Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vypínejte počítač na noc, ochráníte PC i peněženku

aktualizováno 
Možná jste již narazili na dilema, zda při ukončení práce na počítači tento přístroj vypnout. A nejen počítač. Mnohé elektrické spotřebiče v „pohotovostním“ módu nakonec spotřebují více energie než při pracovní činnosti.
Jsou lidé, kteří i při krátkém odchodu z kanceláře na oběd vypínají počítač. Druhý extrém pak představují uživatelé, jejichž systém běží neustále, a pokud dojde k jeho kolizi, tak PC pouze restartují. Zastánci pravidelného vypínání i dlouhodobého provozu mají na podporu svého chování mnoho argumentů.

Vypínat, či ne?

První zmíněný přístup uživatele je asi to nejhorší, co může člověk pro svůj počítač udělat. Příliš časté vypínání a zapínání počítače způsobuje jeho vyšší opotřebení, které může vést až k poškození. Celý problém však nespočívá v elektrických nárazech, které vznikají při uvedení počítače do chodu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mnohem závažnější pro životnost jednotlivých součástí PC jsou prudké tepelné změny, jež jsou se spuštěním systému spojené. Během několika málo desítek minut se teplota některých komponent dostane nad 70° Celsia a při vypnutí poměrně rychle klesá.

V důsledku těchto změn teploty pak nejvíce trpí součásti s materiály s různou tepelnou roztažností. Zvyšuje se tak riziko vzniku únavových trhlin, ale objevuje se i poškození vodičů či pouzder čipů.

Hlavní problém pak vzniká u pájených spojů na základní desce, kde jsou k sobě připojovány obvody a rozšiřující adaptéry, které mají různou tepelnou roztažnost. Na základě různé roztažnosti v těchto místech vzniká vysoké napětí. To může v dlouhodobém horizontu způsobit prasknutí takového spoje, když dojde k vytvrzení cínu, který tak ztrácí svou pružnost. Čím méně kvalitní je výrobek, tím větší je šance, že se při neustálém vypínání a zapínání podobný problém vyskytne.

Stav podle Specifikace pokročilé správy napájení Funkčnost Spotřeba
Zapnutý systém (Power On) plně funkční bez úspor
Aktivace správy napájení (APM) nevyužívaná zařízení jsou po určité době přepnuta do režimu úspor malá úspora
Pohotovostní režim (Stand by) systém nefunkční, většina zařízení v režimu úspory, stav uložen v paměti, možnost okamžitého přechodu do APM větší úspora
Režim spánku (Suspend) systém nefunkční, valná většina zařízení vypnuta, stav uložen na disku, pomalé oživení do APM vysoká úspora
Vypnutý počítač (Power Off) systém nefunkční, vypnut i zdroj napájení maximální úspora

Ideální však není ani stav, kdy systém běží neustále. Vedle rychlejšího opotřebení různých komponent je potřeba brát v úvahu i spotřebu elektrické energie i možné riziko požáru. A právě důraz na snižování spotřeby elektřiny vede k tomu, že se doporučuje počítač při odchodu z práce vypínat. Elektrickou energii však nespotřebovávají jen počítače.

Nenápadní žrouti

Spotřeba elektrické energie stoupá a ne vždy je využívána efektivně. Velkým hříšníkem jsou přístroje, které jejich uživatelé nevypínají a nechávají je v pohotovostním režimu. Ten sice snižuje spotřebu zařízení v poměru k plnému provozu, ale nešetří ji zase tolik.

Studie, která byla nedávno provedena japonských domácnostech, odhalila, že spotřebiče, které jejich uživatelé v době nečinnosti nevypínají a ty tak zůstávají v pohotovostním režimu, spotřebují až 10 % z veškeré elektrické energie, která je těmito domácnostmi využita. Například obyčejná mikrovlnná trouba spotřebuje během své životnosti více elektrické energie na osvětlení svého digitálního displeje než na práci s potravinami.

I proto americký prezident Bush nedávno nařídil státním orgánům a úřadům, aby nenakupovaly přístroje a zařízení, u nichž se pohybuje spotřeba v tzv. pohotovostním režimu (Standby) nad úrovní 1 W.

Jak z toho ven?

Jak již bylo naznačeno výše, nemá smysl při každém přerušení práce s elektrickým zařízením jej vypínat. Mnohem důležitější je zamyslet se nad tím, které spotřebiče běží zbytečně a dodržování podobných zásad, jako je ta, že se při odjezdu na dovolenou nezapomene vypnout veškeré elektrické příslušenství. Můžete tak dokonce zabránit potencionálnímu požáru.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz