Každý správný muž nosí v kapse nůž. Třeba od Hloha.

Každý správný muž nosí v kapse nůž. Třeba od Hloha. | foto: Nožíř Hloh

Nebylo vyrobeno v Číně. Tipy na nevšední a nejen české dárky

  • 83
Irové ve svých obchodech používají trefnou frázi: Buy Irish – keep jobs at home. Proč toto pořekadlo nevyzkoušet i u nás? Příležitostí je dostatek. Nákupem skutečně tuzemských výrobků podpoříte místní podniky, ať již zavedené anebo vznikající. Tento článek můžete brát jako vodítko pro začátek.

Dejte šanci místním výrobcům – vašim přátelům, známým a sousedům. Dáte tak jasně najevo, že si vážíte jejich schopností a dovedností. Cena, kvalita a množství jsou proměnné, mezi kterými dokáže najít rovnováhu každý.

Následující výběr sestavily autorky serveru Material Times, odkud jsme ho s jejich povolením také v mírně pozměněné formě převzali.

Rodinná dílna modrotisku pracuje s tradičními regionálními vzory i unikátními motivy navrženými výtvarníky Ústředí lidové umělecké výroby. Tradice strážnického modrotisku pokračuje již více než sto let. Firma nabízí metráž, povlečení, oděvy, polštáře i šelmu vyjící na měsíc.

Jedna z nejstarších a v tuzemsku tradičních metod obarvování textilu už delší dobu zažívá návrat na výslunní.

  • Mrkev - na skály i na procházku

Pod značkou Mrkev se skrývá tvůrčí trojice, která navrhuje a vlastnoručně vyrábí oblečení primárně určené pro lezení, vhodné však pro jakýkoliv pohyb. Trutnovské švadleny, aktivní lezkyně, šijí oblečení na zakázku. Desítky barevných kombinací a materiálových obměn zaručují originalitu, ruční výroba perfektní kvalitu. 

Oblečení na míru a hlavně na skály.

Skoba je knihařská dílna na pražském Žižkově. Ručně v ní vznikají kapesní zápisníky, notýsky, sešity a diáře různých provedení a velikostí. Výrobci používají ekologicky šetrný papír a pro potahy obálek recyklované materiály, které získávají ze starého oblečení, igelitových tašek, ale také knih a časopisů. Skoba není omezena průmyslovou standardizací a tuto svobodu naplňuje autentickou tvorbou.

Skoba, to jsou diáře a poznámkové bloky vyrobené z věcí, které už nikdo nepotřebuje.

Tvorbu má podpořit i skicák Rastr pro architekty a designéry, který přivedli do papírenského světa architekti z MANUA ve spolupráci se značkou Paragraph, která vyrábí papírové zboží a textilní doplňky v malé dílně v Praze. „Chtěli jsme blok, který nejen zjednoduší kreslení v měřítku a úhlech, ale zároveň se dá využít při skicování perspektiv i akvarelů. Dali jsme si na jeho výrobě záležet od zvolení formátu, až po ofsetový tisk. Tiskneme v malé rodinné tiskárně na Vysočině,“ říká Kamil Štajgl z Manua. Možná padne pod ruku i vám.

Skicák nejen pro architekty na papíru Munken Lynx s jemným rastrem.

„Snažím se hledat postupy předků a dědků, postupně se oprostit od všech složitostí a dělat to tou nejjednodušší cestou,“ říká nožíř Ignác Hloh. Oblíbil si hlavně ořech, rád vyrábí z tuzemských dřevin a čepele jsou převážně z uhlíkové oceli.

Každý kapesní nůž od nožíře Hloha je originál. Čistá ruční práce, která přežije několik generací.

Skupina Posedlí přináší způsob, jak se sblížit se starší generací: „Byla vaše babička přebornice v háčkování, pletení či šití podle Burdy? Ráda by tvořila dál, ale vám se zdají její výtvory nenositelné? Spojte Posedlé nápady s její zručností. Posedlí navrhli jednoduché střihy na šaty, triko a kalhoty, stačí si k nim vybrat látku přesně podle vašich představ a dojít na nedělní oběd k babičce. Uvidíte, jak bude ráda, že vás může něco naučit. Společně vytvoříte kousek oblečení, ke kterému budete mít docela jiný vztah.  

Posedlí se zabývají hlavně posedy (Nerozumíte? Tak se koukněte na jejich stránku). Kromě toho však nabízí i originální střihy na kalhoty, halenky, atd.

Fair trade

Pokud je náš soucit obrácen k těm, kteří jsou obvykle mnohem potřebnější než výrobci v našich podmínkách, je tu fair trade. Výrobky prodávané pod tímto označením bývají dražší. Jejich skutečná cena však tkví v zodpovědném spravedlivém obchodu. Dělníci a výrobci ze třetích zemí jsou lehce náchylní k vykořisťování a bídou nuceni k přijetí jakýchkoliv podmínek výkupu jejich zboží. Za Fair Trade stojí myšlenka, že lidé dostanou za svou práci adekvátně zaplaceno. Fair Trade podporuje šetrné zemědělství, rozvoj místních komunit a dlouhodobé obchodní vztahy, díky nimž mohou zemědělci a výrobci plánovat a investovat.

  • TukTuki - oblečení a doplňky jako žádné jiné

TukTuki je podnik studentky Markéty Nešporové, kterou studium mezinárodní humanitární a sociální práce dovedlo k fair trade. Věří, že globální systém obchodování s textilem může být spravedlivý a výhodný pro všechny zúčastněné. Osobně navštívila všechny dílny, jejichž výrobky distribuuje. Jsou mezi nimi i organizace zaměstnávající kambodžské oběti sexuálního otroctví nebo marocké či bangladéšské ženy, pro něž je možnost zaměstnání cestou k finanční i psychické samostatnosti.

TuKTuki nabízí fair trade oblečení i doplňky z Afriky i z Asie.

  • Most - udělejte si radost a pomozte uprchlíkům z Tibetu

Material Times

První český on-line magazín o materiálech, ale nejen o nich.

Magazín Material Times se snaží na jednom místě propojovat tvůrčí svět architektury, výtvarného umění a designu se světem techniky, nových materiálů a technologií. Jeho cílem je informovat čtenáře o aktuálních událostech, představovat díla a myšlenky známých osobností i začínajících tvůrců, sledovat výtvarné trendy, představovat nové možnosti a postupy návrhářů.

Posláním organizace Most je podpora vzdělanosti a zlepšování životních podmínek dětí, nomádů, tibetských uprchlíků i starých lidí. Kromě jiných aktivit založila šicí dílnu v indických Himalájích, díky které mají tibetští uprchlíci možnost pracovat a zachovávat tak tradiční tibetská řemesla. Koupě výrobků (vlněných dek, oděvů, čepic, ponožek, praporků, aj.) podporuje mizející kulturu tibetských nomádů a realizaci dalších projektů na pomoc Tibeťanům. (foto: Protibet)

„Recyklované“ dárky

Když starý materiál oživíme nový nápadem, šetříme hned dvakrát – zmenší se množství odpadu a není třeba energeticky náročná výroba nového. Tvůrci výrobků z recyklovaného materiálu jsou často také malé dílny, jejichž provoz zaručuje zaměstnancům individuální přístup a naplňující pracovní zkušenost.

Kousek Tibetu do vašeho domova. A ještě pomůžete dobré věci.

Tvůrci Kalhot na lítačku říkají: „Do odkazu harémových tanečnic jsme naroubovali rodinného ducha Šumavy a divokost novohradských rysů, takže se nemusíš bát vzít si svůj model jak na první oběd ke tchyni, tak do podrostu velkoměstské džungle. Jedeme na recyklech, na pružný pás kolem pasu používáme látky, ze kterých se šily autopotahy, na samotné kalhoty látky z povlečení, pyžam, ubrusů, záclon, závěsů, zdobení do rakve, společenských šatů a šátků, takže jako eko bio green dia aha!“ 

Začínající značka prodávající po kusech. Kdo dřív přijde, ten bere.

  • Zas/Pas - kabelka a brašna z auta

Zachraňují při nehodách naše životy. Malá výrobna Zaspas je zachraňuje před jejich neúprosnou likvidací. Manželé Lstibůrkovi vyrábí z bezpečnostních pásů originální kabelky a jiné doplňky. Materiál je specifický, různorodý a mimořádně odolný. Bezpečnostní pásy se, podobně jako nabídka výrobků na našem trhu, liší nejen barvou a opotřebením, ale i strukturou a vzorem. Stačí si zvolit ten pravý.

Že se dá ze starého bezpečnostního pásu vyrobit fešná kabelka vás přesvědčí značka Zas/Pas.

Máte další zajímavé tipy na dárky, které vznikají mimo hlavní výrobní a materiálový proud? Podělte se o ně v diskusi.