémem je, že zabírají místo na disku, zpomalují systém a obtěžují uživatele. Programy typu spyware či adware mají na svém počítači čtyři z pěti uživatelů.

Samotná Kazaa není sice spyware či adware, ale některé programy, které by si již toto ohodnocení zasloužily jsou k ní přibaleny. Je také velikým potenciálním nebezpečím, že se jejím prostřednictvím takový software ve vašem počítači usadí. A právě proto, že byl tento program stažen více něž 200 miliónkrát, byl takto vysoko ohodnocen. Kazaa podle CA dokáže zpomalit chod počítače a ubrat zbytečně místo na disku, právě v důsledku mnoha přibalených spyware a adware programům.

Pokud se však podíváte na oficiální stránky tohoto programu, zjistíte, že je zde tomuto problému věnována celá jedna část. V ní tvůrci tvrdí, že podle jejich výkladu spyware, žádný takový program součástí Kazy není.

Kazaa prý může za porušování autorských práv

A aby se lidé od Sharman Networks nenudili, musí v Austrálii čelit žalobě ze strany nahrávacích společností. Právníci žalující strany tvrdí, že si uživatelé Kazy měsíčně vymění zhruba 3 miliardy souborů, přičemž v drtivé většině porušují autorská práva. Doposud podobné soudní pře skončily rozhodnutím, že za obsah, který takto putuje mají zodpovědnost uživatelé a P2P programy jsou jen zneužitým nástrojem. Nyní však má být tento stav prolomen. Žalující strana hodlá dokázat, že lze v Kazee využít některé nástroje, které mají umožnit zabránit zneužívání autorských práv, ale nejsou využívány.

Podobných soudních pří již ale mají Sharman Networks za sebou několik. Naposledy se nepodařilo prosadit názor nahrávacích společností před soudem v Holandsku před necelým rokem. Firma možná i na základě tohoto vítězství požádala v létě soud ve Spojených státech, aby potvrdil, že je program Kazaa legální a neporušuje tak zákony USA.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Vylepšete si Skype například aktivací nahrávání konverzace

„Žijete v Severní Americe?“ ptala se třída z Červeného vrchu. „Néé,“ usmívají...

Nejen textovou komunikaci, ale také tu zvukovou či videohovory včetně těch konferenčních je možné zaznamenat a uchovat...

Najdete na iDNES.cz