Ještěd

Ještěd | foto: Jakub Albrecht

Vysílač Ještěd se v pátek uzavře. Kvůli digitalizaci

  • 4
Dosud se na Ještědu nikdy nic podobného nedělalo. Celá hora i s vysílačem na vrcholu se v pátek hermeticky uzavře.
Výměna vysílačů probíhá kvůli spouštění digitálního vysílání na Liberecku. „Současný vysílač není uzpůsobený na to, aby vysílal programy souběžně v analogové i digitální podobě. Proto ho musíme vyměnit,“ říká Jiří Vykydal z Českých radiokomunikací, kterým Ještěd patří.

Vrtulník by měl k náročné operaci odstartovat v pátek v 8 hodin ráno z Ještědky, kde bude jeho stanoviště a kde už je nyní připravený nový vysílač. Bude tu také cisterna s pohonnými hmotami pro tankování vrtulníku.

„Vrtulník má dva rotory, které se otáčejí proti sobě, jeden doprava, druhý doleva, což zajišťuje vrtulníku stabilitu. Díky tomu dokáže ve vzduchu 'stát na místě' a pracovat s přesností na centimetry,“ popsala Marie Fianová, mluvčí Českých radiokomunikací.

Starý i nový vysílač ponese vrtulník vždy po čtyřech etapách - antény budou rozloženy na čtyři díly, přičemž každý z nich váží 1 až 1,5 tuny. „Jedinou neznámou, která nás může rozhodit, je počasí,“ upozorňuje Petr Erben, který vypracoval plán bezpečnosti pro celou operaci. „Nevadí nám silný déšť ani mírný vítr. Zásadně ale nepotřebujeme mlhu a prudký vítr. V takovém počasí nebude moci vrtulník odstartovat.“

Poslední slovo ohledně zahájení operace patří pilotovi vrtulníku. Předpověď počasí je na pátek zatím velmi příznivá. Jeden let vrtulníku z Ještědky k vrcholu hory a zpět by měl trvat deset až dvacet minut. Pokud všechno půjde bez problémů, měl by být starý vysílač sejmut ještě během pátečního dopoledne a odpoledne by se mělo pokračovat s instalací nové antény.

V pátek proto vůbec nechoďte na Ještěd. Vše bude zavřeno: lanovka nepojede, hotel i restaurace budou mimo provoz a hlavní přístupové cesty bude střežit ochranka. Pokud se celou operaci nepodaří v pátek kvůli počasí provést, bude horský hotel i lanovka uzavřena i následující den v sobotu.

Ještěd je na výměnu antény připraven. Technici už tady 28. května v 6 hodin ráno převedli analogové vysílání do provizorní antény - dotklo se to především programů České televize a Primy. „Žádné negativní reakce na zhoršení vysílání jsme ale nezaznamenali,“ uvedl Jiří Vykydal k provizornímu vysílání, které právě nyní všichni diváci na Liberecku přijímají. Hlavní anténa je už připravená na demontáž.

Nový vysílač, který ji nahradí, byl upraven speciálně pro Ještěd. „Má jiné vyzařovací diagramy než například vysílač v Praze, a to s ohledem na blízkost hranic, aby to nerušilo digitální vysílání v Německu a Polsku,“ popsal Vykydal.

Digitální vysílání se z Ještědu spustí na konci července - tedy zhruba už za šest sedm týdnů. A souběžně s tím se z Ještědu úplně přestane analogově vysílat prgram ČT2. Lidé, kteří nemají televizor s digitálním tunerem, nebo si nepořídili set-top-box, nebo nepřijímají digitální vysílání jinak (kabelem, přes stelit či internet), tak ze dne na den přijdou o program ČT 2 a budou moci analogově přijímat jen ČT1, Novu a Primu.

V digitálním veřejnoprávním multiplexu, který se na konci července z Ještědu spustí, mohou přitom diváci naladit všechny čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu.

Multiplex 2, ve kterém digitálně vysílá mimo jiné Prima, Nova, TV Barrandov, Prima Cool a Nova Cinema, by se měl z Ještědu spustit až příští rok v srpnu.