Vyplňování ID3 Tagů zvládne TagScanner 4.5 levou zadní

  • 2
Zapisování desítek informačních ID3 Tagů je bez specializovaného nástroje práce na několik hodin. Pokud ale máte všestrannou utilitku TagScanner, stane se noční můra zábavou a práce koníčkem. Proč ji nenainstalovat? Je zdarma!

Sbírání MP3 souborů patří v dnešní době mezi velmi oblíbené činnosti. Není problém sehnat stovky či tisíce empétrojek a zařadit je do vlastní sbírky. Pokud však chceme udržet v neustále se rozrůstající kolekci pořádek a určitý standard ve vzhledu ID3 Tagů, potom se rovněž jedná o časově velmi náročnou činnost. Díky obrovské popularitě empétrojek dnes naštěstí existuje celá řada programů, s jejichž pomocí lze potřebný čas radikálně snížit. Předpokládejme tedy, že máme již všechny nově zařazené soubory roztříděny do adresářů podle jednotlivých alb šikovnou sharewarovou utilitkou ShufflePlay (přečtěte si naši recenzi) a nyní přichází na řadu další monotónní a únavná činnost, kterou je postupné přejmenovávání většiny empétrojek a úprava jejich ID3 Tagů v zájmu jejich snadné identifikace při přehrávání v softwarových i hardwarových přehrávačích.

Tagscanner

Hned na začátku zavrhneme zdlouhavé ruční zpracování a k ruce si vezmeme multifunkční program TagScanner 4.5 od Sergeje Serkova, jenž po téměř tři roky trvajícím vývoji patří k absolutní špičce mezi programy pro přejmenovávání MP3 souborů. K jeho popularitě přispěla kromě velmi užitečných funkcí také skutečnost, že se jedná o freewarový produkt, který je možné získat zcela zdarma stažením z internetu a jeho možností tak může využít opravdu každý příznivce komprimovaných nahrávek ve formátu MP3.

Tagscanner

Instalaci TagScanneru zvládne zcela bez problémů i naprostý laik. Po prvním spuštění program zaujme především profesionálně zpracovaným, grafickým uživatelským rozhraním, jehož osvojení je otázkou pouhých pár minut i pro méně zkušené uživatele a které je kvůli maximální přehlednosti rozděleno do čtyř sekcí dostupných přes tlačítka v záhlaví programového okna. Jak je patrné z ilustračních obrázků, záhlaví s těmito tlačítky a zápatí s integrovaným přehrávačem a výběrem adresáře zůstává pro přehlednost zobrazeno beze změny u všech sekcí.

Tagscanner

První v pořadí je sekce MP3 Renamer obsahující všechny nástroje potřebné pro pohodlné přejmenování souborů. Nejprve je potřeba v okně nastavení (Settings) zvolit požadovaný formát nového názvu souboru, popřípadě pomocí šablon snadno nadefinovat formát vlastní. Doplňkově lze zvolit způsob zobrazení velkých písmen a rozhodnout o převodu mezer na podtržítka. Po přepnutí do okna zobrazujícího původní a nový název souboru je k dispozici tlačítko Preview pro přejmenování „na nečisto“ a pro definitivní přejmenování slouží tlačítko Rename.

Tagscanner

Druhou sekcí je TAG Editor. Jak je již z názvu patrné, slouží pro úpravu ID3Tagu a podporovány jsou jeho obě verze (starší v1.0 i aktuální v2.0 s texty skladeb a obrázky). Kromě úplného vymazání ID3Tagu, automatického ukládání obou verzí současně, zobrazení základních informací o editovaném souboru, automatického číslování skladeb po uložení změny tagu předchozího souboru (šikovné pro rychlé přejmenování skladeb alba tak, aby byly přehrávány ve správném pořadí bez vytváření playlistu) může uživatel pohodlně editovat všechny položky ID3Tagu v přehledném "editoru" a ke zrychlení práce přispívá i možnost automatického kopírování jednotlivých kolonek do všech editovaných souborů.

Tagscanner

Následuje sekce Batch TAGeru, který slouží pro automatizované doplnění informací u souborů bez ID3Tagu. Jako jejich zdroj poslouží buď název adresáře, ve kterém se daný soubor nachází, nebo přímo jeho název, popřípadě ID3Tag z jiného MP3 souboru. Stačí například adresář pojmenovat The Cure-Desintigration-1988-rock. Tagscanner bere "-" jako oddělovací znak a jednotlivé bloky (jméno kapely, název CD, rok vydání a hudební styl) mezi těmito znaky lze přiřadit ke kolonkám ID3Tagu. Po ověření tlačítkem Preview zbývá stisknout tlačítko Generate a vše je doplněno. Ušetřený čas lze počítat přinejmenším na desítky minut.

Tagscanner

Poslední na řadě je sekce pro generování a úpravu playlistů. Kromě vytváření playlistů ve formátu pro přehrávače Winamp a Sonique nabízí možnost exportu playlistu do HTML nebo excelovského formátu. Uživatel sám rozhoduje o tom, která data z ID3Tagu se vygenerují. Vytvoření přehledného a kompletního seznamu vaší sbírky již nepředstavuje žádný problém.

TagScanner 4.5 je určený pro počítače s jakoukoliv verzí operačního systému Windows, drtivá většina funkcí se ovládá přímo myší, pro ovládání zbylých spolehlivě poslouží klávesnice. Programu nelze téměř nic vytknout, snad až na chybějící podporu formátu mp3PRO, která by se však měla podle příslibu autora objevit již v následující verzi.

Program si můžete nainstalovat z naší rubriky Stahuj.


Témata: MP3, software, WinAmp, Windows