Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vyšperkujte si Vistu a zadarmo

aktualizováno 
O tom, jestli je Windows Vista lepší než starší verze XP či nikoliv lze debatovat hodiny. Vista zde zkrátka je a uživatelé ji kupují a používají. A řada z nich by z tohoto OS chtěla dostat maximum. Jak na to?

Vista Sidebar

Jestliže právě i vy patříte k uživatelům Visty, možná nevíte, že si používání nejnovějšího operačního systému Microsoftu můžete zpříjemnit pomocí malých šikovných aplikací, tzv. Gadgets, kterými se rozšiřují funkce panelu nástrojů Windows Vista Sidebar. Rozšiřující aplikace i další zajímavé programy pro Vistu jsou navíc k dispozici zcela zdarma.

Gadgets

Na webu Microsoftu najdete galerii více než 1 500 šikovných doplňků pro Windows Vista Sidebar. Aplikace jsou členěny do kategorií jako Zábava a hry, Multimedia, E-mail a Instant Messaging, Nástroje a utility a řada dalších. Mezi doplňkovými prográmky najdete například různé měřiče výkonu a zatížení počítače či síly signálu bezdrátové sítě, přehrávače multimédií, internetových rádií či televizí, hodiny, kalendáře, kalkulačky, programy upozorňující na příchozí e-maily, zobrazující předpověď počasí, čtečky RSS kanálů, panely na rychlé spouštění nejčastěji používaných programů, hry a mnoho dalšího. Každý si jistě najde aplikaci, která mu zpříjemní a usnadní práci či zábavu s počítačem. Výběr vám usnadní žebříčky nejstahovanějších a nejlépe hodnocených nástrojů.

Galerie více než 1 500 šikovných doplňků pro Windows Vista Sidebar

Jestliže nemáte Windows Vista a přesto byste rádi využili šikovné prográmky na usnadnění práce či pro zábavu, nezoufejte. Podobnou službu jako Windows Vista Sidebar zastanou i nástrojové panely Google Desktop a Yahoo! Widgets, ke kterým existují rovněž stovky zajímavých doplňků. Oba programy je možné použít i ve Windows XP.

Google Desktop stahujte ze Slunečnice zde. (1,8 MB, freeware)

Yahoo! Wigdets stahujte zde. (12,3 MB, freeware)

Yahoo! Wigdets

Změna vzhledu Windows Vista

Uživatelské prostředí Visty prošpikované 3D efekty a animacemi nemusí vyhovovat každému. Naštěstí lze vzhled Visty přizpůsobit vašim požadavkům a třeba se tak i trochu odlišit od dalších majitelů stejného operačního systému. Pomocí nástroje WindowBlinds je již dlouhou dobu možné upravovat vzhled starších verzí Windows. S novou verzí nástroje jsou k dispozici i úpravy Windows Vista. WindowBlinds umí změnit skin celého uživatelského rozhraní Windows, vzhled nabídky Start, dialogových oken, oken různých aplikací, vzhled Průzkumníka atd. V placené verzi se přidává navíc ještě řada dalších možností pro úpravy vzhledu Windows Vista.

WindowBlinds 6 stahujte zde. (17,6 MB, shareware)

WindowBlinds 6

Jak vylepšit Windows Media Player?

Standardní součástí Windows Vista je i multimediální přehrávač Windows Media Player, který je ovšem samozřejmě možné instalovat i do Windows XP. Se základní výbavou přehrávače se vůbec nemusíte spokojit. Na webu věnovaném tomuto přehrávači totiž najdete celou řadu doplňků, kterými si jej můžete vylepšit.

Nabízí se například plug-in moduly pro digitální úpravy a vylepšení zvuku přehrávaných skladeb a videí nebo rozšíření nabídky přehrávaných formátů. Hravé uživatele potěší jistě i bohatá nabídka různých skinů, pomocí kterých si přizpůsobíte vzhled přehrávače svému vkusu. Nechybí ani široký výběr vizualizačních efektů, které oceníte, používáte-li Windows Media Player především k přehrávání hudby. S výběrem vám opět pomůže žebříček nejpopulárnějších doplňků. Jestliže ještě nejnovější verzi Windows Media Playeru nemáte instalovanou, najdete ji rovněž na uvedených stránkách.

Plug-in do Windows Media Player

Vyladěný prohlížeč

Stejně jako standardní Windows přehrávač je možné podstatně vylepšit i internetový prohlížeč Internet Explorer 7. Na stránce s doplňky najdete například plug-in moduly, které zvýší zabezpečení prohlížeče proti útokům z internetu, filtrují nevhodný obsah internetových stránek, posílí ochranu vašich soukromých dat, blokují vyskakovací okna atd. Při brouzdání webem vám může pomoci rovněž manažer záložek, pomocník pro stahování souborů nebo automatické vyplňování webových formulářů zadanými daty. Můžete si také vyzkoušet doplněk umožňující ovládání Internet Exploreru gesty myší nebo programy schopné stáhnout celý obsah vybraného webu do vašeho počítače, odkud si pak můžete stránky prohlížet i bez připojení k internetu.

Samozřejmě existují i stránky s doplňky pro open source prohlížeč Mozilla Firefox, které najdete zde.

Doplňky pro Internet Explorer 7

Stačí vaše PC na Vistu?

Pomocí jednoduchého nástroje dostupného zdarma na webu Microsoftu si můžete snadno ověřit, zdali počítače instalované ve vaší domácí síti splňují hardwarové nároky na provoz Windows Vista a aplikací z kancelářského balíku Microsoft Office 2007. Nástroj Windows Vista Hardware Assessment prohledá automaticky počítačovou síť a zjistí hardwarovou konfiguraci jednotlivých strojů. Následně vypíše zprávu, které počítače na nový operační systém a kancelářský balík od Microsoftu stačí a které nikoli.

Windows Vista Hardware Assessment stahujte zde. (49 MB, freeware)

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Najdete na iDNES.cz