Vyměňte si data podáním ruky – rychlost 10Mb/s

  • 11
Dvě japonské telekomunikační společnosti se pokoušejí najít systém, jak udělat z lidského těla médium pro přenos informací. Kdy si zapíšeme vedle drátových, bezdrátových a optických systémů pro přenos dat i člověka?

Dnešní svět nabízí nepřeberné možnosti a způsoby přenosu dat. Starý dobrý kovový drát nyní doplňují optická vlákna, data se přenášejí také pomocí rádiových signálů či fotonů. Dvě japonské telekomunikační společnosti nyní chtějí využít lidského těla jako dalšího média pro přenos dat.

Pošlete e-mail dotykem

Společnosti Nippon Telegraph and Telephone Corp. a jeho pobočka NTT DoCoMo Inc. na základě výzkumů zjistily, že lidské tělo je dostatečně kvalitní vodič na to, aby jej nechaly ležet ladem a nevyužily jej. Rozhodly se tedy, že vyvinou technologii, která umožní tuto vlastnost použít pro přenos dat. Předpokládá se, že systém bude nejdříve upraven pro PDA, odkud ale není příliš velký krok k dalším přenosným zařízením, jako je mobilní telefon nebo i MP3 přehrávač a další podobná zařízení. Zařízení, které umožní posílat přes lidské tělo informace a data, dokáže vysílat a přijímat slabé elektrické signály, které využijí vodivost uživatele pro vytvoření elektrického okruhu. Samotné pouzdro na PDA a další výstroj by měly umožnit, že komunikace bude probíhat, i když bude zařízení bezpečně umístěno v kapse uživatele. V podstatě se tak lidem dá možnost během krátké chvilky (delší podání ruky), kdy budou ve fyzickém kontaktu, přenést navzájem kontaktní informace, e-mail, nebo menší fotografii.

Podaly si pouze ruce nebo si rovnou vyměnily elektronické vizitky? 

V rámci experimentů, které při výzkumu probíhaly, se dosáhlo přenosové rychlosti až 10 Mb za sekundu. Nemusíte se bát, že by tento systém mohl váš organizmus poškodit. Elektrické impulsy jsou natolik slabé, že byste je neměli ani ucítit. Větší problém vidíme se statickou elektřinou, kterou člověk za celý den nachytá více než dost.Ví se, že dostatečně silný výboj dokáže poškodit například paměťové čipy, ale snad si i s tímto problémem tvůrci poradili.

Budoucnost

Technologie má dokonce umožnit přenos dat všude, kde to materiál dovolí. Takže se k vám příslušné informace mohou dostat i při stisknutí kliky, přes kovový konferenční stolek a mnoha dalšími cestami. Konečně se tak bude moci člověk v přeneseném slova smyslu nakazit při podání ruky i počítačovým virem, nebo velice nenápadně předávat tajné informace.

Nedá se jednoznačně říci, zda se tato technologie prosadí v širším měřítku. Minimálně zpočátku bude spíše působit pro její uživatele jako hračka, než konkurence zavedenějším systémům.

 

Zdroj: News.com