Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Výstava Car&Sound: Nadupaná auta, výkonné aparatury, sexy modelky

aktualizováno 
Každý rok se do německého Sinsheimu sjedou přední výrobci automobilového ozvučení, multimediální techniky, montážní firmy a tuneři, aby ukázali, co umí. A my byli u toho. Nadupaná auta, výkonné aparatury, high-tech elektronika a sexy ženy. Reportáž a více než 300 exkluzivních fotografií uvnitř.

Výstava Car&Sound 2006 | foto: Václav Nývlt

Jednoznačným fenoménem celé výstavy byly navigační jednotky. Není snad výrobce, který by ji ve svém portfoliu nenabízel. Není se však čemu divit, navigace bezesporu výrazně zvyšuje cestovní komfort.

VELKÁ FOTOGALERIE ZDE

To se ostatně ukázalo již při cestě do Sinsheimu. Doprovod nám dělala nová navigační jednotka Pioneer AVIC-X1BT. Příjemným anglofonním ženským hlasem nás z Prahy do Sinsheimu vedla optimální trasou, upozorňovala na blížící se křižovatky, radila kdy kam odbočit, doporučovala nejvhodnější dálniční pruh na komplikovaných úsecích a v Německu díky TMC signálu varovala před mnohakilometrovými zácpami. Sama vypočítala alternativní trasu, čímž jsme se stání v kolonách vyhnuli. Toho si zatím v ČR moc neužijete, s vysíláním TMC, tedy signálu s a aktuálními dopravními informacemi, zácpami a objížďkami, se u nás teprve nesměle začíná.

Dobrou navigaci neobelstíte

Dynamické funkce navigací jsou bezesporu jedním z největších lákadel.  Ať už mimo plán zajedete kamkoli mimo původní trasu, navigace se okamžitě přizpůsobí, trasu přepočítá a naviguje do cíle jinudy. To jsme prakticky vyzkoušeli na zpáteční cestě, kdy jsme AVIC potrápili častým neuposlechnutím jejích pokynů, svévolně odbočovali do jiných směrů, z dálnice sjeli na drobné bavorské vesnické silničky … a navigace stále asertivně počítala nové a nové možné trasy, jak nás dovézt zpět do Prahy. Na displeji stále zobrazovala zbývající kilometry do cíle a předpokládaný čas příjezdu.

Mimo navigování nám přehrávala muziku z CD měniče, skrze Bluetooth zprostředkovala telefonní hovory z mobilu Nokia 6230 a prostřednictvím kamery asistovala při couvání na přeplněných parkovištích.

Navigace na každém kroku

Navigace byla na výstavě k vidění jak ve formě do vozu integrovaných, tak i přenosných jednotek. Integrované jednotky zpravidla nabízí rozměrnější a tudíž přehlednější a podrobnější displej a lepší přídavnou výbavu. Přenosné modely zas můžete z vozu snadno vyjmout a vzít s sebou na výlet místo mapy. A pokud se přesto ztratíte, stačí na mapě najít místo, kde jste nechali samohyb a přístroj vás k němu dovede. Vyjímání z vozidla má i nemalý bezpečnostní dopad – co ve voze není, to vám z něj neukradnou.

 

Digitální hudba do každého vozu

Další vývojový směr bych si dovolil nazvat iPodizace. Speciální konektor, jehož prostřednictvím lze muziku z applovského přehrávače nejen poslouchat, ale také ho ovládat, včetně listování hudební knihovnou, nabízí většina výrobců. Asi nejdále v tomto zašla společnost Clarion s modelem MAX668RVD, který na dotykovém displeji zobrazuje klasické ovládací iPod kolečko a iPod display a konzoli pro ovládání hudební knihovny.

Mnoho autorádií i navigačních jednotek disponuje USB vstupem, ať už na čelním panelu jako JVC, zadním jako Kenwood, či samostatné jednotce jako Alpine. Jeho prostřednictvím můžete připojit MP3 přehrávač nebo flash paměť a přehrávat na nich uloženou muziku. Podobným hitem je bezdrátové připojování mobilních telefonů. Kombinace s DVD přehrávači a herními konzolemi jsou již takřka běžné.

Samotné ozvučení se mění spíše evolučně, než revolučně. Stále častěji se objevují digitální zesilovače, ať již integrované přímo do autorádií, jak to má společnost Panasonic, nebo v samostatných zesilovačích, jako kupříkladu Alpine. Ty zesilují přímo vstupní digitální signál, který na výstupu filtrují na analogový. Dosahují vyšší účinnosti a nižších tepelných ztrát a tím vyššího výkonu.

Autokino 21. století

Výjimkou nejsou instalace s prostorovým zvukem Dolby Digital či DTS. Ve spojení s rozměrnými LCD zobrazovači, ať už na palubní desce, hlavových opěrkách, výklopné ze stropní konzole či upevněné na kloubu mezi sedadly, si lze užívat  jako v domácím kině. Úhlopříčky zobrazovačů jsou sice řádově menší než v domácích podmínkách, stejně tak je však menší pozorovací vzdálenost.     

 


Pro lepší představu, co lze dnes do vozidla nainstalovat, následuje přehled toho, co mne zaujalo mezi novinkami předních výrobců:

Pioneer

O novince v nabídce společnosti Pioneer, navigaci AVIC-X1BT TMC, jsem psal již v úvodu, neboť nás do Sinsheimu dovedla. Takže jen telegraficky – navigace s mapami TeleAtlas s možností 3D zobrazení mapy a trasy, dotyková obrazovka, hlasové ovládání, bluetooth pro připojení mobilního telefonu, omezování ozvěny (zpětné vazby) během hovoru, připojení iPodu.  

Navigační jednotka AVIC-HD1BT ukrývá hudební knihovnu s úložným prostorem 10GB na pevném disku, na který můžete uložit spoustu  muziky ve formátu MP3 nebo WMA. Navíc máte k dispozici Grancenote CDDB databázi kompaktních disků, takže vždy víte, co posloucháte.

 

Schopnost připojit mobil a iPod však mají i mnohá autorádia Pioneer, ať už pomocí vlastní elektroniky, či připojením externího adaptéru.

Společnost nabízí i produkty pro tuningové šílence. Tak například digitální zesilovač ICEPower disponuje v monofonním režimu výkonem 1200 W. 30cm subwoofer TS-W5102SPL si nominálně poradí s 2,5 kW výkonem, ve špičkách až se 6 kW.

Pro velmi seriózní posluchače je určeno autorádio DEH-P88RS se špičkovými převodníky Burr-Brown.

Becker

Zajímavý model autorádia On-Line Pro 7800 má integrovaný 3band mobilní telefon, možnost rychlého nouzového volání, posílání e-mailů, WAP prohlížeč, posílání SMS, navigaci a čtečku MMC karet. U navigací výběr z mnoha mluvených jazyků, češtinu nevyjímaje.

Indianapolis Pro 7921 nabízí bluetooth připojení pro telefonování, kontrolu povolené rychlosti a konektro pro připojení iPodu. Přístroj disponuje 32 MB operační paměti a 120 Mhz 32bit RISC procesorem. O příjem rádia se stará dvojice tunerů.

Do velmi starých vozů, nejlépe Amerik, je určen model Becker Mexico, jehož retro design nijak nenaruší ráz vozu a zároveň si neupřete komfort moderní elektroniky.

V nabídce nechybí ani navigace s dotykovou obrazovkou a 3D zobrazením mapy.

JVC

Autorádio KD-AVX2 disponuje navzdory běžným 1DIN rozměrům 3,5 palcový TFT displej, na kterém dovede přehrávat DivX filmy, filmová DVD, obrázky JPG a televizní obraz z externího (volitelného) tuneru. Zvukoví fajnšmekři si mohou poslechnout i DVD-Audio disky s hudbou ve vysokém rozlišení. Šikovnou možností je přehrávat MP3 a WMA soubory z DVD disků. Takový disk stojí pár korun, vejde se na něj mnoho desítek hodin muziky a jeho případné poškození či zničení neznamená takřka žádnou finanční ztrátu.

 

Zajímavé je také autorádio KD-NX901 s navigací, integrovaným 6GB pevným diskem, na který můžete nahrát svoji oblíbenou muziku a čtečkou SD karet, ze kterých lze hudební a obrazové soubory přehrávat také.

Zaujala mne také přenosná navigace s 20GB pevným diskem a čtečkou SD karet. Ovládáte ji prostřednictvím dotykového displeje, obsahuje navigační engine od japonské společnosti Navitime,  přehraje komprimovanou muziku, obrázky i videa. 

Blaupunkt

V ohromné záplavě různorodých modelů autorádií mne zaujal především 1DIN model Rome NAV55E s barevným TFT displejem, na kterém lze zobrazit navigační mapu a dokonce zvětšovat vybrané úseky trasy, kupříkladu komplikovanější křižovatky. Muziku přehraje i z applovského přehrávače. 

 

Mezi přenosnými navigacemi upozorňuji na TravelPilot Lucca MP3, u kterého máte na výběr z mnoha možností instalace ve voze. Pomocí různých nástavců a ramen ho můžete uchytit tam, kde vám bude nejvíce vyhovovat. Umožňuje dokonce 3D pohled na navigační mapu, zpracovává TMC signál a z SD karet přehraje i MP3 a WMA muziku.

 

Uživatelsky výhodná je myslím možnost vybrat z několika CD s mapami s různou náplní a podrobností – v závislosti na tom, kam jezdíte, nebo kam plánujete jezdit. 

V nabídce jsou i tunery pro příjem televizního vysílání, a to jako analogového (PAL/SECAM), tak i digitálního DVB-T.

VDO

Bezesporu high-tech je skrytá multimediální jednotka MC5400. Je postavena na operačním systému  Linux a jejím prostřednictvím je možno surfovat po internetu, posílat emaily, koukat na DVD, hrát hry – třeba prostřednictvím LCD displejů v hlavových opěrkách. Díky velkému množství různých přípojných míst lze přístroj využít i pro velmi rozsáhlé instalace, jednotka dokáže nezávisle obsloužit 3 displeje, sluchátka a IR dálkový ovladač.

Zajímavým přístrojem, byť již ne novinkou, je VDO Dayton MM2100. Jde o monitor pro zapojení navigace či jiného obrazového zdroje integrovaný ve zpětném zrcátku. Do vozu tak vlastně nepřibývá další komponent a hlavně není vaše pozornost odváděna od běžné pozorovací rutiny – na zpětné zrcátko koukáte tak jako tak.

 

Výrobce nabízí i navigační displeje „přisosnutelné“ na čelní sklo, určený ke kooperaci se skrytou navigační jednotkou a couvací kamerou.

Praktické jsou stropní DVD přehrávače s výklopným displejem a bezdrátovým připojením sluchátek.

Panasonic

Panasonic nabízí ve svých autorádiích plně digitální zesilovače, díky čemuž dosahují výkonů až 70 W na kanál.

Příkladem budiž CQ-C8803N s organickým displejem s 4096 barvami. Ty dovedou zobrazit obrázky, které mohou být i na pozadí při běžném zobrazování informací a menu. Jemné zvukové doladění umožňují akustické úpravy od společnosti SRS Labs. Čelní panel je motoricky vyklápěn, nechybí bluetooth pro připojení telefonu. A samosebou konektor pro iPod.

 

Do složitějších instalací je určena skrytá řídící jednotka, ke které lze připojit i kameru a videohry. V nabídce jsou i stropní DVD přehrávače s výklopnými displeji a navigace s dotykovou obrazovkou a TMC.

Alpine

Mezi labužnické kousky rozhodně patří luxusní řada Alpine F1 Status. Obsahuje řídící jednotku s DVD, která přehraje i DVD-Audio disky, motoricky vyklápěný LCD displej, multimediální manager, externí D/A převodník s vysokým rozlišením, výkonové zesilovače s možností zesilování 4/3/2 kanálů a komponentní reprosystémy. To vše určeno pro nejvyšší audiofilní zvukovou jakost.

 

Alpine nabízí i u autorádia poměrně unikátní způsob ovládání – horizontální dotykovou plochu, zabírající skoro polovinu délky autorádia. Dotykem a posunem prstu tak lze rádio ovládat. 

Zajímavostí je takzvaný PulseTouch Display, který graficky znázorní místo doteku prstu na dotykovém displeji. Vždy tedy víte, zda jste byl váš dotek pochopen jako ovládací povel.

Nechybí navigace s TMC, DVD přehrávače, stropní monitory s DVD mechanikou, ke kterým lze připojit i kameru, nebo herní konzoli a bezdrátová sluchátka.

Focal

Do kategorie high-end, nebo-li aparatura snů, bezesporu patří komponentní reproduktory Focal. Řada Utopia Beryllium, zahrnující 3 sady reproduktorů s aktivními výhybkami a dva subwoofery patří k tomu nejlepšímu, co lze v autě slyšet.

 

Clarion

Clarion předvedl navigaci NAX963HD s integrovaným pevným diskem a 3D zobrazením, je dokonce možné současné 2D a 3D zobrazení na rozděleném displeji. Nechybí bluetooth pro připojení telefonu.

I u klasického 1DIN autorádia nabízí ovládání prostřednictvím barevného dotykového displeje, případně čelní USB slot. Prostřednictvím sběrnice CeNET je možno většinu autorídií Clarion doplnit o bluetooth adaptér. 


 

Na pohled i poslech

Výstava Car&Sound je především o efektních instalacích, demonstraci fantazie, nápaditosti, umu a technických možností výrobců a montážních firem. Hlavním cílem je fascinovat, nadchnout a šokovat. A to jak vizuálně, tak akusticky.

   

Prostřednictvím několika set fotografií v naší fotogalerii se Vám pokusíme tuto atmosféru přiblížit. A protože k nadupaným autům a výkonným aparaturám patří také fešné dívky, můžete se těšit i na mnoho sexy záběrů spora oděných modelek. Tak hurá do prohlížení

VELKÁ FOTOGALERIE ZDENejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Luxusní sluchátka BeoPlay H9i potěší zvukem, ale v létě se mění v saunu

Bang&Olufsen H9i

Krásná, dobře hrající, ticho tvořící a v chladnějším období i pohodlná sluchátka. To jsou ve zkratce nová H9i od...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Najdete na iDNES.cz