Vypínejte počítač na noc, ochráníte PC i peněženku

  • 134
Možná jste již narazili na dilema, zda při ukončení práce na počítači tento přístroj vypnout. A nejen počítač. Mnohé elektrické spotřebiče v „pohotovostním“ módu nakonec spotřebují více energie než při pracovní činnosti.
Jsou lidé, kteří i při krátkém odchodu z kanceláře na oběd vypínají počítač. Druhý extrém pak představují uživatelé, jejichž systém běží neustále, a pokud dojde k jeho kolizi, tak PC pouze restartují. Zastánci pravidelného vypínání i dlouhodobého provozu mají na podporu svého chování mnoho argumentů.

Vypínat, či ne?

První zmíněný přístup uživatele je asi to nejhorší, co může člověk pro svůj počítač udělat. Příliš časté vypínání a zapínání počítače způsobuje jeho vyšší opotřebení, které může vést až k poškození. Celý problém však nespočívá v elektrických nárazech, které vznikají při uvedení počítače do chodu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mnohem závažnější pro životnost jednotlivých součástí PC jsou prudké tepelné změny, jež jsou se spuštěním systému spojené. Během několika málo desítek minut se teplota některých komponent dostane nad 70° Celsia a při vypnutí poměrně rychle klesá.

V důsledku těchto změn teploty pak nejvíce trpí součásti s materiály s různou tepelnou roztažností. Zvyšuje se tak riziko vzniku únavových trhlin, ale objevuje se i poškození vodičů či pouzder čipů.

Hlavní problém pak vzniká u pájených spojů na základní desce, kde jsou k sobě připojovány obvody a rozšiřující adaptéry, které mají různou tepelnou roztažnost. Na základě různé roztažnosti v těchto místech vzniká vysoké napětí. To může v dlouhodobém horizontu způsobit prasknutí takového spoje, když dojde k vytvrzení cínu, který tak ztrácí svou pružnost. Čím méně kvalitní je výrobek, tím větší je šance, že se při neustálém vypínání a zapínání podobný problém vyskytne.

Stav podle Specifikace pokročilé správy napájení Funkčnost Spotřeba
Zapnutý systém (Power On) plně funkční bez úspor
Aktivace správy napájení (APM) nevyužívaná zařízení jsou po určité době přepnuta do režimu úspor malá úspora
Pohotovostní režim (Stand by) systém nefunkční, většina zařízení v režimu úspory, stav uložen v paměti, možnost okamžitého přechodu do APM větší úspora
Režim spánku (Suspend) systém nefunkční, valná většina zařízení vypnuta, stav uložen na disku, pomalé oživení do APM vysoká úspora
Vypnutý počítač (Power Off) systém nefunkční, vypnut i zdroj napájení maximální úspora

Ideální však není ani stav, kdy systém běží neustále. Vedle rychlejšího opotřebení různých komponent je potřeba brát v úvahu i spotřebu elektrické energie i možné riziko požáru. A právě důraz na snižování spotřeby elektřiny vede k tomu, že se doporučuje počítač při odchodu z práce vypínat. Elektrickou energii však nespotřebovávají jen počítače.

Nenápadní žrouti

Spotřeba elektrické energie stoupá a ne vždy je využívána efektivně. Velkým hříšníkem jsou přístroje, které jejich uživatelé nevypínají a nechávají je v pohotovostním režimu. Ten sice snižuje spotřebu zařízení v poměru k plnému provozu, ale nešetří ji zase tolik.

Studie, která byla nedávno provedena japonských domácnostech, odhalila, že spotřebiče, které jejich uživatelé v době nečinnosti nevypínají a ty tak zůstávají v pohotovostním režimu, spotřebují až 10 % z veškeré elektrické energie, která je těmito domácnostmi využita. Například obyčejná mikrovlnná trouba spotřebuje během své životnosti více elektrické energie na osvětlení svého digitálního displeje než na práci s potravinami.

I proto americký prezident Bush nedávno nařídil státním orgánům a úřadům, aby nenakupovaly přístroje a zařízení, u nichž se pohybuje spotřeba v tzv. pohotovostním režimu (Standby) nad úrovní 1 W.

Jak z toho ven?

Jak již bylo naznačeno výše, nemá smysl při každém přerušení práce s elektrickým zařízením jej vypínat. Mnohem důležitější je zamyslet se nad tím, které spotřebiče běží zbytečně a dodržování podobných zásad, jako je ta, že se při odjezdu na dovolenou nezapomene vypnout veškeré elektrické příslušenství. Můžete tak dokonce zabránit potencionálnímu požáru.