Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyrábějí sklo pro metro i Národní divadlo. Sklárny Kavalier slaví 170 let

aktualizováno 
Jejich výrobky nechybějí v žádné laboratoři, setkáte se s nimi v pražském metru, v Národním divadle a možná je používáte každý den při vaření. Sklárny Kavalier v Sázavě slaví v těchto dnech 170 let od svého založení.

Sklárny Kavalier - foukači skla nastupují tam, kde stroje nestačí. | foto: Jan Kužník

Před 170 lety, pátého června 1837, zahájil František Kavalír provoz ve své první sklárně ve městě Sázava. V roce 1923 bylo na trh uvedeno první borokřemičité laboratorní sklo, jehož modernější verzi zná každý, kdo na základce byť jen nakoukl do učebny chemie. Odměrné válce, nálevky, sklenice, to všechno pochází ze Sázavy. Máme pro vás malou exkurzi do továrny, bez jejíchž výrobků se neobejde žádná domácnost.

Pro metro i pro Národní divadlo

Ve sklárnách se nevyrábí pouze technické sklo, ale i pekáče, konvice, hrnečky, zapékací misky, pokličky a další nezbytnosti, jenž cinkají v každé kuchyni. S kavalierským sklem se však setkáte i v pražském metru. Konkrétně na stanici Karlovo náměstí, jehož stěny jsou obloženy skleněnými deskami ze Sázavy. Zcela ojedinělá zakázka vzešla od Národního divadla. Firma dostala na starost opláštění Nové scény Národního divadla v Praze. Celá budova je obložena obřími skleněnými a speciálně zabarvenými "obrazovkami". Dodnes prý existují formy na tyto desky a ve skladu je stále připraveno přibližně patnáct náhradních obrazovek. Vzhledem k jejich odolnosti a trvanlivosti jich však zatím nebude třeba.

Skleněné obrazovky na obložení Nové scény Národního divadla
Skleněné "obrazovky" na obložení Nové scény Národního divadla se vyráběly právě ve sklárnách Kavalier. V pozadí skleněný obklad pro stanici metra Karlovo náměstí.

Ačkoliv větší část výroby již dávno převzaly moderní stroje, foukači skla mají v Kavalieru své pevné místo. Ne vše totiž stroje dokážou. U některých laboratorních skel je například požadavek na tloušťku stěn tři milimetry. Takovou masu skla žádný automat nevyfoukne. Zde pak přicházejí na řadu sklářští mistři. Jejich práce není nikterak jednoduchá. Stát u rozžhavené a rozzářené pece, do které se nelze bez speciální masky s tmavým sklem ani podívat, není pro každého.  

Sklárny Kavalier - foukači skla nastupují tam,kde stroje nestačí 
Sklář má na krku ochrannou masku s tmavým sklem. Tu používá při nabírání roztavené hmoty z pece. Pomocí náústku se maska drží v ústech, aby měl foukač volné ruce.

Kde se vzala křivule ve znaku firmy

Křivule svého času neodmyslitelně patřila ke každé alchymistické dílně. Výroba těchto baňatých destilačních nádob nebyla technologicky vůbec jednoduchá a právě František Kavalír ji zvládal ve svých sklárnách nejlépe. Objednávky se jen hrnuly a zřejmě již do této doby se datuje vznik specializace firmy zejména na laboratorní sklo. Křivule se posléze logicky dostala i do nezaměnitelného loga společnosti. Továrna však vyráběla například i skleněné lékovky. Každý lékárník měl svůj podepsaný vzor, který mu nikdo jiný nemohl vzít.

Sklárny Kavalier - foukači skla nastupují tam,kde stroje nestačí Sklárny Kavalier - foukači skla nastupují tam,kde stroje nestačí Sklárny Kavalier - foukači skla nastupují tam,kde stroje nestačí Sklárny Kavalier - foukači skla nastupují tam,kde stroje nestačí
Postup při výrobě ručně foukaného skla

Sklárny Kavalier - výroba skleněné výplně dvířek od pračky Sklárny Kavalier - Petr Boubín z odboru řízení výroby drží v ruce hotové
Výroba skleněných dvířek pro automatické pračky. Petr Boubín z oddělení řízení výroby (obrázek vpravo) již drží hotovou skleněnou výplň, kterou máte vsazenu ve dvířkách pračky pravděpodobně i vy.

Sklárny Kavalier - výroba odměrných kádinek Sklárny Kavalier - výroba odměrných kádinekSklárny Kavalier - výroba odměrných kádinek - opětovné zahřátí skla před zhotovením nálitku Sklárny Kavalier - formy na foukané sklo
Výroba odměrných válců. Na předposlední fotografii probíhá znovuohřátí válce v místě, kde bude hubička. Ta se pak kalibrovaným kolečkem formuje na dalším stroji. Válce se poté nechají na lince vychladnout a putují k potištění kalibrovanou stupnicí. Na posledním snímku jsou různé formy.

Sklárny Kavalier - část sortimentu připravená k transportu do meziskladu Sklárny Kavalier - Laboratorní sklo SimaxSoučasná nabídka výrobku pro domácnost skláren Kavalier Nezaměnitelné logo společnosti s křivulí
Část současného sortimentu skláren, do kterého kromě varného skla pro domácnost (předposlední fotografie - značka Simax) spadá i hutní sklo, laboratorní a technické sklo, skleněné trubice, průmyslové aparatury apod. Na posledním snímku vidíte nezaměnitelné logo Kavalieru s křivulí.

Stará účetní kniha První parní vlak přijel do Sázavy v roce 1901Sklárny Kavalier - Nedílnou součástí provozu byly i pravidelné mše Sklárny Kavalier - Takto vypadal první katalog společnosti
Zleva: Staré účetní knihy vedené s největší pečlivostí. První parní vlak přijel do Sázavy v roce 1901. Pro sklárny to znamenalo velký pokrok, protože později mohly být výrobky dopravovány po železnici rovnou, a ne jako dosud na koňských povozech. Součástí života v továrně byly i pravidelné huťské mše. Na poslední fotografii pak vidíte první katalog výrobků firmy.

Sklárny Kavalier - foukači skla nastupují tam,kde stroje nestačí

Více se o sklárnách Kavalier dozvíte na stránkách firmy zde.
Zajímala by vás podrobná reportáž z výroby skla? Napište nám do diskuse.Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

OBRAZEM: Létající unikáty v Mladé Boleslavi, přijel i prezident Masaryk

HISTORICAL AIRSHOW 2018 – 12. DOBOVÝ LETECKÝ DEN v Mladé Boleslavi

Legendární stíhačka Lockheed P-38 Lightning, dopravní Boeing 737 ultramoderní čtvrté generace a vystoupení leteckých...

Prosíme, dotýkejte se. V newyorské prodejně Samsungu si lze se vším hrát

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" korejského giganta....

Samsung 837 je zajímavý koncept "zážitkového centra" společnosti Samsung. Kombinuje firemní showroom, prostor pro...

Zaostalí Arabové měli strach ze vzdělaných židovských přistěhovalců

Demonstrace proti nové Bílé knize omezující židovskou migraci do Palestiny, 1939

Před 70 lety byl založen stát Izrael. Co vše tomuto aktu předcházelo, co vadilo Arabům na Židech vracejících se do své...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz