Tim Berners-Lee vynalezl web v roce 1989. Ilustrační foto z konference World...

Tim Berners-Lee vynalezl web v roce 1989. Ilustrační foto z konference World Wide Web 2012 v Lyonu. | foto: Profimedia.cz

Na internetu má být nepořádek, říká otec webu. Dvojité lomítko by zrušil

  • 70
Právě před 25 lety se v laboratoři v CERNu zrodil World Wide Web. Britský programátor Tim Berners-Lee tehdy hledal způsob, jak lépe spolupracovat s kolegy. Nápad jeho šéfovi připadal "vágní, ale vzrušující". Dnes Berners-Lee, přezdívaný "otec webu", vyzývá k decentralizaci a otevřenosti.

"Věřím, že budoucnost webu je ohrožena některými vládami, které zneužívají svou moc," píše Tim Berners-Lee v březnovém vydání britského magazínu Wired. "Dále web ohrožují některé firmy, které mohou zavinit narušení volného trhu na internetu, a také kriminální aktivity."

Proč web uspěl?

Tim Berners-Lee se zamýšlí nad tím, co stojí za úspěchem jeho konceptu:

  • Univerzálnost - Web funguje bez ohledu na typ dat, jazyk nebo technologii.
  • Otevřenost - Kdokoli může stavět na otevřených standardech W3C apod.
  • Decentralizovanost - Žádná konkrétní autorita nemá nad webem vládu.
  • Spolupráce - Od začátku na webu spolupracovali nadšenci z celého světa.

Podle zakladatele webu je i tak rozhodně co slavit. Web je ve 25 letech největší zásobárna informací a nejsilnější komunikační nástroj současnosti. "Je životně důležitý pro podnikání, komunity i demokracii vůbec," domnívá se Sir Berners-Lee. "Měli bychom se s hrdostí podívat na to, co jsme společně vybudovali. A je důležité, aby komunita nadšenců (tzv. geeků) přemýšlela o tom, jaká je budoucnost webu a jakou za ni mají zodpovědnost." Záležet podle něj bude na tom, jak se k vývoji Webu postaví obyčejní lidé.

Vágní návrh, který změnil svět

Sám Berners-Lee pracoval na návrhu systému umožňující hypertextové propojování informací větší část 80. let. V březnu 1989 vytvořil koncept, který je dnes považován za přelomový. Poslal kolegům oběžník. Nikdo nereagoval. Zeptal se tedy kolegy, co má udělat pro to, aby získal nějakou odezvu. "Mohl bys poslat oběžník," navrhl tehdy dotyčný. "Jestli jsem někdy dostal znamení, že opravdu potřebujeme nový systém komunikace, pak to bylo právě v ten moment," vzpomíná Tim Berners-Lee.

"Vágní, ale vzrušující" - tak označil Berners-Leeův nadřízený jeho návrh z března 1989. Z nástroje "Information Management" se během následujících let vyklubal systém sdílení informací známý jako World Wide Web.

"Jako mnoho pětadvacetiletých, také web teprve začíná ukazovat svůj potenciál," myslí si jeho vynálezce. "Je radikálně otevřený, rovnostářský a decentralizovaný. Mění svět a my jsme teprve začali objevovat jeho skutečné možnosti."

Co si musí web zachovat, aby se mohl dál rozvíjet?

Dnes 58letý programátor je při ovlivňování vývoje webových technologií nadále aktivní. Kromě osvětových přednášek předsedá W3C (World Wide Web Consortium), založil nadaci World Wide Web Foundation a vedl výbor pro využití webu ve vědeckém výzkumu (dříve WSRI). Jeho názor na to, co je důležité pro "zdravý rozvoj Webu", je tedy celkem známý. Web si podle něj musí zachovat:

Mobilní a africká budoucnost

"Všude čteme příklady o tom, že zemědělec v Africe si na internetu vyhledá ceny obilí v dalekém městě nebo rozšíření malárie. Ano, to je pravda, ale takové příklady dělají z Afriky v našich představách úplně záhadné a odcizené místo. Pravdou je, že jsou zde oblíbené stejné služby, jako na západě: Google, Facebook, Wikipedia, místní tisk apod.  A je vzrušující, že každý nový uživatel přinese na internet něco nového, co jsme nemohli předvídat."

Jimmy Wales, zakladatel Wikipedia.org

  • Decentralizovanost: "Některé populární služby mají téměř monopolní postavení. Přestože to může mít i pozitivní dopady, nesmíme zapomínat na nebezpečí koncentrované moci, která může v důsledku vytvořit velmi křehkou infrastrukturu." Naopak nepořádek a decentralizovanost podle něj vedou k lepším inovacím a zajímavějšímu vývoji.
  • Otevřenost: "Stejně jako decentralizovanost, otevřenost Webu dává lidem nové nástroje pro pozitivní ekonomické i sociální inovace."
  • Inkluzivita: "Až 60 procent populace zatím nemá přístup k internetu. Často kvůli ceně mobilního a pevného připojení. Web také musí být uzpůsoben lidem s postižením. Praxe ukazuje, že takto přístupný web je pak užitečnější všem."
  • Soukromí, svoboda slova a bezpečí: "Cenzura porušuje svobodu slova naprosto evidentním způsobem, ale špionáž ji ohrožuje jinak, nepřímo, vytváří atmosféru obav z následků. Pětadvacáté výročí webu je ideální příležitost k tomu, aby občané a uživatelé volali po nové analýze zákonů a standardů, kterým naše soukromí na internetu podléhá."
Tim Berners-Lee pózuje u serveru NeXT, na kterém běžela jeho první webová...
Původní "parta" z CERNu, která se podílela na vývoji WWW. Zleva: Robert...

Tim Berners-Lee pózuje u serveru NeXT, na kterém běžela jeho první webová stránka, a tedy i první webová stránka vůbec. Vpravo pak celá jeho "parta" z CERNu, která se na vývoji webu podílela.

Celá sekce časopisu Wired věnovaná 25. výročí webu se jeho vynálezem zabývá ze všech stran a dává prostor akademikům, podnikatelům i internetovým celebritám. Tim Berners-Lee se však i v rozhovoru o vážných věcech dostal k odlehčenější otázce. Co by udělal jinak, kdyby Web navrhoval dnes?

"Určitě bych zrušil to dvojité lomítko za dvojtečkou," usmívá se vynálezce. "Opravdu tam k ničemu neslouží. Ale tehdy mi to přišlo jako dobrý nápad."