Výprava do ZOO

  5:00aktualizováno  5:00
Hlavním cílem představeného multimediálního titulu je přiblížit našim nejmenším svět zvířat. Bude koupě programu vyhozenými penězmi nebo si vaše dítka při návštěvě ZOO již velblouda plést s koněm nebudou?

Produkt Tomíkova dobrodružství v ZOO si klade za cíl seznámit a přiblížit dětem zvířecí svět. Seznamování probíhá za pomocí několika her, díky nimž se dítko dozví o zvířecích kamarádech prakticky vše. Naučí se rozlišovat jednotlivá zvířata i jejich třídy, zjistí, jak to vlastně chodí v ZOO. Bude také moci shlédnout nespočet fotografií a videosekvencí zvířat se týkajících.
Program je určen především pro děti od šesti do jedenácti let, avšak užije jej každý, kdo se bude chtít se zvířecím světem seznámit trochu víc.

Instalace programu

Po vložení CD-ROM disku do mechaniky se aplikace pouze optá, kam se mají soubory nainstalovat. Informace o jejich velikosti chybí.
Na pevném disku program zabere zhruba patnáct megabajtů diskového prostoru.
Minimální systémové požadavky jsou počítač s procesorem Pentium 166, 32 MB paměti RAM a operační systém Windows 95 a vyšší. Využita bude samozřejmě též zvuková karta.
Součástí balení je poměrně vyčerpávající manuál, ve kterém jsou k nalezení pokyny pro instalaci, i průvodce, který seznámí se všemi funkcemi programu.
Nechybí také registrační karta distributora programu, jejímž vyplněním a odesláním zákazník získá telefonickou podporu a desetiprocentní slevu na zakoupení dalších titulů.Tomík - menu programu

Spuštění

Po krátkém intru se uživatel dostane do menu programu. V něm dává instrukce orangutan Ori, který celým programem také provází. Z menu se lze dostat do seznamu jednotlivých her, shlédnout odsud je možné krátký film o zvířatech či se lze podívat do knihy ohrožených druhů zvířat.
Nejzajímavější jsou nesporně jednotlivé úkoly, které jsou řešeny formou her. V programu se jich nachází devět.

Jednotlivé hry

První umožňuje nahlédnout pod pokličku jednotlivých zaměstnání v zoologické zahradě. Co vše skýtá práce veterináře či ošetřovatele, se lze dozvědět zhlédnutím jednotlivých krátkých filmů a vyslechnutím informací o nesčetném počtu zaměstnání v ZOO.
Další úkol s názvem „Kdo jsem?“ slouží k určení zvířete podle jeho hlasu či zvuku, které vydává.
Skládat v programu lze také puzzle. Kliknutím na jedno ze zhruba dvaceti obyvatel ZOO se dítko dozví nejen spoustu informací o zvířeti, ale také mu bude umožněno vyhrát si se skládankou.
Pro chvíle oddechu si po vzoru některých televizních kvízů lze také zasoutěžit. Po vyslechnutí informací o jednom ze zvířat má dítě za úkol určit, o kterémže byla řeč.
Pokud hraní nebylo málo, je připraven klasický tetris, ovšem se zvířaty. Tato svým způsobem výuková hra slouží k rozřazování zvířat do různých tříd – plazů, savců, ryb, hmyzu a ptáků. Pomocí klávesových šipek se se zvířaty, která zastupují „tetrisí“ kostky, hýbe a řadí se do trojic. Tři stejná zvířata v trojici vymizí.Tomík - tetris
Dalším prostředkem k zábavě je hra s názvem „Kdo se čím živí“. V této hře loví tučňák potravu a má za úkol se prostřednictvím hráče vyhýbat živočichům-nepřátelům.
Zastoupeno v programu je i pexeso, s čím jiným než se zvířaty.
V rubrice pojmenované „Studium“ lze absolvovat poměrně obsáhlý výklad o zvířecí říši i jejích zástupcích.

Jednotlivé hry lze ukládat, a to až na šest pozic. Samozřejmostí je také otevření již uložené pozice.
Nastavit lze jednotlivé stupně obtížnosti. Začátečníkům a živočišné říše neznalým se samozřejmě doporučuje začínat od píky.
Ovládat je možno také hlasitost zvuků v programu a hudby. Ta příjemně podbarvuje pozadí programu.
V programu lze také najít album ohrožených druhů. Dítko během absolvování jednotlivých úkolů sbírá 23 zvířat, která jsou umístěna na různých místech v programu. Jednotlivé „odhalené“ zástupce ohrožených druhů lze následně najít ve zmiňovaném albu, kde bude ke zvířatům podána vyčerpávající informace.

Vzhledová stránka

Tvůrci programu si na aplikaci dali opravdu záležet. Vše je nádherně graficky zpracováno. Přestože titul nepochází z českých luhů a hájů, je bravurně namluven známými hlasy.

Celkový dojem z programuTomík - hra

Dojem z Tomíkova dobrodružství v ZOO je velmi pozitivní. Program za cenu necelých pěti set korun nabízí opravdu velké množství informací. Ty přijdou vhod nejen dítěti, které dělá do říše zvířat první krůčky, ale i všem, co do této oblasti již pronikli, ale znalosti si budou chtít ještě více prohloubit.
Také svou grafickou stránkou si aplikace přízeň dítěte jistě udrží po dlouhou dobu.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

Tablet pro práci i zábavu

Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...Najdete na iDNES.cz