Joseph Pompei předvádí svůj ultrazvukový reproduktor

Joseph Pompei předvádí svůj ultrazvukový reproduktor | foto: ČTK

Vynálezce unikátního zvukového reflektoru navštívil Prahu

  • 8
Prezentovat svůj ultrazvukový reproduktorový systém Holosonics AudioSpotLight přijel do Česka jeho tvůrce Joseph Pompei. Tento systém je unikátní tím, že dokáže poslat bezhlučně zvuk na určité místo, kde jej mohou posluchači slyšet.
Revoluční audiotechnologie ultrazvukových reproduktorů, které šíří zvuk v podobném paprsku jako světlo, si tak razí cestu i do České republiky. Tato technologie dovoluje zvuk přesně namířit na požadované místo tak, aby lidé stojící mimo něj nic neslyšeli.

Zvuk je podle Pompeie možné projektovat jako světlo. Pokud by si taková zařízení nakoupil například autosalon, který by vystavoval například třicet automobilů, pak toto zařízení umožní, aby informace o každém z vozů slyšeli jen zájemci stojící před ním. Ve výstavní hale by mohl být osloven libovolný počet skupin návštěvníků a vzájemně by nebyly rušeny.

"Neprodáváme zacílený zvuk, ale to ticho," uvedl Pompei. Hodnota výrobku, jehož cena se nyní na americkém trhu pohybuje od jednoho do dvou tisíc dolarů a v Česku bude zřejmě stát kolem 40 000 korun, spočívá v tom, že lidé nemusí poslouchat to, co nechtějí. Pompei řekl, že používá toto zařízení ve svém bytě. Když sleduje televizní program nebo video, slyší zvuk jenom on a jeho přítelkyně si může za naprostého ticha číst knihu.

Podle českého stoupence této technologie Jana Hanáka není daleko doba, kdy budou se zákazníky komunikovat bankomaty, aniž by to mohl poslouchat kdokoli jiný, což ocení například slepci či lidé se špatným zrakem. Slepci na přechodu nebudou čekat na cvakání, které je upozorňuje na zelenou, ale semafory s nimi budou hovořit, dodal. Zařízení je energeticky nenáročné a podle jeho stoupenců zdraví neškodné.

My jsme tento systém vyzkoušeli a vám přinesli test na začátku minulého roku v článku Slyšeli jsme zvuk, který se chová jako světlo. Test zvukového reflektoru.
,