Vyrobíme X-Box. Značka: Levně

aktualizováno 
Microsoft podnikl další krok k tomu, aby výrobní cena jeho herní konzole X-Box byla co nejnižší. Už i Maďarsko je pro Microsoft moc drahé, a tak se výroba stěhuje do Číny. Díky tomuto kroku má být Microsoftí konzole dostupná doslova každému.

Microsoft tento víkend ohlásil, že vybral druhého výrobce pro svoji herní konzoli X-Box. Tento krok je součástí plánu na snížení výrobních nákladů a zvýšení konkurenceschopnosti na trhu. Největším soupeřem je konzole Sony Playstation 2, která si bez obtíží drží pozici dlouhodobě nejprodávanějšího herního hardwaru na světě.

Výrobní náklady trápí Microsoft už delší dobu. A právě vysoké prodejní ceně připisuje dílčí neúspěchy, které X-Box zaznamenal například na japonském trhu. Mnoho ekonomů již předtím poukazovalo na fakt, že Microsoft vstupuje do prostředí, které mu je v podstatě cizí, a také na to, že konzole Playstation mají dlouhodobě vybudovanou tradici a solidní pověst. Microsoftu však počáteční úspěchy, byť menší než očekával, zjevně nestačí.

I z toho důvodu a především kvůli faktu, že na konzoli doplácel (v podstatě ji dotoval), zahájil tvrdá jednání s nVidií o ceně jí dodávaného grafického čipu. Celá kauza vyústila v arbitrážní soud, táhnoucí se do dneška.

U tohoto kroku však Microsoft neskončil a i nadále vyvíjel tlak na dodavatele a jediného výrobce, kterým do této doby byl Flextronics International.

Novým partnerem v tomto projektu se stala taiwanská společnost Wistron, jež je součástí sdružení Acer. Wistron bude vyrábět X-Box v továrně Zhongshan, v Číně. Microsoft v květnu tohoto roku uvedl, že Flextronics zavírá továrnu v Maďarsku a stěhuje výrobu do Číny. Bylo to prakticky hned po tom, co razantně snížil cenu konzole v Americe, a to na 199 dolarů (z původních 299 dolarů).

Pro Severní Ameriku se však všechny konzole vyrábějí i nadále v Americe Jižní, konkrétně v Mexiku, v Guadalajara. Přesun výroby se očekával jako jediný možný krok k tomu, aby cena konzole na trhu klesla, ale přímý pokles cen na americkém trhu s tím zjevně nesouvisí.

Herní konzole Microsoft X-BoxAnalytici potvrdili, že přesun výroby do Číny, která patří mezi nejlevnější výrobce na světě, sníží montážní náklady každé konzole na 10 až 15 dolarů za kus (což je max. 500 Kč).

Microsoft se nikdy netajil tím, že chce mít i druhého výrobce pro X-Box. Zdůvodňoval to "zálohou" v případě, že by jeden výrobce nemohl vyrábět. Není však vyloučeno, že až dospěje k závěru, že je jeden výrobce levnější než druhý, zůstane opět pouze u jediného. Konzole tak zase bude dostupnější širší vrstvě potenciálních zákazníků. Na druhou stranu můžeme spekulovat, že součástky, ze kterých je X-Box vyroben, budou vyměněny za méně kvalitní, aby se ušetřilo. A protože je vnitřní architektura X-Boxu velmi podobná architektuře počítačů, mohli by se zákazníci dočkat nemilých překvapení související například s nestabiliotu.


Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: jak na synchronizaci Google kalendáře s Outlookem

Ilustrační foto - kalendář

Propojit mezi sebou kalendáře Google a Outlooku a synchronizovat umí Outlook Google Calendar Sync. Přenosný prohlížeč...

Tipy na weby: Co znamená zabrušovat se či komosexuál nebo lékařské rady

Ilustrační foto - informace

Trendové, slangové a další různé originální výrazy ozřejmí slovník Čeština 2.0. Obsahuje politické a byznys slangy či...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Najdete na iDNES.cz